Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
DVD-kirándulások Szürreáliában

DVD-kirándulások Szürreáliában

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 06. 09.
A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

további bejegyzések a szerzőtől »

Három érdekes filmmel örvendeztette meg a közönséget a közelmúltban a honi dvd-forgalmazás. Michael Palin, a Monty Python tagja a volt szocialista országokat járja be Új Európa című sorozatában, Truffaut pszichedelikus sci-fije Ray Bradbury torokszorító utópiáját dolgozza fel. Pálfi György többszörös díjnyertes Taxidermiája Parti Nagy Lajos tökéletesen felépített világát ülteti át képi nyelvre.

„Nem hittem el, hogy Kelet-Európa olyan depressziós és élettelen, ahogy a klisékben ábrázolják”


Michael Palin a Monty Python brit szórakozató csoport legkedvesebb, legalkalmazkodóbb tagjának hírében áll. Nyitott természete sokat segített abban, hogy világutazó riporterként a föld bármely pontján elboldoguljon – a BBC jelentős háttérarzenáljával persze.

Palin a nyolcvanas években kezdte utazásait, akkor 80 nap alatt kellett megkerülnie a földet. Későbbi útjai időbeli megkötés nélkül, de hasonló kalandok közepette zajlottak a Himalájában, a Szaharában, a Föld hosszanti tengelyén vagy éppen Hemingway nyomában. Uazókedve kora előrehaladtával (már elmúlt 65 éves) mit sem csökkent, és minden filmjében ugyanazzal a megbízható humorral és szerénységgel közelíti meg a sajátjától eltérő kultúrákat.

Ám minél több bőrt húznak le ugyanarról a műfajról, annál jobban megkopik az izgalom, és valljuk be, az író/riporter/narrátor előadókészsége sem olyan fergeteges már, mint negyvenes éveiben. Ez érződik a 2007-ben készült Új-Európa című sorozaton is, amelyben Palin történelmünkben részint osztozó dicső régiónkat, Kelet-Európa posztszocialista országait járja végig nyitott szemmel.

Különös érzés ez a magyar (cseh, litván, transzdnyeszteri, szerb stb.) nézőnek. Mert amíg azt látjuk, hogy egy útifilmben legyek vannak meg mezítlábas emberek, addig nyugodtan hátradőlünk a fotelben. Amikor azonban a fűkunyhó és a szélesen mosolygó bennszülött helyét a Gellért Fürdő és az angol nyelvvel keservesen (de legalább büszkén) kínlódó Zoób Kati veszi át a képernyőn, nehéz belekapaszkodni az antropológiai érdeklődésű kívülálló szerepébe.

Nemcsak az érintettség miatt érdekes a sorozat, Palin meglepően sok új dolgot mutat az egykori baráti államokról. Szokása szerint a történelmi nevezetességek mellett leginkább az emberket állítja középpontba, őket mutatja be hétköznapi és kevésbé hétköznapi tevékenységeik közben. Aki hasonló beállítottságú, nem fog csalódni Palin interpretációjában a mára jócskán átalakult kelet-európai országokról. A volt NDK-ban Palin egy stresszoldó nevetőklubot keres fel, Mostarban izmos műugrókat látunk, akik a sekély Neretvába vetik magukat az újjáépített híd magasából, Szerbiában partiba botlunk, máshol népviseletbe öltözött asszonyok segítenek be a falubeli rockkoncerten. És persze mindenhol ott vannak a mutatós kelet-európai lányok és nők – vágóképként, vagy az egykori Python-tag kísérőjeként.

A BBC Új Európa című sorozata június 10-én jelent meg háromlemezes dvd-n, a Budapest Film forgalmazásában.

„- Igaz, hogy a tűzőrség azelőtt oltotta, és nem gerjesztette a tüzet?”


