Illés György kétszeres Kossuth-díjas operatőr tiszteletére emlékszoba nyílik január 25-én Budapesten, a XIV. kerületi Róna utcában. A 25-30 négyzetméteres helyiségben Illés György fotói, kitüntetései, emléktárgyai mellett forgatókönyveket is láthatnak az érdeklődők.
A látogatók a helyszínen megnézhetik a tavaly elhunyt operatőr alkotásait, s a róla, illetve tanítványairól készült portré- és dokumentumfilmeket. A társaság által létrehozott emlékszoba kialakításához a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) is támogatást nyújtott.Illés György életének 92. évében, tavaly júniusban hunyt el. Pályáját híradó- és dokumentumfilmek készítésével kezdte, majd 1996-ig hatvanhat játékfilm operatőre volt. 1949-ben ő indította el az operatőri képzést az akkori Színház- és Filmművészeti Főiskolán.
A művész nemzedékek sorát tanította a filmfényképezés tudományára. Stílust teremtett a Ház a sziklák alatt (1958) és az Isten hozta, őrnagy úr (1969) című film fényképezésével. A realista ábrázolást tekintette fő feladatának; munkásságát korszakalkotónak tartják a magyar film történetében.
Nevéhez fűződik a Húsz óra, a Budapesti tavasz, a Pacsirta, az Utazás a koponyám körül, a Szegény gazdagok, a Fekete gyémántok, a Megszállottak és a Szent Péter esernyője című film fényképezése is. Olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Keleti Márton, Fábri Zoltán, Máriássy Félix, Herskó János, Várkonyi Zoltán és Makk Károly.
Illés Györgyöt 1950-ben és 1973-ban Kossuth-díjjal tüntették ki. Az alkotó 1967-ben elnyerte a kiváló művész elismerést, 1994-ben a Magyar Filmszemle életműdíját, 2004-ben pedig a Magyar Mozgókép Mestere címet. Ő hozta létre 1990-ben a Magyar Operatőrök Társaságát, amelynek később tiszteletbeli elnöke lett.
Forrás: MTI