Egyre több hazai szervezet, közéleti szereplő próbálja felhívni a figyelmet arra, tegyünk valamit élhető környzetünkért. Az utcán járva minden sarkon óriásplakátok figyelmeztetnek: csinálj valamit, míg nincs késő.
Az elmúlt 20 éveben az emberiség által termelt szemét tömege kb. 170 000 tonnával, vagyis csaknem 15 százalékkal nőtt, térfogata 3 millió köbméterrel, vagyis mintegy 70 százalékkal növekedett.A hulladék 90 százalékát egyszerűen lerakják. A lerakók szabad kapacitása 61-62 millió köbméter, ami már csak maximum 5 évre elegendő. A 2682 lerakóhely egyharmada engedély nélkül működik, és egy sincs közülük, ami maradéktalanul eleget tenne az előírásoknak.
A másik módszer az égetés, azonban a szemét kevesebb, mint egytizede jut égetőkbe. A salak és a pernye ráadásul veszélyes hulladék; az égetés melléktermékeként pedig tonnánként 4-5000 köbméter gáz, ezen kívül pedig por, és mintegy 1800 különféle szerves vegyület keletkezik.
A legtöbb hulladék természetesen környezetbarát módszerekkel is ártalmatlanítható, újrahasznosítható. Ezek közé nemcsak a szerves maradékok, a házilag is újrafeldolgozható papírhulladékok vagy a visszavihető üvegek tartoznak; még a PVC-t is el lehet égetni olyan speciális kemencében, melyben nem keletkezik káros anyag.
A szemetet hulladékudvarokba is elszállíthatjuk. Ezek olyan helyek, ahol átveszik a papírt (újság, hullám, karton), üveget, textilt, szárazelemet, PET-palackokat és fém italosdobozokat. Általában az akkumlátorokat és a háztartási gépeket is átveszik, kivéve a freonos hűtőket és a tévékészülékeket. Néhány helyen műanyaghulladékokat is átvesznek.
Tehetsz rá, vagy tehetsz ellene!
Ezzel a szlogennel kívánja felhívni a figyelmet a környezetvédelmi tárca klímavédelmi programsorozatára, amelyhez az A38 hajó is csatlakozott. A programsorozat egészen június közepéig tart. A Magyarországon elfogyasztott energia 38 százalékát a lakosság használja fel, elsősorban épületek fűtéséhez és a melegvíz előállításához. Az épületekhez kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés és villanyszámla, miközben csökkenne a széndioxid és egyéb károsanyag-kibocsátás is.
A tárca tanulmánya szerint akár 7-8 százalékkal csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása a lakosság hatékonyabb energiafelhasználásával.
100 nagyvállalat részvételével kidolgoztak egy programot, melyet már el is kezdtek és a legtöbb megkeresett cég hajlandóságot is mutatott arra, hogy foglalkozik a maga területén az éghajlatváltozással és a környezetszennyezés csökkentésével.
Csatlakoztak a multinacionális hipermarketek is.Ez azért is fontos, mert a műanyagpalackok és a sörösdobozok millióinak száma egyre nagyobb mértékben nő, míg a visszaváltható palackok aránya csökken. Ez ügyben sokat tehetnek az élelmiszerkereskedelemben egyre jelentősebb szerepet játszó szupermarketláncok.
Az A38 hajó különböző akciókkal, rendezvényekkel segített a programban: Performanszok, a Kiégő Izzók nevű formáció előadása, fair trade kávézó, éjszakai biciklis akadályverseny, koncertek és még sok más rendezvény hivatott felhívni a figyelmet a fiatalok körében e problémakör fontosságára.
Budapesten kívül még hat vidéki nagyvárost - Miskolcot, Szegedet, Debrecent, Pécset, Zalaegerszeget és Nyíregyházát - érintett a minisztérium klímakörútja.
A hazai tervek között szerepel az is, hogy minden évben annyi facsemetét ültessenek el, ahány csecsemő születik az adott évben. Az első ilyen esemény Tardon lesz és közel 100 ezer fácskát ültetnek el.
Hulladékból Termék
Az anyagok körforgását illetve a szelektív hulladékgyűjtést hivatott bemutatni a Hulladékból Termék kiállítás, amely 80 hazai hulladékfeldolgozó és hasznosító vállalat által kizárólag hulladékokból előállított termékekeit mutatja be. A kiállítás 2008. május 15. és június 8. között Budapesten a Pataky Művelődési Házban látható.
A Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fővédnökségével útjára indított Hulladékból Termék kiállítás több mint 2 éve "járja az országot". Ez alatt az idő alatt már 20 hazai nagyvárosban mintegy 85.000 érdeklődő tekintette meg a szemétből készült termékeket.
A kiállítás installációja maga is kartonpapírból készült (falak, asztalok, fotelek). De a többi hulladéktípus újrahasznosítási lehetőségeit is bemutatja a kiállítás. Megtudhatjuk például, hogy a londoni metró szellőzőventillátorának alkatrészei Magyarországon készültek, mégpedig alumínium italosdobozok felhasználásával , vagy arról is informálódhatunk, hogy a szelektíven gyűjtött PET palackból akár pulóver is előállítható, és hogy az üveg végtelenszer újrahasznosítható.