Francois Truffaut 1966-os (Magyarországon ’69-ben bemutatott) víziója a jövő könyvnélküli világáról csak néhány vonásában emlékeztet a mai valóságra. A falba ágyazott televízióval, a „tévéfallal” interakcióba keverednek az otthon unatkozó háziasszonyok, akik rendszeresen túladagolják az üres tudatukat csillapító nyugtatókat. Az olvasás nemcsak háttérbe szorult, hanem egyenesen tilos, a könyvek birtoklásáért súlyos büntetés jár, a tiltott portékát a házzal együtt felgyújtja a tűzőrség. Az újság rajzok sorozata, a média a tévéfal, a könyveket pedig néhány romantikus idealistának beállított ellenzéki rejtegeti.

A Ray Bradbury 1954-es novellájából készült különös filmet a maga idejében nem rajongta körül a kritika, s az utókor sem kényezteti el, pedig Julie Christie kettős alakítása és a főszereplőt játszó Oscar Werner munkája is emlékezetes. Truffaut egyetlen brit filmjéről van szó, jellegzetesen angol nyelvi és képi világgal, szürreális képekkel és a hidegháború éveiben elképzelt jövő ma már kicsit vicces technológiáival.

A maró tanulság sem marad el, hiszen nem kell ahhoz totalitárius diktatúra, hogy tévé vezérelte zombivá váljanak a tömegek, és ne habozzanak kitolni akár legközelebbi ismerőseikkel, ha érdekeik és félelmük indokolja. Truffaut-nál a könyvek szimbolizálják a menekükést ebből a világból, de hogy mit és hogyan sikerül megőrizni az írott szöveg örökségéből, maradjon a film titka.

A dvd június 24-én jelenik meg Budapest Film gondozásában. Az extrák menüpontban az alkotókkal készült interjúkat találni.

„S hogy porzik a fény a vízen, mint varietékban a flitter”


Az idézet csalás, nem a Taxidermiából való, hanem az alapjául szolgáló novellák egyikéből, a Hullámzó Balatonból. A Hukkléval híressé vált Pálfi György 2006-os filmjében arra vállalkozik, hogy a Parti Nagy novelláinak nyelvi és gondolati szövedékében éldegélő szereplőket életre keltse. Bár mindaz, ami szövegbe ágyazva elgondolkoztat, meghökkent és elborzaszt, képekre lefordítva egyenesen sokkol – a kemény képek és naturalisztikus jelenetek nem tűnnek öncélúnak Pálfi kezében.

A kiváló minőségű alapanyagot Parti Nagy Lajos, Pálfi György és Ruttkai Zsófia dolgozta át forgatókönyvvé úgy, hogy nagyobb hangsúlyt fektetett a három főszereplő – nagyapa, apa és fia – közötti kapcsolatra, mint az irodalmi szöveg. A három férfi más és más korokban él, és különböző gondokkal küzd: ami közös bennük, a mindent elhomályosító éhség és mohóság, még ha más is a vágyakozás tárgya: az egyiknél a szerelem, a másiknál a siker, a harmadiknál pedig a halhatatlanság. Történetükben egyfajta 20. századi emlékkönyv elevenedik meg, számot adva a különböző korszakokra jellemző emberi életérzésekről is.

A Pálfira jellemző szikár, kifejező és meghatározó képi világot a holland underground dj, Amon Tobin zenéje teljesíti ki.

Az április végén megjelent dvd két változata is elérhető, de érdemes beruházni a kétlemezes Taxidermiára, mert rengeteg extrával látták el. A film kétféle audiokommentárral nézhető, az extrák között 16 kimaradt jelenetet, werkfilmet, videoklipeket láthatunk. Bónusz a hagyományos dvd-lejátszón is használható játék és Pálfi György Táltosember vs. Ikarus című rövidfilmje.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Filmek Rendezők Fesztiválok

Ajánlott bejegyzések:

  • 5+1 női Star Wars karakter, akik példaképek lehetnek az új generációk számára is 5+1 női Star Wars karakter, akik példaképek lehetnek az új generációk számára is
  • Az első amerikai űrhajósnő élete Az első amerikai űrhajósnő élete
  • Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével
  • David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért
  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr227829076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard