Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Sansz az esőben kán-kán szoknyákkal

Sansz az esőben kán-kán szoknyákkal

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 06. 10.
Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás
2025-05-07 18:00:00

A MÜPA színpadán bemutatott zenés irodalmi utazás ezúttal az általános iskola alsó tagozatosainak szólt –

Két hangon
2025-05-07 09:57:00

A Várfok Project Room következő kiállításaként két generáció, két médium és két világ mégis egy, az

Forradalmi színházi esttel nyitott az újonnan alakult Erkel Színház
2025-05-05 18:14:59

A  Helló Erkel! – Beköszönünk  című produkció az új, 2025/26-os évad repertoárjának legismertebb

további bejegyzések a szerzőtől »

A Sansz Elysées „Együtt az egyenlőségért” Esélyegyenlőségi Fesztivál azt hirdette: széles sugárútján sok mindenki elfér. És ez be is jött: ott rohangáltak a nők, büszkén sétálgattak a romák, ezerrel ismerkedtek a fogyatékkal élők, a Sansz Bazárban vallási sokszínűség sátrat is találtunk, képviseltette magát az LMBT (leszbikusok, melegek, biszexuálisak és transzvesztiták), és fékezhetetlen energiával táncikáltak a nyugdíjas csoportok.

Elméletben tényleg már csak az ép és egészséges férfiak hiányoztak volna, de őket meg persze nem lehetett leállítani, jöttek maguktól is, kísérőként, vagy önként, dalolva például dalolni.

A Sansz Fesztivál tehát mindenkinek és mindennek teret adott, beleértve az időjárást is. Jó lett volna lepaktálni a Nappal, a felhőkkel, az esővel, a széllel, de ez valahogy nem jött össze. Persze lefedhették volna a Madách teret, az összes orbitális négyzetméterével, de azért tényleg ne csináljunk úgy, mintha itthon is annyi fedelet kapna az esélyegyenlőség, mint tőlünk nyugatabbra.

Pedig jól indult az egész: kicsit borongósan, de azért sütött, tele reményekkel, energiával, sok sátorral, emberrel, érdeklődővel.

Fotók: Somogyi Márton
Kattintson a képre, galéria nyílik!

Soma, a nap háziasszonya lévén, egy napindító imát is elmondott, bár csak szűk körben, kérve az égieket, hallgassanak rá, és hagyják meg ilyennek az időjárást, amilyen. Ő is kért egy sanszot.

A megnyitóra kivonult Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkára és Hunvald György is, Erzsébetváros polgármestere, akik a Törökfürdő Alapítvánnyal közösen szervezték a fesztivált. A közigazgatás képviselői Soma bevezetőjéhez kapcsolódva, kifejtették, hogy mindenki mindenkivel összefügg, csakis az egészet lehet vizsgálni, és ha egy porszem elmozdul a homoklabdában, az, az összes kicsi kis porszem helyzetét, erejét, pozícióját megváltoztatja. A szakállamtitkárra és a polgármesterre is rá- „Ragadt a kultúra” - Somával együtt nagy elánnal festettek bele Magyarország első esélyegyenlőségi freskójába, melyet roma képzőművészek üzemeltettek a téren.

Érdekes volt megfigyelni azt a freskót - egész nap ecsetelhetett rajta boldog boldogtalan arra járó ép és fogyatékos. A nap végére a 8 nagyméretű festmény többször átalakult, a nap kapott egy szemüveget, a petefészek szerű gömbös sugarassá változott, a boszorkányos elmosódottá tompult, de összességében mind harsányan élt egész nap. Nem is gondoltam volna, hogy a magyar így szeret festegetni. Ebből is látszik, hogy csak teret és persze esélyt kell neki adni, és ecsetre kap azon nyomban. A freskó még a legnagyobb zivatarok idején is aktívan üzemelt, nem nagyon érdekelte az arra járókat, hogy konkrétan a nyakukba ömlik az égi áldás, meg akarták örökíteni képzeletük szárnyalását.

A szakállamtitkár és a polgármester is körbejárta az egész fesztivált, hosszan időztek a Sansz Bazárnál, úgy láttam vásároltak is, plusz Rauh Edit a szájjal-lábbal festőkkel is hosszan elcsevegett. Tényleg érdekelte az önkifejezésnek ez a nem egyszerű módja.

Marjai Judit egy exmodell hitelességével pózolt a fényképezőknek és a kameráknak, miközben nagyot sújtott kalapácsával a Halál a konyhában fotóira.

A Kék Madár Alapítvány ÍZ-LELŐ büféje is cuki volt: nem átallottak fogyatékkal élőket, mozgáskorlátozottakat, siketeket, vakokat alkalmazni felszolgálóként, szakácsként. A Sanszon valami hájas tészta-szerűt sütögettek, volt kolbásszal töltött, meg lekvárral, mind a kettő fini volt.


