Április 22-én immáron lassan négy évtizede a Föld napját ünnepeljük. A leglátványosabb magyarországi megmozdulások, így a budapesti Critical Mass és a zöldben virító Park! projekt ugyan már lezajlottak a hétvégén, de még így is bőven akad program keddre és a hét hátralévő részére. Ezekből szemezgettünk.
A Magyar Közút Kht. immár harmadik alkalommal rendezi meg szemétgyűjtési akcióját. A központi eseményre az M2-es Dunakeszi térségében található lehajtónál kerül sor reggel 8 és 14 óra között.A Füvészkertben (ELTE Botanikus Kert) április 23. és 27. között bőséges programsorozat várja az érdeklődőket, melyek között dinoszaurusz-lábnyomok öntése és ennél jóval hétköznapibb, de nem kevésbé hasznos vetélkedő és könyvbemutató.
Látványos és érdekfeszítő természetfilm kerül A Föld címmel a magyar mozikba május nyolcadikán. A BBC által négy éven át, a legmodernebb technikával felvett képsorok eddig nem, vagy alig ismert oldaláról mutatják be a Föld bolygó élővilágát. Az Így készült a Föld című dokumentumfilmet a Fővárosi Állat- és Növénykert Barlang mozija néhány különleges alkalommal műsorra tűzi. Először április 22-én, majd május 9-én, május 15-én, május 22-én és június 9-én. A vetítések naponta kétszer, 11 és 14 órakor kezdődnek. A részvétel az állatkerti belépővel ingyenes.
Az érdeklődők a fentiek mellett számos érdekfeszítő előadás közül is választhatnak a napokban. A Klebelsberg Művelődési Központban (Budapest, II. ker., Templom u. 2–10.) 18.30-tól Az ökológiai lábnyom címmel tart előadást Varga Attila, a magyarországi Ökoiskola Hálózat koordinátora, aki a vásárlási, étkezési, közlekedési szokások, mindennapi életvitelünk és a környezet kölcsönhatását vizsgálja.
Nemzetközi konferenciát szervez az Energia Klub április 23-án, Budapesten, az Aranytíz Művelődési Központban (1051 Bp., Arany János u. 10.) a nukleáris energia egyre több országban felismert és szinte megoldhatatlan problémát okozó árnyoldalairól. A rendezvényen olyan neves szakemberek tartanak előadást, mint Perger András és Kardos Péter az Energia Klub részéről, Steve Thomas a Greenwich Egyetemről, valamint Wolfgang Kromp a Bécsi Egyetem Kockázatkutatási Intézetéből.
A Rózsa Ferenc Művelődési Házban (1181 Budapest, Városház u. 1-3.) szintén környezeti konferenciát tartanak április 23-án 13.30-tól azzal a céllal, hogy felhívják a résztvevők figyelmét a környezeti nevelés sokféle lehetőségeire.
A Merlin Színházban (Budapest, V. kerület, Gerlóczy u. 4.) Autómentes közlekedés a világban, és nálunk? címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést április 25-én, pénteken 11 órától. A Sirályban (Bp., Király u. 50.) egy nappal később, április 26-án 18 órától Mi lesz 20 év múlva, 2028-ban? - 33 kockázati tényező címmel tekinthetünk a jövőbe a jövőműhely-csoport vitaestjén Urbán Iván, Szabó Erik és Zentai Rózsa Sándor jóvoltából.
Vidék
A programokból természetesen a vidéki városok sem maradhatnak ki. A budapesti Critical Mass ugyan vasárnap lezajlott, de számos más településen megvárták a Föld napját. Ennek értelmében Szegeden és Orosházán a mai napon, Pécsett április 25-én, Érden, Pomázon és Szentendrén pedig április 27-én kerül sor a nagy bringás felvonulásra.
