Már csak tíz nap, és elkezdődik Európa legnevesebb filmes mustrája, a cannes- i filmfesztivál. A versenyprogram nyitófilmje a Blindness lesz, a rendezvényt Egoyan: Adoration című filmje zárja. A fesztiválon Mundruzcó Kornél Delta című filmjével indul az Arany Pálmáért, Fliegauf Benedek pedig a L'Atelier nevű filmes mustrán mutatja be filmterveit. Ezzel a magyar sornak még koránt sincs vége Cannes-ban.
A május 14- én kezdődő filmfesztivál nyitófilmje az Oscar- díjra jelölt rendező, Fernando Meirelles (Istenek Városa) filmje, a Blindness lesz. Először - és eddig utoljára - 1980-ban nyitotta meg kanadai film a Cannes-i filmfesztivált: A quebec-i rendező, Gilles Carle Fantastica c. filmje, Carole Raule főszereplésével.A cannes-i fesztivál hivatalos programjának közzétételekor szervezők azt is elárulták, hogy a kanadai Atom Egoyan filmje, az Adoration zárja majd a versenyt. Ez egyébként már a hatodik alkalom, hogy Egoyan filmje bekerül a hivatalos cannes-i versenyprogramba. Az első 1994 -ben volt, mikor Exotica című filmje szerepelt a fesztiválon, majd 1997-ben a Sweet Here after, 1999-ben a Felicia’s Journey. 2002-es filmje, az Ararat, mely szintén a neves filmfesztivál filmjei között szerepelt, az örmény fajirtásról szólt, végül pedig 2005-ben a Where the Truth Lies című filmjeivel hívta fel a figyelmet magára a rendező. A filmet Torontóban, Uraguayban illetve Merielles szülővárosában, Sao Paolóban, Brazíliában vették fel, Meirelles pedig olyan színészeket sorakoztat fel mint Julanne Moore, Mark Ruffalo vagy Danny Glover.
A cannes-i versenyprogramban szerepel még többek között Clint Eastwood műve, a Changeling, Jead- Pierre és Luc Dardenne filmje, a Le Silence de Lorna, Walter Salles és Daniela Tomas: Linha de passe című alkotása, Wim Wenders: The Palermo Shooting című filmje, és Steven Sodernberg négy órás Che Guevaráról szóló életrajzi filmje, a Che.
A filmfesztivál elnöke Sean Penn lesz, a zsűri tagjai pedig Natalie Portman amerikai színésznő, Alfonso Cuaron mexikói rendező, Rachid Bouchareb francia producer- rendező, Sergio Castellitto olasz forgatókönyvíró-színész és rendező, Apichatpong Weerasethakul thaiföldi rendező és Alexandra Maria Lara német színésznő.
Az Arany Pálmáért induló filmek listája
24 City- Kína, rendezte Jia Zhangke
Adoration kanadai film, rendezte: Atom Egoyan
Changeling Amerikai film Clint Eastwood-tól
Che Amerikai Steven Soderberghtől
Gomorra Matteo Garrone olasz rendező filmje
Il Divo Paolo Sorrentino olasz rendező filmje
La Frontiere De L'aube Philippe Garrel francia rendező filmje
La Mujer Sin Cabeza Lucrecia Martel argentin rendező filmje
Le Silence De Lorna Belgium, Jean-Pierre & Luc Dardenne filmje
Leonera Argentina, Pablo Trapero filmje
Les Bureaux De Dieu Francia- belga film Claire Simontól
Linha De Passe Brazi film Walter Sallestől & Daniela Thomastól
My Magic Szingapúri film Eric Khoo-tól
Serbis Fülöp-szigetek, Brillante Mendozától
Synecdoche, New York Charlie Kaufman amerikai rendező filmje
The Palermo Shooting Wim Wenders filmje
Uc Maymun, Rendezte: Nuri Bilge Ceylan török rendező
Un Conte De Noel Francia film, renezte Arnaud Desplechin
Waltz With Bashir Izraeli film, rendezte Ari Folman
Delta, rendezte Mundruczó Kornél
Mundruczó Kornél állandó alkotótársával, Petrányi Viktóriával készítette a Delta című filmet. A forgatókönyvet Mundruczó Bíró Yvette-el közösen írta, az operatőr Erdély Mátyás volt. A női főszerepben Tóth Orsit láthatjuk aki a Szép napok óta a rendező valamennyi filmjében feltűnik.
A férfi főszerepet Lajkó Félix hegedűművész kapta, aki először szerepelt mozifilmben. A Deltát elsőként a 39. Magyar Filmszemlén vetítették, ahol mind az Arany Orsó fődíjat, mind a legjobb filmzene díját - Lajkó Félix - és a külföldi filmkritikusok Gene Moskowitz-díját is elnyerte.
A rövidfilmek versenyébe Erdélyi Dániel 411-Z című munkája kapott meghívást. A hétperces alkotás a Katapult Film alkotása, producerei pedig Angelusz Iván és Durst György, operatőre Pohárnok Gergely volt.
A Kritikusok Hete bemutatja M. Tóth Géza legújabb animációját, az Ergo-t is. A 3D technikával készült film a Kedd Animációs Stúdióban készült, producere, forgatókönyvírója és rendezője egy személyben M. Tóth Géza.
