A Sansz Elysées „Együtt az egyenlőségért” Esélyegyenlőségi Fesztivál azt hirdette: széles sugárútján sok mindenki elfér. És ez be is jött: ott rohangáltak a nők, büszkén sétálgattak a romák, ezerrel ismerkedtek a fogyatékkal élők, a Sansz Bazárban vallási sokszínűség sátrat is találtunk, képviseltette magát az LMBT (leszbikusok, melegek, biszexuálisak és transzvesztiták), és fékezhetetlen energiával táncikáltak a nyugdíjas csoportok.
Elméletben tényleg már csak az ép és egészséges férfiak hiányoztak volna, de őket meg persze nem lehetett leállítani, jöttek maguktól is, kísérőként, vagy önként, dalolva például dalolni.A Sansz Fesztivál tehát mindenkinek és mindennek teret adott, beleértve az időjárást is. Jó lett volna lepaktálni a Nappal, a felhőkkel, az esővel, a széllel, de ez valahogy nem jött össze. Persze lefedhették volna a Madách teret, az összes orbitális négyzetméterével, de azért tényleg ne csináljunk úgy, mintha itthon is annyi fedelet kapna az esélyegyenlőség, mint tőlünk nyugatabbra.
Pedig jól indult az egész: kicsit borongósan, de azért sütött, tele reményekkel, energiával, sok sátorral, emberrel, érdeklődővel.
Kattintson a képre, galéria nyílik!
Soma, a nap háziasszonya lévén, egy napindító imát is elmondott, bár csak szűk körben, kérve az égieket, hallgassanak rá, és hagyják meg ilyennek az időjárást, amilyen. Ő is kért egy sanszot.
A megnyitóra kivonult Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkára és Hunvald György is, Erzsébetváros polgármestere, akik a Törökfürdő Alapítvánnyal közösen szervezték a fesztivált. A közigazgatás képviselői Soma bevezetőjéhez kapcsolódva, kifejtették, hogy mindenki mindenkivel összefügg, csakis az egészet lehet vizsgálni, és ha egy porszem elmozdul a homoklabdában, az, az összes kicsi kis porszem helyzetét, erejét, pozícióját megváltoztatja. A szakállamtitkárra és a polgármesterre is rá- „Ragadt a kultúra” - Somával együtt nagy elánnal festettek bele Magyarország első esélyegyenlőségi freskójába, melyet roma képzőművészek üzemeltettek a téren.
Érdekes volt megfigyelni azt a freskót - egész nap ecsetelhetett rajta boldog boldogtalan arra járó ép és fogyatékos. A nap végére a 8 nagyméretű festmény többször átalakult, a nap kapott egy szemüveget, a petefészek szerű gömbös sugarassá változott, a boszorkányos elmosódottá tompult, de összességében mind harsányan élt egész nap. Nem is gondoltam volna, hogy a magyar így szeret festegetni. Ebből is látszik, hogy csak teret és persze esélyt kell neki adni, és ecsetre kap azon nyomban. A freskó még a legnagyobb zivatarok idején is aktívan üzemelt, nem nagyon érdekelte az arra járókat, hogy konkrétan a nyakukba ömlik az égi áldás, meg akarták örökíteni képzeletük szárnyalását.
A szakállamtitkár és a polgármester is körbejárta az egész fesztivált, hosszan időztek a Sansz Bazárnál, úgy láttam vásároltak is, plusz Rauh Edit a szájjal-lábbal festőkkel is hosszan elcsevegett. Tényleg érdekelte az önkifejezésnek ez a nem egyszerű módja.
Marjai Judit egy exmodell hitelességével pózolt a fényképezőknek és a kameráknak, miközben nagyot sújtott kalapácsával a Halál a konyhában fotóira.
A Kék Madár Alapítvány ÍZ-LELŐ büféje is cuki volt: nem átallottak fogyatékkal élőket, mozgáskorlátozottakat, siketeket, vakokat alkalmazni felszolgálóként, szakácsként. A Sanszon valami hájas tészta-szerűt sütögettek, volt kolbásszal töltött, meg lekvárral, mind a kettő fini volt.
