Kamondi Zoltán Dolina, Böszörményi Zsuzsa és Kai Salminen Hosszú utazás című filmjével a versenyprogramban, valamint a Fliegauf Benedek eddigi munkásságát bemutató különprogrammal kezdődött meg szerdán a wiesbadeni filmfesztivál.
A dokumentumfilmek versenyprogramjába mindössze hat film kapott meghívást, köztük a magyar-finn koprodukcióban készült Hosszú utazás. Az Európai Unió keleti határszélén játszódó tragikomikus művet, amely a 39. Magyar Filmszemlén a legjobb dokumentumfilm díját kapta, személyesen mutatják be az alkotók a wiesbadeni filmünnepen. A goEast! "Signature" elnevezésű válogatásában Tóth Tamás Farkas című filmjét is műsorra tűzik.
Fliegauf Benedek régi ismerősként tér vissza Wiesbadenbe. Ezzel is magyarázható, hogy a kortárs filmművészeti szemle elsőként mutatja be a fiatal magyar alkotó eddigi munkásságát Portré elnevezésű különprogramjában. Fliegauf Dealer című játékfilmjével 2004-ben elnyerte a legjobb rendezőnek járó trófeát a wiesbadeni fesztiválon. Idén mindhárom játékfilmjét, a Rengeteg, a Dealer és a Locarnóban díjazott Tejút című filmeket, valamint öt experimentális rövidfilmjét és a Van élet a halál előtt? - Beszélgetések Feldmár Andrással című, 2001-ben készített dokumentumfilmjét is láthatja a fesztivál közönsége. Ebből az alkalomból Fliegauf a wiesbadeni filmfesztivál díszvendége lesz, csakúgy, mint Muhi András, a rendező produkcióit gyártó Inforg Stúdió vezetője is.
Az idei fesztivál középpontjában a határok témaköre áll. Christine Kopf fesztiváligazgató szerint ez egyformán vonatkozik a politikai, a földrajzi, valamint a személyes határokra, ez utóbbi témakör keretében az értelem, az értékek és a lehetőségek keresésére.
Az április 15-ig tartó seregszemlén egyébként Magyarországgal együtt 20 ország vesz részt, több kategóriában összesen 150 filmmel, köztük számos premierrel.