Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Se korcsolya, se kávé, csak Ralph, Jimmy és társai

Se korcsolya, se kávé, csak Ralph, Jimmy és társai

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 04. 04.
Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
2025-05-14 10:56:32

Még egy teaser készült az Oscar-, Golden Globe-, Bafta-díjas és cannes-i nagydíjas Saul fiát és a

Gyergyói népzene a Hagyományok Háza Szabadegyetemén
2025-05-13 18:00:00

A Gyergyói népzene - három generációs örökségvédelmi program megálmodói, értékmentő munkájukat, annak

Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
2025-05-13 09:07:41

Idén is kiosztották könnyű- és komolyzenei kategóriákban az Artisjus-díjakat: összesen tizenegy zeneszerző

Jubileumi koncertet ad a PASO
2025-05-12 18:00:00

20 éve jelent meg első stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a

további bejegyzések a szerzőtől »

Megkezdték az egykori Divatcsarnok, a volt Párizsi Nagy Áruház 
Lotz - termének rekonstrukcióját. Az Andrássy úti épület, melyre állítólag a francia LaFayette áruházlánc is szemet vetett, jelenleg "kivitelezés" alatt áll, a tervek szerint a munkát novemberig befejezik. Tiba János építésszel beszélgettünk a Divatcsarnok jelenéről.

Az Andrássy út mindig is patináns üzleteiről és vendéglátó helyeiről volt híres. Az egykori Párizsi Nagy Áruház, később  Divatcsarnok a főváros első általános áruháza, melynek tetején tetőterasz és korcsolyapálya várta a vendégeket. Az áruház azonban leégett, helyébe pedig egy új áruház épült.


Az épület sokáig elhagyatottan, zárva állt, és ez alatt az állapota is romlott, jövője pedig kérdésessé vált. Mi volt ennek az oka?


Tiba János
Beszélhetünk az épület teljes történetéről, ami 1884-ben kezdődik. Ekkor egy zárt körű pályázaton Petschacher Gusztáv megnyerte azt a tervpályázatot, ami után a Terézvárosi Kaszinó épülete épült ezen a helyen. Ez a kaszinó tulajdonképpen 20 évig működött itt, egészen 1909-ig. Ugyanakkor – és itt van néha elcsúszás az emberek fejében – létezett valamikor az 1893-tól 1903-ig terjedő időszakban a Párizsi Nagyáruház a Rákóczi úton, ami 1903-ban leégett. A tűzvészben 12 ember életét vesztette, és ez volt az apropója, hogy Goldberger Sámuel, aki az új épületet tervezte, egy korszerű, sokkal biztonságosabb technológiával építhető új áruházat épített az Andrássy úton. Ez az áruház nyílt meg 1911-ben, és itt működött 1945-ig. Az épület a világháborúban egyáltalán nem sérült meg, utána pedig 1958-ig könyvraktárként

A Divatcsarnok nagyon vonzó a luxusmárkákat kínáló cégek számára, már csak azért is, mert a világörökség részét képező Andrássy út elejére bár nehézkesen, de betelepülni látszanak a világvárosokban hódító, legfelső kategóriát kínáló kereskedelmi hálózatok. Az úton megjelent már a Zegna és Louis Vuitton (LV), hamarosan nyit a Gucci, és jönne a Chanel, illetve a Dior is. Ingatlanpiaci pletykák szerint a Divatcsarnok iránt korábban az angol Burberry is érdeklődött, ám azóta nyitás közeli állapotba hozta üzletét a LV. A párizsi Lafayette mára a világ legnagyobb forgalmú áruházláncai közé került. Az áruházban olyan ünnepelt divattervezők márkáit vásárolhatják meg a vevők, mint a Prada, a Lacroix, a Versace, a Ralph Lauren, a Jimmy Choo, az Agnés B. és a Dolce & Gabbana.

használták. Ekkor a világháború előtt szintén a Rákóczi úton működő Divatcsarnok költözött be az épületbe, és itt a Centrum áruházlánc tagjaként 1999-ig állt nyitva. Azt hiszem, hogy az épület állaga akkor már annyira leromlott, hogy valószínűleg már ez a hálózat sem tudta üzletileg fenntartani, ezért zárták be.

Ezt követően nagyon hosszú évekig tényleg csak állagromlás volt tapasztalható. Senki nem foglalkozott karbantartással, senki nem foglalkozott az épület fenntartásával. Időközben nagyon sok, az épület újrahasznosítását célzó próbálkozásra került sor, a sajtóban is többször megjelentek hírek a Párizsi Nagy Áruház leendő sorsával kapcsolatosan... Mi például már korábban is vizsgáltuk francia, illetve amerikai befektetők számára. Volt ez közép-európai kulturális centrumnak szánt épület, sokan szerettek volna itt építészmúzeumot látni, illetve egy időben, 2004-ben tárgyaltak arról is, hogy egy világhírű műgyűjtemény kapjon itt helyet.
A Guggenheim Múzeum és a Getty Center lehetséges részvétele is felmerült az épület hasznosításában. Ezek a próbálkozások elsősorban üzletileg nem tudtak bizonyítottá válni, és 2005-ben az állam eladta az épületet annak részére, akik első nekifutásra, illetve elsőszándékuk szerint szerettek volna ugyancsak egy áruházat építeni. Sajnos ez a Problémás Örökség szimpóziumon előadottak miatt nem tudott megvalósulni.

