Az Akusztikus Gitárzene Közhasznú Egyesület szervezésében 2008. májusában kerül megrendezésre a Nemzetközi Akusztikusgitár Koncert Körút.
A rendezvény társszervezője és házigazdája, a koncerten szintén fellépő nemzetközi hírű Szabó Sándor ezúttal három, egzotikus hangzásvilágáról ismert művészt, az indiai Konarak Reddy-t, a Németországból érkező Claus Boesser Ferrarit, és a ciprusi származású görög Andreas Georgiout hívta meg Magyarországra.A körút utolsó állomásán egy 129.000 Ft értékű Line 6 Variax 300 fémhúros elektro-akusztikus gitár kerül kisorsolásra a koncertlátogatók között.
Szabó Sándor 2002. óta házigazdája az évente megrendezésre kerülő, korábban Nemzetközi Akusztikusgitár Fesztivál néven futó koncertsorozatnak, amely a kortárs akusztikusgitár színtér legfontosabb művészeit hozza Magyarországra. Az elmúlt években a rendezvénynek köszönhetően a hazai közönség betekintést nyert a gitáron játszható stílusok sokféleségébe, és a tradicionálisabb zenét játszó gitárosok mellett korunk legmodernebb előadóival is találkozhatott.
Idén az akusztikus gitárzene egzotikus, és legkülönlegesebb előadóira és zenéire irányul a figyelem. A szervezők által meghívott gitárművészek nélkül nem beszélhetnénk teljességről: ők eltérnek a megszokottól, meghökkentenek, utánozhatatlanok és eredetiek. Remekül improvizálnak, bármilyen felállásban könnyedén játszanak egymással, és ezen képességeiket ki is használják a koncerten, ahol a szólók mellett duó, trió és kvartett összeállításban is játszanak. Polifónikus pengetési technikájuknak köszönhetően szólóban is úgy szólalnak meg, mintha egy egész zenekar játszana.
Az akusztikus hangszerekre tervezett hangrendszernek köszönhetően kimagasló akusztikus élményt a koncerten vetítés egészíti ki. A zenéhez előre megtervezett forgatókönyv szerint történő vetítés kiemeli és hangsúlyozza csend és a hangok között rejlő belső üzenetet. A vizuális információk egyenrangú művészetként olvadnak a programba.
Konarak Reddy Indiában képviseli a gitárt, ahol a gitár nagyon fiatal hangszernek számít. Tanulmányait sarod nevű pengetős hangszeren kezdte Gurus Debi Prasad Ghosh és Rajeev Taranath mestereknél, később klasszikus gitárt tanult majd a Berklee College Of Music-ban improvizációt tanult. Itt mélyebben megismerkedett a nyugati zenei rendszerrel is. Zenéjében és játékában az ősi indiai klasszikus hagyományokat a hindusztáni és karnatikus zenéket ötvözi egybe. Egy olyan kultúrában, ahol a pengetős húros hangszereknek több ezer éves hagyománya van, a gitár egy más dimenziót kap és ez a hagyomány újra születik egy ott egzotikus hangszeren, a gitáron.
Számos muzsikussal játszott együtt, mint Claus Boesser-Ferrari, Jacques Stotzem, Peter Finger, Dr.L.Subramaniam, Dylan Fowler, Teja Gerken, George Laval, Maynard Fergusson, Embryo, Orexis, T.A.S.Mani and Rama Mani, Flute Ramani, Rajeev Devasthali, Debi Prasad Ghosh, Vemu Mukunda, Shanti Rao, Neela Ramanujam, Afro-Brazil, Lady Dee and Banda Esmeralda. Hazánkban először lép fel.
