Emlékeznek még Kamilla és Lala bohócra a tévéből? Kamilla Karamella mamabohóc ebben az évadban a Thália Színházban Illemtan gyerekeknek című előadásával igyekezett sok nevetéssel és játékkal jó modorra tanítani a kicsiket, emellett pedig bohócdoktorként is tevékenykedik nem egy kórházban.
Figyeljünk oda egymásra, tanuljunk meg kibékülni, köszönjünk, ne turkáljuk az orrunkat, mossunk kezet - Vági Zsuzsa, vagyis Kamilla bohóc szóló interaktív műsorával többek között ezekre a dolgokra igyekezett felhívni a gyerekek figyelmét.„Humoros és pedagógia is van benne. Illemtanról beszélünk, kicsit kinevetjük magunkat is, a felnőtteket is, ugyanakkor az is benne van, hogy jónak lenni fontos” – összegezte a darabot lapunknak Vági Zsuzsa.
Kell a fantázia
A művész abban reménykedik, hogy a színházban látottakat a tanárok is fel tudják majd használni: „Ha a pedagógusnak van fantáziája, akkor tud ezzel játszani és tud hivatkozni rá, tud idézni belőle; fontos ugyanis, hogy kialakuljon egy közös nyelv és legyen egy közös kultúránk”.
A darabban a gyerekek is aktívan részt vehetnek: eljátszhatják a régi gyerekeket, zongorázhatnak, ehetnek sütit, válaszolhatnak a feltett kérdésekre, beöltözhetnek nagypapának vagy tanító néninek, segíthetnek a bohócnak, s közben észrevétlenül több mindent megtanulhatnak a helyes viselkedésről. Vági Zsuzsa szerint néha szenzációs gyerekek mennek a színpadra, olyan frenetikus színészi vagy éppen zenei képességekkel, hogy „leesik az álla”.
„A kórházban minden piciben történik”
Kamilla Karamella bohóc nem csak színdarabokon, vagy szabadtéri előadásokon keresztül igyekszik megnevettetni a gyerekeket, hanem bohócdoktorként is tevékenykedik. Vági Zsuzsa világ életében bohóc szeretett volna lenni, mert ahogy megfogalmazta: nagyon szereti, ha nevetnek a gyerekek, ha pedig rajta, azt különösen. Soha nem unta még meg ezt a munkát, mélypontok azonban az ő életében is voltak, ennek leküzdéséhez segített hozzá gyermeke megszületése és a bohócdoktorság.
Míg a színpad sokkal harsányabb mozdulatokat és egy erősebb fizikális jelenlétet követel a gyerekek kiszámíthatatlansága és nagy létszáma miatt, addig a kórház inkább lelkileg szívja le a bohócokat.
Épp ezért egy héten nem is mennek kettőnél többször beteg gyerekekhez, hogy emellett a munka mellett legyen lehetőségük feltöltődni. „A kórházban minden piciben történik,nagyon intim körülmények között, finomabb, érzékenyebb figyelmet kívánnak az ottani gyerekek. A színházban sokkal nagyobb szabadságunk van, ha viszont egyedül vagyok és a gyerekekből csinálok partnert, az hihetetlenül kockázatos vállalkozás”.
Vági Zsuzsa szerint a kórházban az a bohócdoktorok célja, hogy egy nehéz helyzetben löketszerűen kizökkentsék a gyerekeket és a szüleiket abból, hogy nekik most valami bajuk van. Bár tíz évvel ezelőtt, amikor itthon megjelentek a bohócdoktorok, a szülők még idegenkedtek a lelki gyógyítás ezen formájától, mondván „itt beteg gyerekek vannak”, ez a hozzáállás mára megváltozott. Sokkal nyitottabbak és elfogadóbbak, mint korábban.
Szinte mindig sikerül elcsábítani a gyerekeket
Ugyanakkor ma is akad olyan szülő, aki nem kér a bohócdoktorokból, mert például épp érkezésükkor tudta meg, hogy gyermekének valami súlyos, adott esetben a család egész életét megváltoztató betegsége van. Ilyenkor a szülő árulásként élné meg, ha kizökkenne fájdalmából, ezeket a helyzeteket pedig nagyon finoman kell kezelni – mondta lapunknak Vági Zsuzsa.
Természetesen az is előfordul, hogy nem a szülő, hanem a gyerek bizalmatlan a bohócokkal szemben. Először sokszor furcsának, vagy ijesztőnek találják, az esetek nagy többségében azonban Kamilla bohóc szerint sikerül elcsábítaniuk és megnyerni maguknak a gyerekeket - játékkal.
Egy ilyen látogatás alkalmával a bohócok igyekeznek egyszerű eszközökkel, a gyerekek környezetéből kiindulva építkezni a játék során. Labdával, bábokkal, buborékfújókkal, kendőkkel játszanak, s bevonják a kicsik saját játékait is. Fontosnak tartják, hogy ne kidolgozott rutinmutatványokkal látogassák meg a gyerekeket, hanem sok legyen benne az improvizáció.
Bár a színházban is fontos, hogy egy gyerek se érezze magát kirekesztettnek a darab forgatagából, ez azonban fokozottan igaz a beteg gyerekek esetében. Ahogy Vági Zsuzsa fogalmazott: „Fontos a közvetlen személyesség, s hogy mindenkinek legyen egy olyan pillanat, amiről érezheti, hogy ez neki szól”.
Nem elég az ösztönösség
Magyarországon jelenleg két bohócdoktor alapítvány van, s körülbelül harminc bohócdoktor, akik Budapest minden kórházában dolgoznak, s vidékre is igyekeznek eljutni. Vági Zsuzsa szerint a bohócsághoz csak egy darabig elegendő az ösztönösség – ezt a szakmát is meg kell tanulni. Kamilla bohóc például három évig járt az Artistaképző kísérleti bohócosztályába, s a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítványnál is folyamatosak a továbbképzések.
Az évadzárás után Kamilla Karamella bohóc nyárra is tervez programot. Szécsi Margit Eszem a gesztenyét című verses krimijét feldolgozva egy nyári szabadtéri improvizációs játékkal készülnek a Gyerekszigetre.