Ismét elkezdődött a Miskolci Operafesztivál. A Városháza téren parádéval, majd később nyitókoncerttel startoló programsorozat összesen 12 napon át tart. Az opearelőadások és különböző koncertek mellett olyan színes rendezvényekre számíthatunk, hogy csoda, ha bírjuk szusszal. A végeláthatatlan programkínálatból szemezgettünk, a teljesség igénye nélkül.
Jönnek az oroszokA rendezvényen több orosz előadást is megtekinthetünk. A „Bartók+Szlávok 2008” Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon színre kerülő Anyegin produkció Peter Konwitschny, az egyik legizgalmasabb kortárs német operarendezőnek 1995-ben, a Lipcsei Operában készült rendezése, amelyet Johannes Leiacker díszlet - és jelmeztervezővel dolgozott át a pozsonyi Szlovák Nemzeti Színház színpadára.
Június 20-án, pénteken 19 órakor a Nagyszínházban Muszorgszkij: Boris Godunov eladását láthatják az érdeklődők a Moszkvai Helikon Színház vendégjátéka előadásában. Az operát Dmitry Bertman rendezte. A Moszkvai Helikon Színház Sosztakovics: Kisvárosi Lady Macbeth című előadását június 21-én, szombaton láthatjuk orosz nyelven, két részben. A darab rendezője szintén Dmitry Bertman.
Kisvárosi Lady Macbeth
A történet szerint Katyerina boldogtalanul él zsarnok apósa kisvárosi házában, pipogya férje mellett. Amikor az ura éppen üzleti úton van, jóképű legény szegődik hozzájuk szolgálatba. Szergej, a szolga jól ért a nők nyelvén, és hamarosan elcsábítja Katyerinát. Az öreg Izmajlov rájön a dologra, és kegyetlenül megkorbácsolja Szergejt. Az asszony ekkor mérget kever apósa ételébe. Amikor az öregember meghal, Katyerina azt vallja, hogy gombamérgezésbe pusztult bele. Egy éjjel váratlanul hazaérkezik Zinovij, az asszony férje. Katyerina és Szergej habozás nélkül megfojtják és holttestét a pincébe rejtik. A gyilkos pár elhatározza, hogy házasságra lép, de az esküvői lakomán egy muzsik felfedezi a fiatal Izmajlov tetemét. Katyerinát és Szergejt szibériai száműzetésre ítélik. Az asszony most is szereti a legényt, de az már egy másik rabnőnek udvarol. Katyerina végső kétségbeesésében – vetélytársnőjét magával ragadva – vízbe öli magát.
Június 12-én, csütörtökön 20 órakor a Miskolci Nemzeti Színház - Nyáriszínház bemutatja Janáèek: Jenufa című operáját a Magyar Állami Operaház előadásában. Az előadásban közreműködik Anja Silja (a Sekrestyésné szerepében) és a Magyar Állami Operaház szólistái is. A darabot Vidnyánszky Attila rendezte.
Ugyanitt június 21-én, szombaton 17.30 órakor
Sztravinszkij: A katona története című balett-elóadását mutatják be, melynek koreográfusa Krámer György. A történet egy katonáról szól, aki szerződést köt az ördöggel, megpróbál túljárni az eszén, de alulmarad, és végül az ördög diadalmaskodik. Sztravinszkij az orosz népi motívumokból merít művében, amely a Faust-legenda sajátos, népmesei változata.
A darabot a kortárs zenés színház, mozgásszínház eszközeivel mutatják be, melyben egyenrangú szerepet kap benne a zene, a mozdulat és a szó. Az előadás egyszerre épít a zenészek aktív színpadi jelenlétére, a színészek mozgáskultúrájára és a táncosok beszédkészségére.
A produkciónak – amely a szerző eredeti szándékát követve – összművészeti jellegű, különös hangulatot kölcsönöz a Miskolci Nemzeti Színház egyedi játéktere, a Csarnok.
