Ocskay László története a háborús embermentések tükrében címmel könyvet írt Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze a nemesi családból származó katonatisztről, aki 2.500 ember életét mentette meg a második világháború alatt. A Vox Nova Kft. gondozásában megjelenő kötetet hétfőn mutatták be a budapesti Írók Boltjában.
Szita Szabolcs a távirati irodának elmondta, már 1994 óta foglalkozik Ocskay Lászlóval. Az öt fejezetre osztható munka első, Az embermentés Magyarországon a német megszállás idején című része általános felvezetőként szolgál és kitekintést ad a szomszéd országok második világháború alatti helyzetéről. A második, Ellenállók és hungaristák Zuglóban című fejezet azt ismerteti, milyen közegben dolgoztak az ellenállók, de felbukkan Raul Wallenberg, a svéd diplomata alakja is. Ezt követi Ocskay Lászlónak, családjának és a százados tevékenységének bemutatása - fejtette ki Szita Szabolcs, hozzáfűzve, hogy az utolsó, Az Igaz Ember menekülni kényszerül című részben Ocskay László emigrációban töltött éveiről olvashatnak az érdeklődők.Megemlítette, hogy nagyrészt saját kutatásai alapján építette fel a könyvet, de használt korabeli feljegyzéseket, továbbá segítségül hívta a túlélők visszaemlékezéseit is. Felhívta a figyelmet arra, szeretné, ha munkáját oktatási segédanyagként használnák az iskolákban.
Megjegyezte azt is, hogy Ocskay László életéről és tevékenységéről a most megjelenőnél nagyobb lélegzetvételű könyvet is szeretne még írni.
Szita Szabolcs szerint voltak és vannak olyan magyarok, akik képesek olyan erkölcsi tartásra, amilyent Ocskay produkált. "Ők a mi nemzeti becsületünk őrzői, példájuknak hatni kell" - hangoztatta.
Ocskay László a budapesti Abonyi utcai Zsidógimnázium épületében (ma a Radnóti Miklós gimnázium van itt) az úgynevezett "Ruhagyűjtő Munkásszázad" vezetőjeként munkaszolgálatosoknak és családjuknak nyújtott védelmet a második világháború alatt a német és nyilaskeresztes fenyegetésekkel szemben. Az általa megmentett üldözöttek között volt Goda Gábor későbbi Kossuth-díjas író, Kadosa Pál zeneszerző, Kabos Ede kardvívó világbajnok, Kellér Dezső író, humorista, konferanszié és Ráday Imre színművész is.
A háború után azonban nemesi származása és német kapcsolatai miatt üldöztetés várt Ocskay Lászlóra, aki végül Amerikába emigrált, és ott is halt meg 1966-ban. Személye feledésbe merült egészen az 1990-es évek elejéig, amikor az általa megmentett Dan Danieli megkereste sorstársait, és elérte, hogy a nyilvánosság is tudomást szerezzen Ocskay László tettéről. A százados ennek eredményeképpen megkapta a jeruzsálemi Yad Vashem intézettől a Világ Igaza elismerést, Magyarországon és az Egyesült Államokban pedig posztumusz kitüntetést kapott. Budapesten két helyen állítottak neki emléktáblát.
Fonyó Gergely a százados életéről Ocskay László százados, az elfelejtett hős címmel dokumentumfilmet készített Kollarik Tamás és a zsidómentő leszármazottja, Ocskay Rudolf forgatókönyve nyomán. Az alkotás a 39. Magyar Filmszemle versenyprogramjában is szerepelt.