A Humboldt Egyetem és a berlini Collegium Hungaricum Gragger Intézete közös szervezésében három napos konferencia kezdődik május 22-én „Az anamnézis módozatai“ címmel. A tanácskozáson a Holocaustra való emlékezés tendenciáit és stratégiát vizsgálja.
A konferencián szóba kerülő területek a kelet- és középeurópai posztkommunista országok - Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, a Cseh Köztársaság és Ukrajna, valamint a németországi „új tartományok“ – 1990 utáni történelmében.A konferencia fő témái közé tartozik az emlékezés és a média kapcsolata. Az előadások a film, a televízió, az írott publikációk és a kiállítások funkcióját tárgyalják a múlt felidézésében és újraértelmezésében.
A három nap során kiemelt figyelmet kap az egyéni, illetve családi emlékezet a múltról alkotott kollektív elképzelésekben játszott szerepe, a Holokausztról szóló nyilvános viták változása, és a múlt szemléletének esetleges kommercializálódása.
A kanadai, lengyel, német, svájci, szlovák és ukrán meghívottak között van Erős Ferenc pszichológus és Marsovszky Magdolna irodalomtörténész is. A Collegium Hungaricum Berlint Berger Ágnes pszichológus és Fehéri György irodalomtörténész képviseli.
A konferencia során bemutásra kerül Groó Diana Urlicht (Ősfény) című rövidfilmje is.
A konferencia időpontja:
2008. május 22-24.
Helyszíne:
Collegium Hungaricum Berlin,
Dorotheenstrasse 12
10117 Berlin