Szóval ment az élet ezerrel, sansz itt, sansz ott, vehettünk gyönyörű füzeteket, táskákat, falvédőket, gyertyákat – mind-mind fogyatékkal élők készítették és árulták, komolyan mondom: elképesztően szépek voltak. Én vettem egy isi füzetet, színes irka-firka díszíti a fedlapokat: ennél egyszerűbb és nagyszerűbb designt el sem bírok képzelni.
Pudics Zsuzsa pszicho-dráma csoportja is egész nap nyomta: láthatatlan nagy súlyokat adogattak egymásnak körbe-körbe, vagy párosával jeleltek egymásnak, na jó, nem profi jeltolmácsként, de a célt elérték: megértette egymást mindenki. Épek és fogyatékkal élők. Még a legnagyobb zuhé kellős közepén is pszichóztak a diadalív alatt – látszott rajtuk, hogy ők tényleg győztesek.
A sportolókat az erőművészek képviselték, fél lábú, mankós, nagy szakállú férfi egy akkora súlyt nyomott, hogy az egész tér beleremegett – a tapsba. Aztán Soma is bepróbálkozott egy kisebb súllyal, nem is volt rossz.
Szóval ment minden a maga medrében, az értelmi fogyatékosok, a Down-kórosok, az autisták ott szaladgáltak a Madách placcon, hangos kurjongatásokkal éltetve a szabadságot - amit az aznapra kitiltott autók által felszabadított tér váltott ki belőlük, na meg persze a Sansz fílingje – amikor is befellegzett.
A Nemadomfel Együttes elképesztő intenzitásának és akarásának - azzal a sok fogyatékossal a színpadon - még az égiek is adtak egy esélyt, de utánuk, amikor a Szivárvány Táncegyüttes nyugdíjas csoportja épp a Singing in the rain-t adta elő, leszakadt az ég. Pedig roppant elgondolkodtatóak voltak a nyugdíjas hölgyek a kán-kán szoknyájukban. De megkezdődött az égiháború. Intenzitása a nap folyamán folyton változott, de ott volt velünk egész a Budapest Bár koncert végéig. Vagyis a legeslegvégéig. Zápor, zivatar, felhőszakadás, esőcske, szelecske, széllökés, na jó - jég nem volt. Háromszor kezdett el úgy zuhogni, hogy minden lefúj, menekülés az árkádok alá, zenészek kimentése a színpadi vizesárokból. Hogyan tovább? Program leáll, csúszik, vagy elmarad?
Nem maradt el végül semmi. Mindenki kitartott: a Nomada, a Romano Drom, az Egri János Group – pedig utóbbit költöztették be-ki, le-föl, meg, el, át, rá, sőt ide-oda, szét, össze-vissza, szóval minden igekötő megvolt nekik, mégis megcsinálták. Annak a pár embernek pengetett Egry János a bass-on, aki mindennel dacolva maradt. Egy biztos: nem bánta meg senki, még ha ömlött is az özönvíz.
Soma is szuper volt. Nyitott, közvetlen, kedves. Az esőszünetekben beszélgetett, kávézott a Castróban a fogyatékosokkal, hagyta, hadd udvaroljanak neki a romák, mindenkihez volt egy jó szava, anekdotázott az anyukájáról, aki versklubot alapított Debrecenben, szóval nagyon élt. Az ő kedvét sem szegte meg a vis major.
És aztán végigjátszotta a Nomada, és a Budapest Bár is. Németh Juci és Rutkai Bori dideregett kicsit a színpad mellett esőkabátban, forró teát remegtetve, de amikor már a deszkát érezték a lábuk alatt, akkor aztán belecsaptak a sűrűjébe a roma zenészekkel együtt.
És még akkor - ott a Madách téren, a zuhogó esőben, este 10-kor – is éltek az eséllyel, az erejükkel, akaratukkal kitartók: önfeledten táncoltak és harsányan énekelték a ’20-as, ’30-as évek san(s)zonjait.
Szerintem megérte. Mert időjárás ide vagy oda, aki adott magának és másoknak Sanszot, az jól érezte magát a Sansz Elysées széles sugárútján, ahol mindenki elfért, még ha kevesen is maradtunk. És azt hiszem, ez a lényeg.