„Elvtársak!” – már ezzel az egyszerű megszólítással is általános derültséget keltett a Retró Szótár bemutatóján a Tinta Könyvkiadó igazgatója. Kiss Gábor egy, a szocializmust idéző köszöntővel igyekezett megalapozni a hangulatot, röpgyűlésként aposztrofálva a sajtótájékoztatót.
A szintetikus és műízű Bambi, a meglehetősen kezdetleges, spermaölő anyaggal bevont fogamzásgátló csík, a C-film, vagy a Bözsi névre keresztelt farmotoros Ikarus buszok – van, akinek emlék, van, akinek történelem. Burget Lajos Retró Szótára többek között ezeket a szavakat is megmagyarázza, kontextusba helyezi.Tudta például, hogy a hulahoppkarika elnevezés a hula szóból ered, ami egy hawaii erotikus tánc, amit karikával táncolnak? És hogy nejlonharisnyával az amerikai katonák árasztották el Európát, hogy meghódítsák a nőket? Ez a ruhadarab az orkánkabáttal ás a nejloninggel együtt az egyik legkedveltebb csempészáru volt az 50-es években.
Mackósajt, lecsókolbász, Bözsi
A Retró Szótár bemutatóján a korfestő szavak mellé korfestő tárgyak és a 60-as éveket idéző improvizatív jelenetek is jártak Csákányi Észter és Tamási Zoltán előadásában. A kényelmetlen ikertelefont, a lecsókolbászt, a Mackósajtot és az orkánkabátot is felidézték mini jeleneteikben, hogy közelebb hozzák a jelenhez a szótár által is érintett kort.
Kozári Tibor farmotoros Ikarus 55-ös típusú buszát is bemutatta az érdeklődőknek, amely még most, 3 millió kilométer megtétele után is képes 80-90 kilométer/órás sebességgel haladni. 1952-73 között 93 ezer ilyen buszt építettek. Ezek a járművek gyakran tették meg a Moszkva-Berlin távolságot, ami egy hétbe telt. Ezeket a buszokat a tulajdonos szerint azért becézték Bözsiként, mert olyanok, mint „Bözsi néni a nagy kufferral”.
Regény vagy szótár?
Burget regényszerű szótára a második világháborútól a rendszerváltozásig gyűjtött össze korfestő szavakat. A gyűjtemény nem teljes, vannak szavak, amelyek hiányoznak belőle, s vannak, amelyek feleslegesen kerültek bele – így értékelte a munkát Tarján Tamás irodalomtörténész.
Tarján szerint a könyv hetven év nyelvi metszetét adja, s mivel inkább lehet regényként olvasni, mit szótárként, egy kor olvasható ki belőle. A retró gyűjteményből összesen kétezer szó jelentésére kapunk magyarázatot hétszáz szócikken keresztül.
Sztálin-csokoládé és hitlerszalonna
Bár a bemutató leginkább a szocialista érára fókuszált, a szótár régebbre is visszanyúlik, így például megtudhatjuk, hogy a Sztálin-csokoládé nem volt más, mint napraforgómag, a hitlerszalonna elnevezés pedig szimpla préselt gyümölcsízt takart.
A szótárban vannak a mindennapokat felidéző szavak, ruhadarabok, ételek, valamint a politikai rendszerre jellemző kifejezések, s mára fogalommá vált személynevek is. Tarján Tamás szerint a könyv egy össznépi alkotás, ugyanis annak születésekor még külföldről is érkezetek tippek arra, mely szavakat kéne belevenni a szótárba.
Az irodalomtörténész szerint a retró-gondolat még bővíthető, s néhány év múlva például már az „őszödi beszéd”, vagy az idei nyári pekingi olimpia majdani doppingbotrányainak elnevezései is bele kerülhetnek majd. A következő retrószótár tehát folyamatosan születik, miközben alakítjuk a történelmet – fejtette ki Tarján.
A könyv kiadását a szerző, Burget Lajos már nem élte meg, 2007 januárjában, a kézirat leadását követően elhunyt. Az újságíró a Hajdú-Bihari Naplónál kezdte pályafutását, majd 1968-tól a Kelet-Magyarország főmunkatársa volt. 1989-től az általa alapított Határ-Szél című hetilap igazgató-főszerkesztőjeként, 1991 és 2001 között az Amerika Hangja magyarországi tudósítójaként, 1997-től 2005-ig pedig az Index-Kelet munkatársaként dolgozott.