Szegeden emellett a Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és Információs Központja (TIK) egész napos rendezvénysorozattal várja a látogatókat a Föld napján: ennek egyik központi eleme a Környezetgazdálkodási Kft. megjelenése, melynek fő témája a szelektív hulladékgazdálkodás. A látogatók megismerkedhetnek a Kft. tevékenységével, megtudhatják, hogy a TIK-ben, illetve Szegeden, lakóhelyükhöz legközelebb hol találhatók szelektív hulladékgyűjtő szigetek, és további hasznos tanácsokat tudhatnak meg a szelektív hulladékgyűjtésről. A rendezvényen külön standdal vesz rész a Greenpeace 10:00 és 15:00 között, ahol a jelenlévők megismerkedhetnek a szervezettel, annak munkájával, célkitűzéseikkel, az öt globális Greenpeace kampánnyal, beszélgethetnek aktivistákkal. Ezen túlmenően napközben hosszabb-rövidebb filmvetítések is várják a résztvevőket.
Nyíregyházán egyhetes programot szervez a Föld Napja alkalmából a helyi állatpark és a Kodály Zoltán Általános Iskola. A rendezvénysorozat már szombaton megkezdődött a város határában húzódó védett Igrice-mocsár kitakarításával. A kétéltűek évére tekintettel a szervezők azt szeretnék, ha a híres nyírségi mocsárban fellelhető állatok élőhelyének minősége jobbá válna a rendcsinálással. A nyíregyházi lápos területen számos békafajta él, közte zöldlevelű békák és unkák sokasága, s persze hüllők, ritka gőték, mocsári teknősök, siklók, valamint a növényvilág is gazdag, ott tenyészik például az orchideák családjának különösen védett fajtája a kosbor. Az egy hetes program során az állatparkban a világ kontinensein élő fajok természethűen kialakított élőhelyeit mutatják be a látogatóknak, az iskolában pedig kiállításokat, előadásokat és vetélkedőket rendeznek, hogy a környezetvédelem fontosságára ráirányítsák a diákok figyelmét.
Hulladékgazdálkodási alternativák, különös tekintettel a hulladékégetés kérdésére címmel félnapos tudományos konferenciára kerül sor Bakonykutiban április 23-án. A konferencia célja nemzeti szintű vita kezdeményezése a hulladékgazdálkodásról, minthogy annak idején a hulladékgazdálkodás jogi kereteinek kialakítását nem előzte meg társadalmi vita, sőt érdemi szakmai vita sem. A konferencia előadói Szépvölgyi János, a kémiai tudományok doktora, az MTA Kémiai Kutatóközpont Anyag-, és Környezetkémiai Kutatólaboratórium igazgatója, Tasnádi Tibor, az Észak-Balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás projektvezetője, Farkas Endre, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás projektvezetője, a vitát pedig Láng János, a közgazdaságtudományok kandidátusa vezeti majd. A konferencia háziasszonya Miklósa Erika operaénekes, az Otthonunk Bakonykuti Egyesület elnöke.
Szemétcserebere
Ami az országhatárokon átívelő kezdeményezéseket illeti, idén kétségtelenül a Yahoo viszi a pálmát: az internetes keresőoldal nagyszabású akciót hirdetett, hogy összehozza mintegy 500 millió fős ügyféltáborát a Freecycle.org nevű nonprofit szervezettel, mely azon fáradozik, hogy a kidobott tárgyak ne a szemétdombra kerüljenek, hanem olyanokhoz, akik még használni tudják mások szemetét. A Freecycle.org-nak a világ 85 országában mintegy ötmillió tagja van, akik a Yahoo-n keresztül leveleznek egymással. A tagokat területileg csoportosítják, így gyakorlatilag mindenki a lakásához közeli emberekkel kommunikál: akinek szemete van, meghirdeti ezt a Freecycle-on, aki pedig használni tudja, az jelentkezik érte, természetesen egyúttal azt is megadva, hogy mi a célja a megunt dologgal. A felkínáló választ a jelentkezők közül, aki aztán személyesen elviszi az adott dolgot.
Az eddig gazdát cserélt dolgok között ruhaneműk épp úgy voltak, mint több tonnányi beton vagy vashulladék, így a kezdeményezés méltán tekinthető sokszínűnek és eredményesnek, ráadásul a Freecycle-keresések ma már az újrahasznosítás és a globális felmelegedés után a harmadik helyen állnak a Yahoo-n a természetvédelem kategóriában. Állítólag ha mindazt, amit már elcseréltek a Freecycle.orgon keresztül, szemetesautókba pakolnák, és a kocsikat egymásra raknák, a halom négyszer magasabb lenne, mint a 8848 méter magas Mount Everest.