Mellszoborral állítanak emléket Salgótarján salgóbányai városrészén Zenthe Ferencnek, a 2006-ban elhunyt Kossuth-díjas színésznek, aki 1920-ban Salgóbányán született.
Salgóbányán 2006-ban Zenthe Ferenc-emlékparkot alakítottak ki, de a választókerület képviselője mellett több civil szervezet és magánszemély is javasolta, hogy szobrot is állítsanak Nógrád megye és Salgótarján díszpolgárának tiszteletére. A szobrot Molnár Péter somoskőújfalui szobrászművész készíti el.A szobor megvalósításának tervével egyetértett, és előzetesen támogatási szándékáról biztosította az önkormányzatot a Magyar Művelődési Intézet Képző- és Iparművészeti Lektorátusa.
A szobor és a talapzata 2,2 millió forintba kerül, az önkormányzat 1,7 millió forintot különített el erre a célra, félmillió forintra pedig az oktatási minisztériumhoz, illetve az MMI lektorátusához nyújt be pályázatot. Zenthe Ferenc mellszobrát az Ipoly Erdő Zrt. tulajdonában lévő salgóbányai Erdészház parkjában állítják majd fel.
Zenthe Ferenc színészetéért megkapta a legtöbb jelentős elismerést, így a Jászai Mari-díjat, Kossuth-díjat, Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, amelyek mellett örökös tag a Halhatatlanok Társulatában, továbbá érdemes és kiváló művész címeket is kapott.
Az 1952 óta a Madách színház tagjaként játszó Zenthe 1941-ben lett a Színművészeti Akadémia hallgatója, és 1945-től játszott a Pécsi Nemzeti Színháznál. 1947-ben a Kisfaludy színházhoz, 1949-ben a debreceni Csokonai színházhoz szerződött.
Fontosabb szerepei voltak a következő darabokban: Shakespeare: Szentivánéji álom, Karinthy Ferenc: Hetvenes évek Miller: A salemi boszorkányok Shaw: Olyan szép, hogy nem is lehet igaz Schiller: Ármány és szerelem Moldova: Az Ifjú Gárda Lloyd Webber: József és a színes, szélesvásznú álomkabát voltak.
A szélesebb közönség a filmekből ismerte. Első filmszerepét Nagy Sándor honvédtábornokként 1953-ban alakította a Föltámadott a tengerben, ezt a Rákóczi hadnagyának főszerepe követte (előtte öttusázók megtanították lovagolni, aminek még sok hasznát vette).
Ezután romantikus vígjátékok főszerepei következtek a sármos színész életében: a 2x2 néha 5, a Mese a 12 találatról, a Kölyök, a Fapados szerelem című filmekben. Később egyre inkább jellemszerepeket formált meg. 1983-ban készült az Oscar-díjra is jelölt magyar-NSZK koprodukció, a Jób lázadása, amelyben Zenthe Ferenc a Tisza-menti, módos falusi zsidó szerepében tűnt fel, aki keresztény kisfiút fogadott örökbe a második világháború alatt. Játékfilmben utoljára a Magyar vándor című filmben szerepelt 2004-ben.
A Tenkes kapitánya után több tévésorozat következett: a Rózsa Sándor, a Tüskevár, a Princ a katona, a Bors és legutóbb a Szomszédok. Zenthe Ferencet 2005-ben választották meg a nemzet színészévé. Ugyanebben az évben az MTA Magyar Örökség-díjjal tüntette ki "sokoldalú emberábrázolásáért".
Hosszas betegeskedést követően 2006. július 30-án hunyt el.