Gyermekelőadások
Június 14-én, szombaton 11 órakor a Budapest Bábszínház vendégjátékát tekinthetik meg a nézők. Bartók Béla: A fából faragott királyfi Bábpantomimját
Szőnyi Kató rendezte.
A Fából faragott királyfi, Bartók Béla táncjátékának bábadaptációja évek óta változatlan sikerrel szerepel a Budapest Bábszínház felnőtt-előadásai között és az együttes külföldi vendégjátékainak műsorán.
A természet erőinek megelevenítése, a groteszk fabáb félelmetes tánckettőse a hiú királylánnyal, végül a Királyfi győzedelmeskedő szerelmének bábos ábrázolása Bartók Béla muzsikájának hű kifejezése.
Burleszk gyerekeknek
Igor Sztravinszkij: Petruska Burleszk jelenetek négy képben című előadása szintén Szőnyi Kató nevéhez fűződik. A burleszk pantomim a régi szentpétervári farsangi vásárok hangulatát hozza el a nézőközönségnek.
A vásári forgatagban a Varázsló bábszínházának marionettjei megszabadulnak mozgató zsinórjaiktól és életre kelnek. A féltékeny Mór leszúrja a Balerinába szerelmes Petruskát, de a vidám, piros sipkás népi figura nem hal meg. Bár testéből kihull a fűrészpor (a bábu vére), de vidám fricskát vágva, nevetve indul új kalandok felé...
Június 13-án, pénteken 15 órakor Szabó Gyula, a gyermekek kedvence, a nagy mesemondó és dupla platinalemezes előadó mesél a piciknek.
XXIV. Miskolci Grafikai Triennále
Az Operafesztivál kísérőrendezvénye a Miskolci Grafikai Triennále, mely a korábbi évtizedek biennále-sorozatának folytatásaként a hazai sokszorosított grafika helyzetéről ad áttekintést. Az európai országok művészeinek meghívásával, tematikus tárlatokon keresztül kitekintést nyújt a műfaj nemzetközi történéseire, lehetőséget kínál az alkotók, a művészettörténészek és a közönség találkozására.
A korábbi Miskolci Grafikai Biennálék hagyományait követve, a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum szervezi a fesztivál harmadik alkalommal kiírt grafikai pályázatát, amely a „Bartók+Szlávok 2008.” Miskolci Nemzetközi Operafesztiválhoz kapcsolódik, témája: A zene lelke – a lélek zenéje.
A fesztivál díját – közel félszáz pályázó közül – Hegedűs 2 László Röntgenkép 1-3. című alkotásával nyerte el. A zene lelke – a lélek zenéje kamaratárlat a Miskolci Galéria Rákóczi-házában tekinthető meg.
A Triennálé kiállításai között szerepel többek között a Ferenczi Sándor emlékére kiírt tematikus pályázat Pszicho-kép címmel, Madácsy István, a XXIII. Miskolci Grafikai Biennále nagydíjasának kamara-kiállítása, a grafikusképzés műhelyei II. – A Nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem képei, illetve a 100/10 év – Válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafika Tanszékének archívumából című tárlat is.
Ki nyer ma?
A népszerű komolyzenei vetélkedő a fesztivál alatt – a meghirdetett kettő helyett – négy alkalommal jelentkezik Miskolcról: június 11 után lesz még június 13-án (péntek), június 18-án (szerda) és június 20-án (péntek).
Változik a közvetítések színhelye is: a játékot a miskolci színház előcsarnokából közvetíti a Magyar Rádió.
Zene+elmélet
A nagyoperák és a kísérleti művek zenei és szellemi hátteréről tanulhatunk a különböző zenetörténeti előadásainkon, amelyeknek középpontjában idén az orosz, a cseh és lengyel szerzők művei állnak. Külön érdekességnek ígérkezik az új, forradalmi szemléletű színpadi munkáiról ismert német operarendező, Peter Konwitschy előadása, akinek a már említett Anyegin rendezését
láthatják is az idei fesztiválon.