Szóval ment az élet ezerrel, sansz itt, sansz ott, vehettünk gyönyörű füzeteket, táskákat, falvédőket, gyertyákat – mind-mind fogyatékkal élők készítették és árulták, komolyan mondom: elképesztően szépek voltak. Én vettem egy isi füzetet, színes irka-firka díszíti a fedlapokat: ennél egyszerűbb és nagyszerűbb designt el sem bírok képzelni.

Pudics Zsuzsa pszicho-dráma csoportja is egész nap nyomta: láthatatlan nagy súlyokat adogattak egymásnak körbe-körbe, vagy párosával jeleltek egymásnak, na jó, nem profi jeltolmácsként, de a célt elérték: megértette egymást mindenki. Épek és fogyatékkal élők. Még a legnagyobb zuhé kellős közepén is pszichóztak a diadalív alatt – látszott rajtuk, hogy ők tényleg győztesek.

A sportolókat az erőművészek képviselték, fél lábú, mankós, nagy szakállú férfi egy akkora súlyt nyomott, hogy az egész tér beleremegett – a tapsba. Aztán Soma is bepróbálkozott egy kisebb súllyal, nem is volt rossz.

Szóval ment minden a maga medrében, az értelmi fogyatékosok, a Down-kórosok, az autisták ott szaladgáltak a Madách placcon, hangos kurjongatásokkal éltetve a szabadságot - amit az aznapra kitiltott autók által felszabadított tér váltott ki belőlük, na meg persze a Sansz fílingje – amikor is befellegzett.

A videó megtekintéséhez Adobe Flash Player szükséges!


A Nemadomfel Együttes elképesztő intenzitásának és akarásának - azzal a sok fogyatékossal a színpadon - még az égiek is adtak egy esélyt, de utánuk, amikor a Szivárvány Táncegyüttes nyugdíjas csoportja épp a Singing in the rain-t adta elő, leszakadt az ég. Pedig roppant elgondolkodtatóak voltak a nyugdíjas hölgyek a kán-kán szoknyájukban. De megkezdődött az égiháború. Intenzitása a nap folyamán folyton változott, de ott volt velünk egész a Budapest Bár koncert végéig. Vagyis a legeslegvégéig. Zápor, zivatar, felhőszakadás, esőcske, szelecske, széllökés, na jó - jég nem volt. Háromszor kezdett el úgy zuhogni, hogy minden lefúj, menekülés az árkádok alá, zenészek kimentése a színpadi vizesárokból. Hogyan tovább? Program leáll, csúszik, vagy elmarad?


Nem maradt el végül semmi. Mindenki kitartott: a Nomada, a Romano Drom, az Egri János Group – pedig utóbbit költöztették be-ki, le-föl, meg, el, át, rá, sőt ide-oda, szét, össze-vissza, szóval minden igekötő megvolt nekik, mégis megcsinálták. Annak a pár embernek pengetett Egry János a bass-on, aki mindennel dacolva maradt. Egy biztos: nem bánta meg senki, még ha ömlött is az özönvíz.

Soma is szuper volt. Nyitott, közvetlen, kedves. Az esőszünetekben beszélgetett, kávézott a Castróban a fogyatékosokkal, hagyta, hadd udvaroljanak neki a romák, mindenkihez volt egy jó szava, anekdotázott az anyukájáról, aki versklubot alapított Debrecenben, szóval nagyon élt. Az ő kedvét sem szegte meg a vis major.


És aztán végigjátszotta a Nomada, és a Budapest Bár is. Németh Juci és Rutkai Bori dideregett kicsit a színpad mellett esőkabátban, forró teát remegtetve, de amikor már a deszkát érezték a lábuk alatt, akkor aztán belecsaptak a sűrűjébe a roma zenészekkel együtt.

És még akkor - ott a Madách téren, a zuhogó esőben, este 10-kor – is éltek az eséllyel, az erejükkel, akaratukkal kitartók: önfeledten táncoltak és harsányan énekelték a ’20-as, ’30-as évek san(s)zonjait.

Szerintem megérte. Mert időjárás ide vagy oda, aki adott magának és másoknak Sanszot, az jól érezte magát a Sansz Elysées széles sugárútján, ahol mindenki elfért, még ha kevesen is maradtunk. És azt hiszem, ez a lényeg.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Budapest Fesztiválok Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Budapesten alkot magyar zenészekkel Cher és Celine Dion dalszerzője Budapesten alkot magyar zenészekkel Cher és Celine Dion dalszerzője
  • Júliusban Budapesten koncertezik Jennifer Lopez Júliusban Budapesten koncertezik Jennifer Lopez
  • Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon
  • Candlelight: globális klasszikus zenei sorozat már Budapesten is Candlelight: globális klasszikus zenei sorozat már Budapesten is
  • Európa legnagyobb immerzív attrakciója nyílik Budapesten Európa legnagyobb immerzív attrakciója nyílik Budapesten

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr207829134

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard