Megszakítva az eddig elsősorban tragikus hangvételű versenyfilmek sorát szombaton Woody Allen legújabb romantikus komédiája, a Vicky Cristina Barcelona - versenyen kívül - elvarázsolta a 61. Cannes-i Filmfesztivál közönségét, a bokszoló Mike Tyson pedig meghatódott a róla készült dokumentumfilm meleg fogadtatásán.
A szokottnál kisebb tumultusban, esős-hűvös időben, szociális és politikai kérdésekkel foglalkozó, tragikus hangvételű filmekkel indult cannes-i filmfesztivál negyedik napján bemutatott könnyed Woody Allen-vígjáték szívből megnevetette a fesztiválközönséget.Londoni trilógiája (Match Point, Füles, Kasszandra álma) után a 72 éves Oscar-díjas amerikai rendező a mostani komédiát saját bevallása szerint elsősorban Barcelona városának szóló "szerelmes levélnek" szánta, de maga is elcsodálkozott azon, hogy filmjében olyan dolgokat mondott el a szerelemről, amelyeknek korábban maga sem volt tudatában.
A vígjáték a rendező által az európai romantikus szenvedély hazájának tekintett Spanyolországban játszódik. Főszereplője két amerikai diáklány; a komoly, racionális és biztonságra vágyó Vicky (Rebecca Hall) és a változatosságot, meg elsősorban önmagát kereső impulzív Cristina (Scarlett Johansson), valamint a mindkettőjüket meghódító szenvedélyes festőművész, Juan Antonio (Javier Bardem), aki viszont válása miatt gyötrődik.
A szerelmi háromszöget a rendező négyszögesíti: az egykori férjénél is szenvedélyesebb és tehetségesebb volt feleség, Maria Elena (Penélope Cruz) előkerül, és a szokatlan helyzet az addig folyton veszekedő spanyol pár számára a kibékülést és a paradicsomi boldogságot hozza el. A romantikus komédia kliséi szerint forgatott film a Woody Allentől megszokott történetmesélés, rendezés és zene által kap ironikus és mélyebb tartalmat.
A 23 éves Scarlett Johansson már harmadik filmjét forgatta az amerikai rendezővel, de a cannes-i bemutató ünnepelt sztárja mégis Penélope Cruz volt. A spanyol színésznő játéka aratta ugyanis a legnagyobb közönségsikert elsősorban azokban a komikus jelenetekben, ahol boszorkányosan váltogatja az angol és a spanyol nyelvet. Ráadásul Woody Allen amerikai múzsája a cannes-i vetítés előtt egy nappal egyéb elfoglaltságaira hivatkozva lemondta beharangozott részvételét a díszbemutatón, amiért a film sajtótájékoztatóján a rendező volt kénytelen elnézést kérni. Az Oscar-díjas Javier Bardem pedig "családi problémákra" hivatkozva nem vonult fel a vörös szőnyegen.
A nap másik hőse Mike Tyson egykori bokszoló volt, aki a róla készült dokumentumfilm sajtótájékoztatóján elmondta: teljesen zavarba jött és nagyon meghatódott, amikor meglátta a bemutatón a rengeteg kamerát. "Sérülékenynek éreztem magam" - tette hozzá. A bokszbajnok úgy vélte: sokkal nehezebb volt a fesztiválközönség előtt meghajolni, mint egykor a ringbe felmenni.
A sporttörténelem meghatározó figuráját ugyanis ovációval és percekig tartó tapssal fogadta előző este a díszbemutató közönsége. Az amerikai James Toback másfélórás filmje - amely az Un certain regard (Egy bizonyos tekintet) elnevezésű alternatív programban versenyez - a most 42 éves Tyson szemszögéből, a vele készült interjúk alapján dolgozza fel az egykori nehézsúlyú világbajnok életének különböző epizódjait a brooklyni gyermekkortól győzelmein át a nemi erőszakért kapott börtönbüntetéséig.