Előadások
Június 14., 11 óra „Bartók+Szlávok” – Dr. Kovács Sándor zenetörténész előadása
Június 15., 11 óra
„Halott vagy élő színház” – Peter Konwitschy német operarendező előadása
Június 21., 11 óra
Borisz Godunovtól A katona történetéig – Földes Imre zenetörténész előadása
Szláv operák – filmen
Neves operaházak feledhetetlen előadásainak, megismételhetetlen szereposztásainak emlékét őrzik az itt bemutatott filmszalagok. A szláv operákat filmen bemutató sorozatban a Holland, a Bécsi, a Kirov és a Barcelonai Opera előadásait láthatjuk a „fesztiválmoziban”.
A filmek előtt Bócz Sándor tart ráhangoló bevezetőt, a Magyar Televízió
Bartók-interpretációiról pedig Várbíró Judit beszél.
A vetítéseken láthatjuk Prokofjev: A három narancs szerelmese című filmet, mely a Holland Opera előadását mutatja be, ezen kívül többek között Muszorgszkij: Hovanscsina (Felvétel a Bécsi Opera előadásáról) Rimszkij-Korszakov: Szadko (Felvétel a Kirov Opera előadásáról) Glinka: Ruszlán és Ludmilla (Felvétel a Kirov Opera előadásáról), Borogyin: Igor herceg(Felvétel a Kirov Opera előadásáról), Dvoøák: Ruszalka
(Felvétel a Párizsi Nemzeti Opera előadásáról), Janáèek: Jenufa (Felvétel a Barcelonai Opera előadásáról) és Smetana: Az eladott menyasszony (Felvétel a Bécsi Opera előadásáról) című filmeket is levetítik.
Éljenek az apukák!
Június 15-én, Apák Napján az édesapák tiszteletére Varró Dániel olvas fel műveiből, akit briliáns versek megírására ihlette Csajkovszkij Diótörő című balettje.
Aznap 18.45 – kor A Nap és a Hold elrablása című vásári komédiát mutatják be.
A Langaléta Garabonciások előadása a népmese utcaszínházi változata. A szöveg nélküli előadásban a bátor és nemeslelkű lovag a közönség segítségével győzi le a fekete vitézt. A zene és a szövegek szigorú dramaturgiát követnek, ám a rögtönzéseknek is bőven marad hely.
Fröccsdélután
Ha elfáradtunk a kultúrától, akkor a borfesztiválon kipihenhetjük magunkat.
Miskolci Borfesztivál és Kézműves vásár nyílik ugyanis a Széchenyi utcán, az Erzsébet téren és a Városház téren – immár hetedik alkalommal. A rendezvény célja a középkorig visszanyúló miskolci kézműves és gasztronómiai hagyományok, valamint a borkultúra tiszteletének felidézése. A Miskolci Fröccsfesztivál keretein belül szabadtéri koncertek várják az érdeklődőket.
A fröccsivás nemes hagyományait eleveníti fel immár harmadik éve a Miskolci Fröccsfesztivál. A Fröccsdélutánon Hamvas Béla: A bor filozófiája című kötetéből olvasnak fel, lesz Szódásüveg bemutató és vásár, arcfestés és hennafestés, majd hangulatos latin - jazz koncert. Ételkülönlegességeket kóstolhatnak meg az érdeklődők a Boldogkő várában: Erdőhorváti perec és kecskesajt különlegességek, borok egri és tokaji pincészetekből és gyümölcsszörpökből édesített gyerekfröccs kerülnek terítékre.
Szaxofonon improvizált Guinness-rekord
Guinness-rekordkísérletet készít elő a „Bartók+Szlávok 2008” fesztivál idejére Czakó Péter szaxofonművész: szaxofonon játszó profi és amatőr muzsikusokat hív és vár egy közös örömzenélésre a miskolci Városház térre június 15-én, vasárnap este 8 órára.
A rekordkísérlet lényege, hogy minél többen szólaltassák meg egyszerre és egyidőben Bartók: Este a székelyeknél című művét, és minél többen jöjjenek el a közös pentaton- improvizációra!
Ha játszik szaxofonon, Ön is részese lehet a rekordkísérletnek!