Kukatündér
Néhány nagyobb fővárosi hulladékgyűjtő udvar
IX. Ecseri u. 9., tel.: 280-66-64
X. Fehér köz 2., tel.: 260-91-19
XI. Bánk Bán u. 8-10, tel.: 464-59-07
XIII. Tatai u. 96., tel.: 129-84-37
XV. Károlyi S. u. 119., tel.: 307-62-83
XVI. Csömöri út 2-4., tel.: 280-66-8
A csaknem négyszáz kiállított újrafeldolgozott tárgy között vannak Kinder-tojás belsőből, dugókból, fémdobozokból, tojástartókból, papírtasakokból, üvegekből készült tárgyak is. Az óvodások többek között alkottak fémdobozokból szélcsengőt vagy tárolódobozt; kalózhajót műanyagüvegből, gólyafejet pezsgőskupakból és lovagi várat tojástartóból.
Ökodesign
A Pipa utcában 2007 végén érdekes kirakatra lehettek figyelmesek a járókelők.
Az üzlethelység üvegén túl ugyanis táskák, ülőgarnitúrák, pénztárcák láthatók, ebben még nincs is semmi furcsa. Abban azonban már igen, hogy a tárgyak egytől-egyig reklámmolinóból készültek - az újrahasznosítás jegyében.
E termékek alapanyaga 96 százalék újrahasznosított PVC molinó és reklámbanner. A kiállításon és nyilvános workshopon a Medence művészeti csoport és a HINTS Projekt tagjai készítettek termékeket, karöltve a betévedő érdeklődőkkel. A csoportnak otthont adó, egykori üzlethelység a budapesti Nagyvásárcsarnok mellett található. Errefelé sok a járókelő, így teljesülhet a művészek azon vágya, hogy interaktívvá váljon a kiállítás, és hogy pezsgő közösségi helyként üzemeltessék.
Ökosztüm - divattal az újrahasznosításért
A Merlin Energia 2008 kampány keretein belül ismert és elismert jelmez-, divat- és ruhatervezők, színészek és táncosok közreműködésével demonstráltak a szervezők az öltözködéssel, a viselettel is a természetesség, a környezetvédelem, az újrahasznosítás, az energiatakarékosság és egy egészségesebb életmód érdekében. A rendhagyó divatbemutatón különböző performance-ok is láthatóak voltak a Merlin Színházban, ahol aztán kihirdették az ÖKOSZTUM pályázati felhívást is.
Ökonap - I Want to Ride My Recycle
Újrahasznosított anyagból készült ékszerek, a szemét, mint képzőművészeti alapanyag, hulladékruhák és más izgalmas tárgyak láthatók a Környezetvédelmi Világnap alkalmából szervezett divatbemutatón és kiállításon június 6-án a Fészek Kertben, I Want to Ride My Recycle címmel.
A ruhák tervezésekor a koncepció az alternatív anyagok használata volt. Közülük egyesek mindennapi viseletként is hordhatók, de akadnak extravagáns darabok, amelyek inkább a hulladék újrahasznosítására és a fogyasztói társadalom pazarlására hívják fel a figyelmet.
Szombat este kétszer is felvonulnak a Rostás Zoltán, Huszanyik Éva és Bassey Klára által tervezett papír - és műanyagruhák és azok is, amelyeket régi holmikból modernizáltak.
A tervezők a divatbemutató létrejöttéhez nagy segítséget kaptak az Ökopannon Kht.-tól. A cég 2008-as óriásplakátjain szereplő ruhákat és azok werkfotóit Szelektív kollekció címmel állítják ki.
A Mikko Kaasalainen-Fitori Adrienn háromszoros finn-magyar versenytáncospár recycling ékszerekkel díszített ruhában tart majd táncbemutatót. A plakátokon D. Tóth Kriszta, Görög Zita, Kovács Emese, M. Kiss Csaba és Novák Péter szerepelnek, akik személyükkel és gondolataikkal is hozzájárultak, hogy az emberek figyelmét felhívják a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára.
Este 8 órakor Szemét - Világ címmel tematikus, csoportos képzőművészeti kiállítás nyílik. Az ötletgazda Pál Kálmán célja, hogy a szemét mint nyersanyag a képzőművészetben újra megjelenjen, ám nem "csupán jópofa ötletként, mint a korábbi időkben, hanem korunk és jövőnk egyik legnagyobb kihívásához méltóan" - vallják a szervezők.
Este az ef Zámbó Happy Dead Band koncertjével zárul a Környezetvédelmi Világnap alkalmából rendezett Ökonap a Fészek kertben.
A sornak pedig még közel sincs vége, például a múlt hétvégi WAMP-on is ráakadtunk különböző újrahasznosított termékre, mint például a gumibelsőből készült táskára, szóval, fiatalok, csak így tovább, óvjuk környezetünket. Ki, ha nem mi...