Péntek délelőtt 11.00-kor megtörtént a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program “Zsolnay Kulturális Negyed” tervpályázat ünnepélyes eredményhirdetése.
Díjazott pályaművek1. díj: A „Zsolnay Kulturális Negyed” tervpályázatának első díját nyerte az 5-ös számú pályamű. Alkotó az MCXVI Építészműterem Kft.
Vezető tervezők: Csaba Kata, Herczeg László és Pintér Tamás János.
A díj összege: bruttó 12.000.000 forint.
A második díjat a Bíráló Bizottság senkinek nem ítélte oda.
3. díj: A „Zsolnay Kulturális Negyed” tervpályázatának harmadik helyezettje a 2-es számú pályamű. Vezető tervezők: Lévai Tamás és Herczeg Tamás, munkatárs: Maknos László.
A díj összege: bruttó 5.000.000 forint.
Megvételben részesült pályaművek
A „Zsolnay Kulturális Negyed” tervpályázatának megvételében részesült, 3.000.000 forint értékben, a 3-as számú pályamű, melyet Szabó Zoltán és Galina Zoltán vezető tervezők neve jelez.
Szakági vezetők: Wettstein Miklós közlekedés és Pallai Mihály kertészet.
Megvételben részesült a 6-os számú pályamű is, a Pécsépterv Stúdió Kft. munkája, szintén 3.000.000 forint értékben.
Vezető tervezők: Rádóczy F. László, Gettó Tamás, Köves András, Tolnai Zsolt. Kertészet: Tóth Réka.
A harmadik megvételben részesült munka az 1-es számú pályamű, melyet a Gereben és Társa Bt. nyújtott be.
A megvétel összege: 3.000.000 forint.
Vezető tervezők: Gereben Péter és Wesseltoft Manuel.
A “Múlt, Jelen, Jövő” című, a Zsolnay Gyár történelmét és a terveket bemutató kiállítást az Árkád Bevásárlóközpontban május 13-25-ig tekinthetik meg az érdeklődők, ezt követően a pályaműveket az EKF Székházban láthatják május 26-tól két héten át.
Május 15-én, 17.00-kor lakossági fórumot szerveznek a Zsolnay Kulturális Negyed tervpályázattal kapcsolatban, szintén az Árkád Bevásárlóközpont aulájában.
A Pécs2010 Menedzsment Központ Kht., mint lebonyolító, és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint kiíró, a tervpályázat hirdetményét közétette az Európai Unió Hivatalos lapjában (TED), a Közbeszerzési Értesítőben, a Magyar Építész Kamara honlapján, az Építészfórum honlapján. A tervpályázat részletes kiírását a Magyar Építész Kamara Tervpályázati és Versenyfelügyeleti Munkabizottsága, a Dél-Dunántúli Építész Kamara Versenyfelügyeleti Munkabizottsága, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, és a Patay ügyvédi Iroda, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – Európai Uniós Közbeszerzési Koordinációs és Szabályozási Egysége jóváhagyta.
A tervpályázat dokumentációját 2008. április 10-ig 17-en vásárolták meg.
A tervpályázat postára adási határideje 2008. április 10. volt. A megadott határidőig összesen 8 db pályamű érkezett be a lebonyolító székhelyére,a pályaművek beérkezéséről jegyzőkönyv készült.
A Bíráló Bizottság a pályaművek elbírálásakor a különböző szempontokat vett figyelembe, mint a város győztes EKF pályázatában megfogalmazott műemléki, eszmei rekonstrukció minél magasabb szintű megvalósulása, a meglévő karakterek, értékek megőrzése,a meglévő környezet adottságainak figyelembe vétele, a Zsolnay névhez méltó épületegyüttes és közpark kialakítása, a funkcionális megfelelés a programnak, és a terv megvalósíthatósága és gazdaságossága.
A díjazott pályamunkák mindegyike figyelembe vette a város győztes EKF pályázatában megfogalmazott célokat, a kiírás ezek figyelembevételével készült.
A terület meglévő karakterét, értékes adottságait a pályamunkák különböző színvonalon, a díjazásokban érzékelhető különbségek szerint vették figyelembe.
A két területrész közti kapcsolat megfelelő kialakítását a Bíráló Bizottság fontosnak tartotta. Az aluljáró helyett a Zsolnay út felett vezetett híddal való megoldást tartotta jónak, de fontos szempont volt a „hídfők” megfelelő, építészetileg és térbélileg is megoldott kialakítása.
A Bíráló Bizottság fontosnak tartotta az öröklött értékek funkciókkal való megtöltését, és csak ott értett egyet új épületek létrehozásával, ahol az adott funkciók meglévő értékes épületekbe, épületrészekbe nem voltak elhelyezhetők. Az új épületek XXI. századi megfogalmazását tartotta a Bíráló Bizottság követendő útnak, de nem öncélú, erőszakos kialakításban. A régi, megtartott és az új épületeknek erősíteniük kell egymás építészeti és környezeti hatását, megtartva a terület különleges hangulatát. A meglévő környezet terepviszonyokban és értékes növényállományban lévő adottságait a pályamunkák csak részben vették figyelembe, illetve zömében adósok maradtak ennek ábrázolásával. A továbbtervezés során erre kiemelt figyelmet kell fordítani.
Problémát okozott a programba a kérdések megválaszolásakor beiktatott „időszakos kiállítások és rendezvények megtartására alkalmas multifunkcionális tér” elhelyezése. Ennek megoldására általában szint alatti változatok születtek a tér alatti vagy, a lejtőbe beépített kialakításával, vagy megtartott épületbe belekényszerítve.
A Bíráló Bizottság egyik változatot sem tartotta sikeres megoldásnak, és az első díjas pályamunka javaslatát fogadta el.
Ez a pályamunka ennek a funkciónak a „multifunkcionális rendezvényközpont és kiállítótér”-rel való integrálására adott javaslatot, a két hasonló funkció egy épületben való megoldásával. Helyes gondolat a menza idetelepítése is. Ezt részben a meglévő adottságok, részben a fenntarthatóság indokolta.