A Clinton házaspár hatalomban eltöltött éveiről jelent meg több mint 500 oldalas, fotókkal illusztrált kötet Párban a pályán - Bill és Hillary Clinton a Fehér Házban címmel.
"Nem kell magyarázni, miért most adtuk ki a könyvet" - utalt az amerikai elnökválasztási kampányra Sally Bedell Smith kötetének csütörtöki budapesti bemutatóján Bottyán Gergely, az Athenaeum Kiadó főszerkesztője.D. Tóth Kriszta televíziós újságíró vezette a könyvről szóló beszélgetést. Az újságírónő elmondta, Sally Bedell Smith az amerikai Vanity Fair magazin külsős szerkesztője, a Bill és Hillary Clintonról szóló mű megírására a Diana hercegnőről és Kennedy elnökről írt nagy sikerű kötetei után kapott felkérést.
"Ha úgy tetszik, ez a könyv egy szerelmespár története, egy olyan házaspáré, akik minden viszontagság ellenére sem engedték el egymás kezét" - vetette fel a Magyar Televízió újságírója.
Noha eddig már 65 különböző könyv dolgozta fel a volt elnök és felesége életét - többek között saját önéletrajzuk -, a Párban a pályán koncepciója mégis új, mert ez egy kettős biográfia: a házaspárt egyetlen entitásként tárgyalja, kapcsolatukon keresztül mutatja be Fehér Ház-beli tevékenységüket - hangsúlyozta Révész Gábor, a kötet szerkesztője.
Magyarics Tamás, az ELTE Angol-amerikai Intézetének docense kiemelte: Hillary Clinton szakított a hagyományos First Lady-szereppel, és a tanácsadói pozíción is túllépve férje döntéseiben is részt vállalt.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a házaspár két tagja erősen különböző személyiség: a jelenleg a demokrata elnökjelöltségért küzdő Hillary hűvös, kimért, precíz, "bulldózer típusú" ember, akit aprólékos szorgalom jellemez, míg férje sokkal intuitívabb, spontánabb személyiség, aki képes egyszerre több szálon futtatni a gondolatait.
Mint Révész Gábor hangsúlyozta, mégis remekül kiegészítik egymást, talán éppen különbözőségük okán. "Összetartja őket az együtt megélt fiatalság, a hatvanas évekbeli gyökerek, egy közösen kikovácsolt világnézet" - tette hozzá a kötet szerkesztője.
D. Tóth Kriszta úgy vélte, Sally Bedell Smith "nem tartozik Clintonék rajongótáborába". A televíziós újságíró szerint az írónő egy sor prekoncepcióval látott neki a kötetnek, melyek közül a "démoni alku" elméletét tárgyalja legrészletesebben. "Hillary és Bill, még a férfi arkansasi kormányzósága idején alkut kötöttek: Hillary eltűri férje állandó kicsapongásait, cserébe beleszólást kap a politikai döntésekbe, és részt a hatalomból" - ismertette a szerző teóriáját.
Révész Gábor válaszul megjegyezte, szerinte minden házasságban van valamilyen "démoni alku", csak az általában kimondatlanul köttetik, mint valószínűleg a Clinton házaspár esetében is.
"Mindketten életüket tették fel arra, hogy feljussanak a csúcsra, és ez a küzdelem összetartotta őket" - emlékeztetett Magyarics Tamás. A kutató úgy vélte, Bill és Hillary rendkívül jól érezték magukat az ország élén: "Clintonékat kommandósokkal kell majd eltávolíttatni a Fehér Házból" - idézte Bob Dole-nak, a szenátus akkori elnökének szavait Magyarics Tamás.
Az írónő véleménye szerint Bill Clinton saját emberi gyengeségei és magánéleti botrányai miatt nem tudta azt a teljesítményt nyújtani elnökként, amelyre pedig képes lett volna. Magyarics Tamás azonban figyelmeztetett arra: "történelmietlen" azt kutatni, "mi lett volna, ha".
Az egykori elnök jelenlegi szerepét értékelve Révész Gábor úgy vélte: Bill Clinton nem alkalmas a másodhegedűs szerepére, ahogy azt felesége kampányában mutatott teljesítménye is alátámasztja.
"Hillary Clintonból azonban csak akkor lehet elnök, ha egy villám agyoncsapja riválisát, Barack Obamát" - utalt a szenátornő választási esélyeire Magyarics Tamás.