Alig maradt meg néhány könyv a félezer, pontosan 517 tételből a Honterus Antikvárium péntek esti árverését követően. A változatos tematikájú kötetek, amelyek között történeti, egyháztörténeti, irodalmi művek épp úgy szerepeltek, mint régi metszetek, térképek, orvosi, vadászati, gasztronómiai könyvek, kalendáriumok és folyóiratok, joggal keltették fel a gyűjtők érdeklődését.
Mindjárt az első néhány tétel megadta az alaphangot, amikor kétszeres áron talált gazdára például Abafi Aigner Lajos Magyarország lepkéi és Acsády Ignácz A Magyar Birodalom története című kötete.

Marsigli Dunáról szóló műve, a latin nyelvű, hat kötetes Danubius Pannonico-Mysicus 1726-ban jelent meg először, ennek térképeit külön kötetben is kiadták 1741-ben. A bevezető térképek az egész országot ábrázolják, illetve a Duna folyását a forrástól a torkolatáig áttekintően szemléltetik, összesen 13 lapon. A bevezető térképeket 18, a Duna közvetlen környezetét Bécstől az Olt torkolatáig bemutató térképlap követi. Ezt a térképeket tartalmazó jó állapotú kötetet 1 millió forintért szerezte meg valaki. Míg Isaak Triton 1769-ben, Amszterdamban nyomtatott 51 (ázsiai, európai államok) térképéért 440 ezer forintról egészen 800 ezerig licitáltak.
Az 1860-66 között megjelent háromkötetes műért - Hunfalvy János - Rohbock Lajos: Magyarország és Erdély eredeti képekben - 550 ezer forintnál koppant a kalapács, míg az egy évtizeddel későbbi Horváth Mihály-féle Magyarország történelme 95 ezer forintot ért. A Magyarország vármegyéi és városai monográfia 23 kötetét 850 ezer forintra értékelte az aukció közönsége.

Az első magyar nyelven megjelent ásványtanért, Benkő Ferencz Magyar Minerologiájáért 120 ezer forintról 330 ezer forintig folyt a harc. Molnár János jezsuita szerzetes mindkét műve, amely az ókori műalkotásokat, építészeti emlékeket ismerteti, és a Newton tanait magyarázó, első magyar fizikakönyv emelt áron (210, illetve 320 ezer forintért) kelt el.
Iparművészeti remekhez jutott az a gyűjtő, aki 310 ezer forintért megvette a biedermeier stílusú, dúsan díszített, kapcsos kötésben megőrzött 1841-es Imádságoskönyvet.
Forrás: MTI