Miközben a szerb vezetés mindent megpróbál elkövetni, hogy a belgrádi 52. Eurovíziós dalfesztivál legyen mind közül a legkülönb, a helyi melegek abban reménykednek, hogy az Európa minden tájáról sok homoszexuálist vonzó fesztivállal kapcsolatos biztonsági intézkedések végre az ő védelmüket is garantálják, és felhívják a figyelmet a szélsőséges indulatoknak kiszolgáltatott helyzetükre.
"Csupán arra kérjük a kormányt: ha megvédi a külföldi melegeket, védje meg a szerb melegeket is. A külföldiek egy hétig lesznek itt, aztán hazatérnek, de nekik olyan szabadságban van részük, amiről mi csak álmodhatunk" - fogalmazta meg álláspontját egy helyi érdekvédő szervezet, amelynek képviselői ugyanakkor nem hiszik, hogy olyan súlyos atrocitásokra kerülhetne sor a népszerű rendezvény alatt, mint 2001-ben, amikor a szerbiai melegek megtartották első és utolsó felvonulásukat.A nemzetközi dalfesztivál, amely nézők millióit ülteti a képernyők elé, nagyon népszerű a homoszexuálisok körében is. A tavalyi győztes, a szerb Marija Serifovic, aki a Molitva (Imádság) című dalt énekelte, nyílt eleganciával vállalta fel leszbikusságát. Ez a gesztus azonban erejét vesztette, amint a szélsőjobbos szerb homofóbok vadászidényt hirdettek a külföldi meleg látogatókra.
AZ Obraz elnevezésű csoport azzal fenyegetőzött, hogy Belgrád utcáin fognak járőrözni, "zéró toleranciát tanúsítanak a kórság megjelenésével és terjedésével szemben", és "minden eszközt bevetnek a megállítására".
A hatóságok kezdetben a meleg látogatók biztonságára ügyelő rendőröket akartak szolgálatba állítani, ám végül úgy döntöttek, hogy inkább az egész városban megerősítik a biztonsági erőket a kedden kezdődő és szombaton végződő fesztivál ideje alatt.
A dalverseny szervezéséért és a közvetítéséért felelős szerb rádió és televízió igazgatója, Aleksandar Tijanic leszögezte, hogy országa nem tűri el a melegek elleni támadásokat: "Nem vagyok hajlandó úgy tekinteni a látogatókra, hogy meleg vagy nem meleg emberek. Számunkra ők résztvevők és vendégek."
A homoszexualitás tabunak számít a Balkán túlnyomóan konzervatív és patriarchális társadalmaiban, ahol sokan kezelendő betegségnek tekintik.