Ma este 24 művész kezd el közösen megalkotni egy óriási képet a MissionArt Galéria felkérésére. A kortárs képzőművészek ezzel a magyar paralimpikonok 2008-as pekingi olimpiára való felkészülését kívánják segíteni.
A 120x120 cm-es, 24 mezőre osztott tábla jelenleg még üresen állva várja, hogy a május 8-án rendezendő Műgyűjtők Éjszakája estéjén a művészek megkezdjék rajta a munkát a MissionArt Galériában.A mostani közösségi akció annyiban különbözik az előbbiektől, hogy itt egy konkrét műalkotássá egyesülnek az egyébként teljesen autonóm, kisméretű képek. A művészeknek a méreteken kívül ez esetben sem kell igazodni semmilyen tartalmi és formai megkötéshez.
A résztvevő művészek névsora:
Bak Imre, Balogh Csaba, Bukta Imre, Csontó Lajos, efZámbó István, feLugossy László, Földi Péter, Gaál József, Horvát Helén Sára, Klimó Károly, Kopasz Tamás, Koronczi Endre, Kótai Tamás, Pinczehelyi Sándor, Rácmolnár Sándor, Stefanovits Péter, Swierkiewicz Róbert, Szabados Árpád, Szíj Kamilla, Szirtes János, Szurcsik József, Verebics Ági, Verebics Katalin, Wahorn András.
A mű létrejötte, fejlődése folyamatosan nyomon követhető lesz a MissionArt Galériában az elkövetkező három hétben. Napról napra minden művész kitölt egy-egy mezőt, hogy e látványos gazdagodás után május 22-re elkészüljön és a május 29-i MissionArt aukción kalapács alá kerüljön ez a sajátos kortárs tabló. A közös mű végleges állapotának bemutatójára az aukció napján, 16-18 óráig, árverésére pedig 0. tételként 18 órakor kerül sor a Néprajzi Múzeumban.
Az aukció után a szervezők, Jurecskó László és Kishonthyi Zsolt művészettörténészek közreműködésével a magyar paralimpiai csapat képviseletében Szekeres Pál olimpikon veszi át az árverésből befolyt adományt.
Ez a közösségi vállalkozás nem előzmény nélküli a galéria történetében: hasonló felhívásra született meg annak idején az Első Miskolci Műanyagnyúl Kiállítás 1991-ben, majd később a „Nagy Zsuga” és a „Játék” című csoportos kiállítások a 90’-es évek közepén.
A konkrét ötletnek - bár más motivációval és más célkitűzéssel - szintén van művészettörténeti előzménye, amely a nagybányai művészekhez kötődik. Az 1920-30-as években a bányai főtéren működött a „bergeráj”, azaz a művészeti szalonként működő Berger Cukrászda, melynek egyik fehérre festett asztallapját Berger József kérésére (12 mezőre osztva) nagybányai művészek rajzolták tele.
Az asztal sokáig egyik híressége volt a cukrászdának. A Kmetty János, Korda Vince, Jándi Dávid, Klein József és mások rajzait őrző közös mű, mintegy hatvan évi lappangás után került egy budapesti magángyűjteményből a MissionArt birtokába, majd a galériából a Kiscelli Múzeum gyűjteményébe. E művet a Múzeumtól kölcsönkérve, a galériában kiállítják a projekt ideje alatt.