Szolnok 1585 elnevezéssel a település XVI. századi állapotát bemutató térplasztikát adtak át szombaton a Tisza-parti város teljesen újjáépített főterén; az alkotást Rotary Club Szolnok állíttatta, és különlegessége, hogy nem csak a látó embereknek nyújt élményt, hanem a vakoknak és gyengén látóknak is.
A középkori Szolnokról régészeti ásatások hiányában nagyon kevés hiteles információ áll rendelkezésre - mondta a Rotary Club Szolnok elnöke az MTI-nek. Kertész Róbert - aki szakmáját tekintve régész - hozzátette: ugyanakkor a Tisza medrében az elmúlt években elvégzett hídkutatások, valamint a városmag területéről rendelkezésre álló talajmechanikai fúrások, továbbá hadmérnöki felmérések, történeti térképek, légi fotók adatainak együttes értékelése lehetővé tette a rekonstrukciót.Így bemutathatóvá vált a Tisza-híd mellett a vár a minaretes dzsámival, valamint a város egykori környezete. Ehhez járult hozzá Borbás Márton szobrászművész alkotó munkája, amely az információkat művészeti dimenzióba emelve jelenítette meg. A műalkotáson a különböző felületek más-más plasztikai kidolgozással készültek, ami megkönnyíti a városkép értelmezhetőségét a nézők számára.
A térplasztikát a közelmúltban újjáépült Kossuth téren, a szabadtéri színpad mellett állították fel egy faltestre. A műhöz kiegészítő információkat tartalmazó táblákon a szövegek Braille-írással is elkészültek, így a vakok és gyengén látók szintén megismerkedhetnek a számukra láthatatlan, de tapintható alkotással.