Előrejelzések szerint küszöbön az emberiség történetének egyik legszörnyűbb katasztrófája: a föld alatti lemezmozgások arra engednek következtetni, hogy komoly, legalább a Richter-skála szerinti 7-es erősségű földrengés készülődik az Északi-tengeren. Mivel egy ekkora földrengés hatalmas szökőárral jár, megkezdődött Hollandia lakosságának evakuálása.
Az esti órákban minden jel szerint bekövetkezik, amitől Hollandia évtizedek óta tart: a jól megépített gátak megadják magukat egy hatalmas tengerár következtében, az ország nagyrésze pedig víz alá kerül. Hollandia neve eredeti nyelven Nederland, ami annyit tesz: alföld. Ez arra utal, hogy az ország területének nagyrésze a tenger szintje alatt fekszik, csupán délen található néhány domb. Hollandia területét évszázadokkal ezelőtt víz borította. A 16. században a hollandok a vizet lecsapolták, és szélmalmokat építettek, hogy segítségükkel szárazon tartsák földjüket. A gátrendszert időről időre átstrukturálták és megerősítették, és évszázadokon át szinte tökéletesen működött.Figyelmeztető jelek persze korábban is voltak: az ország történelmének eddigi legsúlyosabb természeti csapására 1953. február 1-re virradó éjszakáján került sor, amikor egy hatalmas tengerár szinte egész Zeeland tartományt elöntötte. Akkor kétezer ember fulladt vízbe, és mintegy 200 ezer hektárt borított el a sós víz. A most várhatóhoz hasonló méretű katasztrófára azonban senki sem számított, hiszen a világ e táján a cunamik nem sűrűn fordulnak elő.
A történtek következtében Európának eddig példátlan krízishelyzettel kell szembenéznie: mintegy 16 millió ember evakuálását kell elvégezni, ami naponta több mint 170 ezer embert jelent. A helyzetet súlyosbítja, hogy eddig csupán egyetlen ország, a Magyar Köztársaság jelezte hajlandóságát a holland menekültek befogadására, leginkább azért, mert igen csekély arra az esély, hogy valaha visszatérhetnek szülőföldjükre.
A menekültek kedd estétől folyamatosan érkeznek majd a Keleti pályaudvarra, így a hazai vasúti közlekedésben komoly fennakadásokra kell számítani.