Megjelent a Bartók Új Sorozat legfrissebb kiadványa, amelyet Hollós Máté, a Hungaroton vezetője és a sorozat kiadását irányító Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója mutatott be csütörtökön Budapesten, a Bartók Emlékházban.

Kocsis Zoltán szerint azért fontosak ezek a díjak, hogy ráirányítsák a figyelmet egy-egy kiadványra.
Hangsúlyozta, hogy a Bartók Új Sorozat esetében a munka nem lesz egyszerű, és nem lesz rövid: körülbelül tíz évre lesz szükség, hogy valamennyi lemez elkészüljön. A 31 albumra tervezett sorozatban az idén megjelenik az op. 3 és op. 4 jelzésű első, illetve második szvit felvétele. A Divertimentót, továbbá a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című opust októberben rögzítik - tette hozzá.
A csodálatos mandarin és A kékszakállú herceg vára esetében azonban olyan textológiai problémák vetődtek fel, hogy amíg ezek meg nem oldódnak, nem érdemes felvenni a műveket - jegyezte meg Kocsis Zoltán.
A Bartók Új Sorozat és a 48 kötetesre tervezett kottaösszkiadás munkálatai párhuzamosan, összehangoltan haladnak. Annyira, hogy például a - szintén a közeljövőben megjelenő - zongorakíséretes és a cappella vegyeskarok felvételekor a Tót népdalokban már a Bartók Archívum által előkészített kottát használta Dobszay László karmester és a többi előadó.
A sorozat legfrissebb, Bartók Béla születésnapjára időzített darabján Kelemen Barnabás és Kokas Katalin szólaltatja meg a 44 duót, amely két hegedűre készült. Ez a felvétel nem azonos a BMC Records gondozásában megjelenttel, olyan új bejátszás, amelyet a sorozat gondozói hívebbnek tartanak a bartóki kottaképhez.
Kocsis Zoltán szerint elég forrás áll rendelkezésre ahhoz, hogy a sorozat mögött álló zenetörténészek véleményére támaszkodva pontosan tudják, hogy a problematikusabb művekhez miként kell közelíteni. Az anyagot két szerzői, valamint egy Szigeti-átirat egészíti ki a Gyermekeknek sorozatból, valamint a Gyergyóból című darab, amelyet Juhász Zoltán hatlyukú pásztorfurulyán játszik.

Elhangzott az is, hogy mivel a Nemzeti Filharmonikusok testülete az UNICEF jószolgálati nagykövete lett, Vásárhelyi Gábor, a magyarországi Bartók-jogok örököse a jogdíjak egy részéről lemondott a nemzetközi gyermekszervezet javára. Ezzel egy láncot indított el, mert az Editio Musica, a budapesti zeneműkiadó, valamint nemzetközi kiadók (Universal, Boosy and Hawkes) is csatlakoznak e kezdeményezett.
Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke kiemelte: jól döntöttek, amikor a sorozat mellé álltak, a díjak is ezt igazolják vissza. Az alap négy évre vállalt támogatást, ha ez jövőre lejár és Harsányi László mandátuma is megszűnik, az elnök "búcsúszimfóniaként" olyan helyzetet kíván teremteni, hogy utódja még három évig részt vehessen a finanszírozásban.