A ciprusi származású görög gitáros és zeneszerző, Andreas Georgiou különleges alakja a mai gitárzenének. Tanulmányait Athénben kezdte, ahol bizánci klasszikus zenét tanult Simon Karras és George Remoundos mellett. Több etnikus hangszeren is játszik, mint például a szitár, shahnay, tambura, Afrikai sanza, Crétai mantoura, a ciprusi pithkiavli, és kisebb ütős hangszereken. Egyike azon keveseknek, akik komolyan elkezdték kutatni és kihasználni a sokhúros (13-19 húros) gitárokban rejlő zenei lehetőségeket. Zenéjében a görög, bizánci, afrikai, és ciprusi ősi hagyományok hangzanak fel egy modern aurában és hangzásban. Számos ismert muzsikussal készített felvételeket és játszott együtt, mint a bőgős Eberhard Weber, az ütős Airto Moreira, Mark Walker, Reto Weber, Ramesh Shotham, a zongorista Rainer Bruninghaus, szaxofonos Paul McCandless. Hazánkban 1989-ben turnézott először Szabó Sándorral, majd utána több alkalommal is részt vett hazai színházi fesztiválokon.
Claus Boesser Ferrari 1952-ben született egy kis faluban a németországi Heidelberg közelében. Zenei pályáját egy
Rockn'Roll együttesben kezdte 1968-ban. Miután a német televízióban egy alkalommal láthatta Tom Paxtont az amerikai énekes zeneszerzőt, ennek hatására elkezdte fingerstyle tanulmányait az akusztikus gitáron. 1972 és 74 között klasszikus gitározni tanult. Első nagyobb sikereit egy Thorin Eichenschild nevű népzenét játszó rockegyüttesben szerezte. Később együtt játszott stadionnyi közönség előtt Joan Baez-al, ekkor kezdődött lemezszerződése a Polydor kiadóval. 1979-ben elnyerte az Award of German Phono Academie díját, mint fotóművész. Négy albumot készített az Acoustic Music Records részére. Music for Stageplays címmel zenét írt Európa egyik legnagyobb színházi csoportja részére. Nemcsak a kompozícióiban, hanem játékstílusában és hangzásvilágában is egzotikus és meghökkentően bátor megoldásokat mutat be. A stílusteremtő művészek közé sorolhatjuk. Claus Boesser Ferrari világjáró művész. Az utóbbi években modern zenei projektekben lépett fel olyan muzsikusok társaságában, mint Marc Ribot és Fred Frith. Hazánkban immár második alkalommal lép fel a Nemzetközi Akusztikusgitár turnéján.
Szabó Sándor, a sokhúros és bariton gitárok mestere a gitár nemzetközi birodalmában. Pályája kezdete óta az egzotikus előadók és komponisták közé számít. A kilencvenes évek közepétől pályája lassanként a kortárs akusztikus gitárzene nemzetközi világa felé irányult. Zenéjében az ősi keleti hagyományok mellett a kortárs muzsika, a népzene és a jazz is jól kitapintható. Egyéni hangvételű játékával, jellegzetes hangzásával és kompozícióival mára a nemzetközi akusztikus gitár világának elismert hazai művésze lett. Finoman részletező, szuggesztív előadásmódjával az egzotikus gitárosok közé tartozik. Európában az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban és Koreában is rendszeresen koncertezik. Ma már több mint 30 hanglemezen hallható játéka. Nevét a 16 húros és a bariton gitárokhoz kötik azonban játszik bundnélküli gitáron és kínai citerán a guzhengen is. Idei programjában a legújabb Deeper Reality című albumából idéz fel zenéket. Az elmúlt években sokat tett azért, hogy az akusztikus gitárzene itthon is ismert legyen. Szellemi kezdeményezője és egyik partner szervezője a hazai Nemzetközi Akusztikusgitár Fesztiválnak.
Helyszínek és időpontok
2008. május 10. szombat, 19.00 Érsekvadkert Mikszáth Kálmán Közművelődési Intézmény
2008. május 11. vasárnap, 20.00 Budapest MU Színház
2008. május 12. hétfô, 19.00 Nagykanizsa Móricz Zsigmond Művelődési Központ
2008. május 13. kedd, 19.00 Békéscsaba Ifjúsági Ház
2008. május 14. szerda, 19.00 Szolnok Városi Művelődési és Zenei Központ KHT
2008. május 15. csütörtök, 19.00 Vác Madách Művelődési Központ
2008. május 17. szombat, 19.00 Gyôr Petôfi Sándor Művelődési Központ
2008. május 18. vasárnap, 19.00 Göd Dunaparti Nyaralóházak (volt BM Üdülő)
2008. május 21. szerda, 19.00 Szigetszentmiklós Városi Könyvtár és Közösségi Ház