Eredményesen lezárult az Örömtánc eseménysorozat első fázisa, a még tavaly kiírt zenei pályázat, melynek nyertese adja az Örömtánc Grand-Prix nemzetközi modern néptánc versenyen hazánkat képviselő Magyar Állami Népi Együttes koreográfiájának zenei alapját. A nyertes Neofolk vezetője a Kultúrpartnak elmondta: nem számítottak a győzelemre.
Az Örömtánc hazai kezdeményezés a közös európai gyökereken alapuló tradicionális népzene és néptánc megújítására, annak 21. századi modern újjáélesztésére és a fiataloknak való átörökítésére. A projekt célja a tradicionális értékek megőrzése mellett a jelen kor igényeihez igazodó, annak korlenyomatát visszatükrözni képes népzenei- és néptánckultúra létrehozása, mely képes a fiatalok megszólítására, a fiatal tehetségek felfedezésére, a közösségi tudat formálására.A projekt első szakaszában a Modern Néptánc Projekt Iroda a Hagyományok Házával közösen írt ki zenei pályázatot a "Magyar, magyarországi kisebbségi, etnikai népzene, népdal 21. századi modern átiratának zenemű formájában történő elkészítésére". A 2007 őszén meghirdetett kétfordulós zenei pályázat az előzetes várakozásokat felülmúlóan szinte a teljes zenei szakmát megmozgatta, hiszen 80 pályamű érkezett be. A pályázók között a legkülönbözőbb korosztályt és zenei stílust képviselő, ismert, elismert zeneszerzők és még kevésbé ismert tehetségek egyaránt szerepeltek, a zsűriben pedig a zenei élet olyan kiválóságai foglaltak helyet, mint Sebő Ferenc, Joós István, Melis László, Szakcsi Lakatos Béla és Victor Máté.
Ifjú titánok az élen
A szakmai zsűri szinte egyöntetű véleménye alapján a pályázat első helyezettje a fiatal Neofolk zenekar szerzőpárosa, Hűvösvölgyi Péter és Bonyár Judit lett, akik a hazai kulturális életben kiemelkedően magas jutalomban, azaz 1 millió forintos díjazásban részesültek. A 2004-ben alakult együttes zenekarvezetője és a nyertes zeneszám szerzője hivatalos vagy intézményes képzésben nem vett részt, autodidakta módon szerzett hangszeres és zeneszerzői tapasztalatokat a könnyűzene, a jazz és a népzene területén. A Neofolk zenekar lüktető és érzelem gazdag etnojazz világzenét játszik, néhol a Kárpát-medence, a Balkán, másutt a Közel-Kelet zenei hagyományait idéző saját szerzemények és népfeldolgozások virtuóz megszólaltatója.
Hűvösvölgyi Péter a Kultúrpartnak elmondta: álmában sem gondolta volna, hogy ők nyernek majd, hiszen a pályázaton a szakma krémje vett részt. „Már az is örömmel töltött el, hogy a legjobb harminc közé kerültünk", vallotta be érdeklődésünkre a Neofolk vezetője. Hűvösvölgyi Péter szerint egy hasonló elismerés nemcsak szakmai, de gyakorlati szempontból is sokat jelent nekik, hiszen nem is fővárosi formációról van szó. „Mi is menet közben döbbentünk rá, mennyire fekszik nekünk ez a modern néptánc, ahol fuzionál a világzene és a progresszív zene. Erre ráadásul nemcsak az autentikus formában lehet táncolni", vélekedett saját zenéjéről Hűvösvölgyi.
A nyertes zenész-komponista úgy látja: a szélesebb közönséget is el lehetne érni a zenéjükkel, amennyiben a médiában megfelelő teret kapnának a hasonló produkciók. „A Megasztár harmadik fordulójában aratott sikerünk is azt mutatta, hogy az emberekben él még az igény az efféle zenékre", fogalmazott Hűvösvölgyi Péter, aki szerint az utóbbi években a folkvonalon tapasztalt fellendülés is annak tudható be, hogy a közönség nyitott a tiszta értékekre. Hangsúlyozta: óriási megtiszteltetés számukra, hogy közösen dolgozhatnak a Magyar Állami Népi Együttessel.
Nagy öregek hátrébb
A második helyezést a zsűri a Cserepes Károly és Szalóki Ágnes párosnak ítélte oda. Cserepes Károlyt méltán tartják a magyar világzene egyik úttörőjének. A legendás Vízöntő Együttes tagjaként már a ’70-es években koncertezett és adott ki lemezt Nyugaton. Több tucat albumon szerepelt, számos filmhez, színházi előadáshoz és performance-hoz készített zenét. Utolsó albuma, az Ipomea, a mai elektronikát ötvözi etnós hangzásokkal. Szalóki Ágnes a ’90-es évek végén feltűnt, új népdalénekes generáció egyik legtehetségesebb és legsikeresebb képviselője. 2005 óta szólóénekesként saját zenekaraival játszik. Eddig megjelent három lemeze közül kettőt az Év Lemeze díjjal jutalmaztak Magyarországon jazz, illetve gyermeklemez kategóriában.
A harmadik helyezésnél kialakult komoly szakmai vita miatt a zsűri a díj megosztása mellett döntött, melyen a Karaván Familia és a Lux Nigra együttesek osztoznak. A Karaván Familia autentikus népzenei feldolgozásokat játszik az anyanyelvű cigány folklór különféle dialektusaiból – hitelesen, de egyéni hangzással. Programjukban cigány népdalok szerepelnek saját stílusukra formálva, így például az afrikai world-music dallamok, mississippi blues, makedón, bolgár zenei elemek, flamenco, rumba, balkáni, orosz és spanyol dallamok keverednek zenéjükben.
A Lux Nigra Zenekar 2007-ben alakult formáció. Alapja kvartett, amelyben megszólal a cimbalom, bőgő, fúvós hangszerek és az énekhang, amely kiegészül egy Indiában használatos ütőhangszerrel, a tablával és elektronikus hangzással, melyről DJ gondoskodik. Tagjai Ágoston Béla, az elismert jazz- és népzenész, Hock Ernő, Szabó Dániel, Mótyán Tibor, Szabó Enikő, Fejes Sándor és Lázár Zsolt.
Az „Örömtánc" eseménysorozat első szakasza ezzel lezárult, hiszen a pályázati kiírásnak megfelelően a Neofolk Együttes győztes pályaműve adja a zenei alapját a 2008-ban első ízben megrendezésre kerülő Örömtánc Grand-Prix–n induló, Magyarországot képviselő Magyar Állami Népi Együttes tánckoreográfiájának.