M- Tóth Géza nagysikerű animációs filmje, a Maestro közel száz nemzetközi filmszemlén fordult meg, ahol több mint ötven díjat zsebelt be 2005 és 2007 között.
Simonyi Balázs is bemutatkozhat Cannes-ban: Mandarin (Tangerine) című rövidfilmje szerepel a Kritikusok Hete egyik kísérőrendezvényén.
A május 16-23. között megrendezendő "L’Atelier", mely a Cannes-i Filmfesztivál projektfejlesztő projektje, vendégül látja Fliegauf Benedek Womb címmel készülő filmtervét. A tehetséges fiatal filmesek új terveinek támogatására létrehozott program célja, hogy a cannes-i fesztivál keretében biztosítson kedvező feltételeket a kiválasztott filmtervek megvalósításához.
A rendezvényen idén első alkalommal szerpel magyar mű a 15 készülő film közül, melyek meghívásos alapon kerülnek
be a programba. Georges Goldenstern, miután látta Fliegauf Tejút című filmjét, bekérte a Womb forgatókönyvét, és hívta meg Fliegaufot Cannes-ba.
Magyar producer Cannes-ban
Kilencedik alkalommal kerül megrendezésre a cannes-i filmfesztivál alkalmával a Producers on the Move nemzetközi találkozót. A filmproducerek szakmai fórumán Hidasi Dalma vesz részt, a vadonatúj MÁZLI című játékfilm producere.
Hidasi Dalma 1993-ban végzett a Budapesti Közgazdasági Egyetemen, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskola producer szakán diplomázott. 1996-ban Keményffy Tamással megalapította az Extreme Filmet, amely azóta nemzetközi reklám, videoklip és rövidfilm gyártásában vesz részt. 1999-ben néhány hetet töltött gyakornokként a Warner Brothers londoni irodájában. Hidasi Dalma nevéhez fűzhető az Alvó (Szotyori István), a Szerencsés ember (Keményffy Tamás) és a Most látszom, most nem látszom (Szász Attila) című díjnyertes művek.
A Mázli Ógyarmaton, egy szegény zsákfaluban játszódik, az osztrák-magyar határon. Egy napon felfedezik, hogy a temetőjük alatt húzódik egy olajvezeték. Ezt megfúrják és közösen elkezdik árulni a gázolajat, temetésnek álcázva az árusítást…A magyar mozikban októbertől lesz látható a Mázli.
Jelenleg a Hurok (Madarász Isván) és a Zoé (Szász Attila) című játékfilmeken, valamint a Mázli című falusi komédia utómunkáján dolgozik. A Mázli Keményffy Tamás első játékfilmje, magyar-francia-német koprodukcióban készült, elsőízben a cannes-i filmvásáron lesz látható.
A European Film Promotion "Producers on the Move" programjában a Magyar Filmunió tagsága révén 2001 óta vehetnek részt magyar producerek. Eddig többek között Angelusz Iván, Muhi András, Petrányi Viktória és Pusztai Ferenc volt a nemzetközi szakmai fórum résztvevője.
Kelet-Európa nyomul
Idén Skolimowski lengyel rendező nyitja meg a Director' Fortnight (azaz rendezők két hete) nevű programot 1991-es első filmjével, a Négy éjjel Annával című alkotással (Four Nights with Anna). A francia- lengyel koprodukciót évekkel ezelőtt,
Új filmjében Anna (Kinga Preis) egy lengyel kisváros kórházának nővére. Léon (Artur Steranko), a kórház egy másik dolgozója szemtanúja lesz annak, hogy Annát megerőszakolják. A férfi kémkedni kezd a fiatal nő után, reggeltől estig őt figyeli, majd érzései egy idő után fokozatosan szenvedélyes vonzódássá alakulnak.
1938-ban született. A Lodz-i Filmiskolában végzett, ahol ezután Andrzej Wajda asszisztenseként dolgozott, és Roman Polanski barátjává vált (később együtt írták meg a ma már kultfilmnek számító Knife in the Water című filmet 1962-ben).
1960 után Skolimowski külföldön dolgozott: Olaszországban, Franciaországban, Angliában és az Egyesült Államokban, ahol aztán le is telepedett.
A kategória 22 filmje közül szintén Kelet- Európából származik a szlovák Juraj Lehotsky rendezte Blind Loves, a román Radu Muntean rendező által készített Boogie; és az első filmes orosz rendező, Bakur Bakuradze Shultes című filmje. A szekcióban két ázsiai film is szerepel: Kína részéről Yin Lichuan: Knitting című filmje, és a filippínó Raya Martin: Now Showing című filmje. A fesztiválon egy másik Fülöp - szigeteki film is részt vesz, Brillante Mendoza Sebis c. filmje is indul, ő azonban az Arany pálámáért.
Gipsy-zene a bemutatók után
A Kultúrparton nemrégiben olvashattak interjút a romániai Nadara zenekarral, akik bejelentették, a Cannes-i filmfesztivál kísérőzenekara lesznek. A hír azóta még biztosabb, a Kultúrpart megtudta, a Nadara május 15-én lép színpadra egy tengerparton felállított óriási színpadon. A bemutatók utáni bulik zártkörűek lesznek, az 1000 főre limitált partin fellépő zenekarok nevét még titok övezi.