Világszerte 33 millió menekültet tartanak nyilván, vagyis Magyarország lakossága háromszorosának nincs jogi védelme, státusza, és ennyien kénytelenek külföldre vándorolni a hazájukban őket ért üldöztetések miatt. Június 20. az ő világnapjuk, Budapesten pedig egy speciális kiállítással kívánják felhívni rájuk a figyelmet.
Menekültek, oltalmazottak, bevándorlók a főszereplői annak a kiállításnak és filmvetítésnek, mely szerdán nyílik a budapesti Millenáris Parkban. Az Önarckép programban 19 művész - többségükben bevándorlók - készítette el portréját, amelyek a parkban a két tó között lesznek láthatók a szabadban. A szervezők a Menedék projekt keretében egy sátrat is felállítanak, ebben a bicskei és a debreceni befogadó állomáson a menekültekkel együtt készített öt kisfilmet vetítik.Az önportrét készítő művészek között van Nick Oldham, aki Angliában valósította meg ezt a programot, amelynek során nem a többségi társadalom szemszögéből mutatják be a csoport tagjait, helyzetüket, hanem az érintett menekültek számára nyújtanak lehetőséget a bemutatkozásra. Nick Oldham készítette föl a magyar szakembereket a menekültekkel való foglalkozásra. A kisfilmek között van a Pismo (Levél) című, amelyben Rátgéber László, a pécsi női kosárlabdacsapat volt vezetőedzője olvassa föl egy újvidéki barátjának írt levelét. A 41 éves Rátgéber 15 éve él Magyarországon, szavai szerint mindene megvan, de nagyon hiányoznak neki a gyerekkori barátok.
Egy másik filmben Berisa Dulian-Keke koszovói tizenéves fiú beszél magyarul arról, hogy milyen volt a háború, hogy érzi magát Magyarországon, s időnként felszabadultan dobolja hangszerén szülőföldjének ritmusait.
Sara a polgárháború dúlta Libériából menekült három évvel ezelőtt Magyarországra, s a filmen arról mesél, hogy álmában rendszeresen találkozik a leányával, aki fiútestvérével együtt egy ghánai menekülttáborban él. A tárlat a Millenárison június 29-ig lesz látható, a Kultúrpart pedig a következő napokban többet is bemutat a kisfilmek közül.
Egyre rosszabb a helyzet
Az ENSZ menekültügyi hivatalának éves jelentése szerint folytatódnak a két év óta tapasztalt rossz tendenciák: a külföldre menekültek száma 2007-ben elérte a 11,4 millió főt, ezen túlmenően pedig további 26 millió ember kényszerült elhagyni lakóhelyét saját országán belül különféle konfliktusok következtében. A két legérzékenyebben érintett ország nem változott: továbbra is Irakból és Afganisztánból menekülnek el a legtöbben, az újonnan regisztrált menekültek közel fele ebből a két államból származik. Az egyre jobban eldurvuló konfliktusok következtében tavaly is tömegek vándoroltak el szülőföldjükről a Közép-afrikai Köztársaságban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Szomáliában, Szudánban és Kolumbiában is. A legfőbb befogadó ország Pakisztán, de szorosan követi Szíria és Irán, Németország és Jordánia, kisebb mértékben Tanzánia, Kína, Nagy-Britannia, Csád és az Egyesült Államok. Szudánban, Libériában és Burundiban viszont sikerült sok embert hazatelepíteni.
2001 és 2005 között csökkent a menekültek száma, vagyis a tendencia azóta megfordult, ami különös nyugtalanságra ad okot, főleg a „minden mindennel összefügg” tényező figyelembe vételével: a globális felmelegedés okozta időjárási változások, az ezekhez kapcsolódó mezőgazdasági átalakulás vagy az élelmiszerárak emelkedése – például Egyiptomban, ahol pattanásig feszült a helyzet a kenyérárak emelése miatt – további menekülthullámokat indíthatnak el.
Az Afrikai Egységszervezet indítványára 1975. június 20. óta minden évben megtartották az afrikai menekültek napját, arra emlékezve, hogy 1974. június 20-án életbe lépett az egységszervezet vezetőinek megállapodása. Ehhez csatlakozott az ENSZ közgyűlése azzal, hogy ezt a napot 2000-ben a Menekültek Világnapjává nyilvánította. 2001-ben tartottak először e napon rendezvényeket, amikor a menekültek helyzetére hívták fel a figyelmet világszerte.
Kik a menekültek?
Menekült az a külföldi állampolgár vagy hontalan személy, aki faji, illetőleg vallási okok, nemzeti hovatartozás, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozás vagy politikai meggyőződése miatti üldözése, az üldözéstől való megalapozott félelme miatt az állampolgársága szerinti országon kívül, a Magyar Köztársaság területén tartózkodik, és nem tudja, vagy az üldözéstől való félelmében nem kívánja annak az országnak a védelmét igénybe venni, feltéve, hogy az érintett kérelmére a menekültügyi hatóság menekültként elismerte.
Európa hosszas szünetet követően a ’90-es évek balkáni konfliktusai során szembesült a menekültkérdés súlyával. A boszniai háború során mintegy 1,2 millió ember távozott külföldre, s további 1,3 millióan az országon belül kényszerültek más vidékre vándorolni etnikai üldözöttségük folytán. Ehhez kapcsolódóan Magyarországnak sem volt problémája a menekültekkel egészen a közelmúltig, hiszen a legtöbbjük, aki elvetődött hozzánk, tovább akart menni. Az uniós csatlakozás után azonban a közös jogszabályok értelmében ott kell lefolytatni a menedékadás procedúráját, ahol a menekült először találkozott a hatósággal.
Tavaly 3400 menekült érkezett Magyarországra politikai vagy vallási üldöztetésre hivatkozva, közülük 169-en kaptak védelmet.