Izraelhez való kötődéséről, a filmszemlén szerzett tapasztalatairól és a rendezői létről beszélt a Witman fiúk keddi vetítésén Szász János rendező, aki a 12. tel-avivi nemzetközi diákfilmfesztivál zsűritagjaként tartózkodik Izraelben.
A rendező a magyar nagykövetségen tartott vetítésen elmondta: ugyan csak tavaly járt életében először Izraelben, de rögtön otthon érezte magát. Hozzátette, hogy az országhoz fűződő, alakuló kapcsolata "belső útjának része".A május 31. és június 7. között zajló filmfesztiválról szólva kiemelte: a fiatal filmeseknek köszönhetően tanárként megtanulhatja, hogyan látják a fiatalok a világot, és ezt miként fejezik azt ki.
"Kevés a forma és sok az érdekes, egyszerű, emberi tartalom" - fogalmazott a rendező, hozzátéve, hogy az eddig látottak alapján a diákokat a háborúk és az emberi kapcsolatok foglalkoztatják leginkább.
Szász János Witman fiúk című filmje Csáth Géza novellája alapján készült, és bár a fivérek elmagányosodásáról szóló alkotás brutális történet, mégis a magyar kultúrtörténet része - vélekedett a rendező a tíz éve forgatott, és világszerte számos díjjal elismert filmről.
"Filmrendezőnek lenni a legjobb dolog a világon, mert a történeteken keresztül számos letűnt korba tehet időutazást az ember" - szögezte le, hozzáfűzve, hogy sok témát keres, de legjobban a bűn története érdekli.
A Witman fiúkon kívül, a Woyzeck és az Ópium - Egy őrült nő naplója című filmek rendezője a tel-avivi fesztivál 15 fős zsűrijébe kapott meghívást. Az európai színház- és filmművészet kiemelkedő alakjaként emlegetett rendező mellett egy francia filmkritikus, egy venezuelai forgatókönyvíró, egy német producer és egy marokkói, valamint egy amerikai rendező, illetve számos izraeli filmes szakember foglal helyet a zsűriben.
A rangos diákfilmfesztiválként számon tartott szemlén a zsűri többek között a legjobb dokumentumfilmnek, a legjobb kísérleti filmnek, a legjobb forgatókönyvnek és a legjobb rendezésnek járó díjat ítéli oda, valamint a zsűri különdíja is gazdára talál a zárónapon.