Akkor olyan koncepció készült, amely jelentős szerkezeti beavatkozást kívánt volna meg a mozgólépcsőt illetően. A Műemlékvédelmi Tervtanács azonban úgy ítélte meg, az épület szerkezete védendő, így nem engedélyezték a munkálatokat. Áruház mozgólépcső nélkül viszont egészen egyszerűen lehetetlen elképzelés- ezért kényszerültünk átgondolni a funkciókat: Jelen pillanatban az év végi átadásra a földszint és az első emelet kereskedelmi célú létesítményként üzemel majd az épületben, a felsőbb szinteken pedig irodákat fogunk kialakítani.

Az Orco Property Groupnak Budapesten a Párizsi Nagy Áruház felújítása mellett több más nagy beruházása is van. A társaság 2005 decemberében 70 millió euróért öt nagy értékű ingatlant vásárolt meg. Ekkor került a cégcsoport tulajdonába, egyebek közt a Vörösmarty téri tőzsdeépület és a Szervita téri parkolóház is. Az Andrássy úti Avenue Gardens elnevezésű ingatlan kialakítása is az ORCO-hoz fűződik.
A részvénytársaság részvényeit az Euronext, a Prágai Tőzsde, a Budapesti Értéktőzsde, valamint a Varsói Értéktőzsde jegyzi. Az ex-Divatcsarnok épülete várhatóan 2008 második felében nyitja meg újra kapuit a nyilvánosság előtt. A tulajdonos 5425 négyzetméter bérbeadható összterületen kínál üzlet - és irodahelyiségeket.

Milyen megkötésekkel jár egy műemléknek számító épület újratervezése, átalakítása? Milyen szempontokat kell figyelembe vennie az építésznek, amikor hozzákezd egy olyan jellegű épület megtervezésének, mint a Divatcsarnok?

Egy műemlék átalakítása, áttervezése mindig kötöttségekkel jár, és elsősorban nem a megbízói kötöttségek határozzák meg egy tervezés menetét, hanem az eredeti műemlék valós értékei, illetve a Műemlékvédelmi Hivatal és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal előírásai. Egy új építésű épületnél ez a kötöttség nyilván sokkal nagyobb szabadságot ad mind az építésznek, mind pedig a beruházónak ahhoz, hogy flexibilisen tudja használni az épületet.
Itt kötöttek a terek, nem tudunk hozzányúlni a szerkezethez, megvannak azok az értékek, melyeket mindenféleképpen meg kell tartani. Sőt, tulajdonképpen ki kell emelnünk, alá kell támasztanunk ezeket. Nagyon sok támogatást kaptunk az ORCO-tól, és nagyon sok kérdésben tulajdonképpen szabad kezünk van a design tekintetében, egészen addig, amíg a design alá tudja támasztani a befektető üzleti céljait.


A kor sajátosságait mennyire viszi tovább a design, mennyire tud hű maradni ahhoz a stílushoz, ha hű akar egyáltalán maradni? Vagy mennyiben változtatott a stílusán a tervező?

A Lotz terem freskóit Lotz Károly és Feszty Árpád festette, a felújítás után bárki megcsodálhatja majd. Lotz Károly a 19. század második felének egyik legismertebb magyar mestere. Falképei a velencei barokk freskófestészet hatását tükrözik, bravúrosak, könnyedén elegánsak. A Párizsi Áruház freskóját 1885-ben készítette el. Feszty Árpád népszerűségét elsősorban a Magyarok bejövetele (1896) c. körképének köszönhette, amelyet többek közreműködésével festett meg. Ő festette az Operaház és a Törvényszéki Palota faliképeit is.

A 21. században élünk, 21. századi épületet szeretnénk tervezni, ez teljesen természetes. 
Ezt a feladatot az is izgalmassá teszi, hogy van egy 19. század végéről származó épületrész, a Lotz-terem, illetve az alatta lévő "csonka teremnek" becézett nagy terem. 
Emellett adott a 20. század elejéről származó vasbetonvázas épületszerkezet, mely tulajdonképpen a Párizsi Nagy Áruház eredeti szerkezete. Ezen végeztek el 1963-64-ben egy nagyságrendileg komoly átalakítást, ami nagyon sokat elvett az eredeti épület értékeiből. Amit hozzáteszünk, az tulajdonképpen úgy válik 21. századi építészetté, hogy a 20. századi ipari szecesszió, illetve a 19. század végi neoreneszánsz építészet átértelmezéséből születik egy kortárs nyelvezet. E három stílus ötvözete adja a Divatcsarnok, illetve a Párizsi Nagy Áruháznak valós építészetét.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Budapest Építészet Képző Divatcsarnok

Ajánlott bejegyzések:

  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Budapesten alkot magyar zenészekkel Cher és Celine Dion dalszerzője Budapesten alkot magyar zenészekkel Cher és Celine Dion dalszerzője
  • Júliusban Budapesten koncertezik Jennifer Lopez Júliusban Budapesten koncertezik Jennifer Lopez
  • Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon
  • Candlelight: globális klasszikus zenei sorozat már Budapesten is Candlelight: globális klasszikus zenei sorozat már Budapesten is

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr177825840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard