Ezen a nyáron minden hétvégén érdemes lesz Szentendrére kirándulni. A jövőre 50 éves Szentendrei Nyár fesztiválon idén is színes műsorkavalkádban tobzódhat a közönség a város utcáin és kulturális központjaiban.
A Krétakör workshopot és ősbemutatót tart a szentendrei-szigeti úttörőtáborban, a prímás találkozón a legjobb hegedűsök adnak ízelítőt tudásukból, emellett jazz-, világ- és komolyzenei koncertek, színházi bemutatók, utcai fesztiválok, kiállítások várják az érdeklődőket.A nagybetűs Szentendrei Nyár június 21-én, Szent Iván éjjelén kezdődik, amit a helyi dalmátok látványos ünnepséggel ülnek meg hosszú évtizedek óta. A dalmát szentmise, a zászlós felvonulás és a polgármesteri köszöntő után szombaton 17 órától a Fő téren kórusműveket hallgathatunk és táncelőadást láthatunk. Este a Malomban három nemzetközi hírű horvát képzőművész izgalmas kiállítása nyílik, majd 20 órától a Daru piacon fiesztázhatunk a dalmátokkal. Éjfél előtt Szent Iván tüzét is meggyújtják: azokat a bátrakat, akik át merik ugrani, a babona szerint szerencsével, szerelemmel, egészséggel és más javakkal jutalmazza a sors.
Hajóval színházba
A Szentendrei Nyár gazdag színházi programját stílszerűen Shakespeare Szentivánéji álma nyitja a SANSZ társulat előadásában, június 22-én, vasárnap este a Művészet Malomban. A színpadi műsorok közül a legizgalmasabbnak az újrarajzolt Krétakör ősbemutatója, a Kurázsi papa ígérkezik, amelyet három hetes Krétakör-wörkshop előz meg a szentendrei-szigeti úttörőtáborban. Ugyanezen a különleges, csak hajóval megközelíthető helyszínen tartják augusztus 8-án és 9-én a darab bemutatóját. Schilling Árpád nemrég átalakult alternatív színházi társulata a Le Phun című francia utcaszínház stábjával közösen dolgozik a Kurázsi papán, amelyet a legjelentősebb francia utcaszínházi fesztiválon, Aurillacban is bemutatnak.
Augusztus 16-án a Fő téren a reneszánsz szerző, Marin Dr¾iæ Dundo Maroje című komédiáját láthatja a közönség a Debreceni Csokonai Színház és a Szentendrei Teátrum közös bemutatóján, és két estére Szentendrére költözik a Tatabányai Jászai Mari Színház Magyar a Holdon című produkciója is. A Csákányi Eszter, Katona László, Mucsi Zoltán és Scherer Péter közreműködésével készült darab Tasnádi István színművéből készült. A történetben a nemzetek felosztják és kisorsolják egymás között a Holdat. A magyarok űrtelepeseket toboroznak, akik megtöltik a Hold-béli lakóparkot... A darab július 18-án pénteken, és 19-én szombaton este kerül színre a Városháza udvarán.
A Szentendrei Nyár keretében a fentiek mellett a Katona József Színház, a Vidám Színpad, a Szolnoki Szigligeti Színház vendégszerepel egy-egy produkcióval, valamint Fábry Sándor és Berecz András is fellép egy-egy önálló esttel. Különlegesnek ígérkezik a Beregszászi Illyés Gyula Színház és a Gyulai Várszínház közös Liliomfi-előadása is.
Zenei örömök
Dresch Mihály, Balogh Kálmán és Both Miklós inkább a jazz és a rock világában ismertek, az augusztus 9-i Prímástalálkozón azonban tiszta népzenét fognak játszani – szigorúan kísérőként. A főszerep természetesen a szólistáké lesz: a Barcsay Múzeum-beli estén arról adnak számot, hogy honnan, a népzene melyik irányzatából merítenek ihletet.
A folk- és világzenei felhozatal egyébként is bőséges lesz a Szentendrei Nyáron. Térdöngölő címmel, július 5-i kezdettel minden szombat délután néptáncbemutatót és táncházat tartanak a közönség részvételével a Fő téren. A Barcsay Múzeum udvarán jazz- és világzenei esteket rendeznek: július 5-én a szerb-horvát népzenei kinccsel dolgozó Vujicsics együttes, július 12-én a három fiatal énekesnő alkotta Szájról Szájra projekt, július 19-én David Yengibarian, július 26-án a Kecskés együttes, augusztus 16-án pedig a Sebestyén Márta-Bolya-Dongó trió koncertje kerül sorra.
Az augusztus 2-3-i hétvégén jazzfesztivál helyszíne lesz a Városháza udvara, itt két nap alatt hat koncertet hallgathat meg a közönség. Ugyanitt július 17-én este a NEO, augusztus 1-jén pedig a Pannonia All Stars Ska Orchestra, azaz a PASO táncoltatja meg a fiatalokat.
Egy igazi komolyzenei csemegében részesül, aki július 31-én ellátogat a MűvészetMalomba a Bogányi testvérek koncertjére. Bogányiék valamennyien elismert zenészek, Bernadett a finn opera szóló fuvolistája, Bence a Müncheni Filharmonikusok szóló fagottosa, Gergely Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Tibor pedig a Turkui Filharmonikusok főkarmestere, csellóművész. A testvérek először lépnek fel azzal a zenekari művel, amelyet Szokolay Sándor írt a számukra.
A Magyar Nemzeti Cigányzenekar a Szentendrei Fűvósokkal ad közös koncertet augusztus 24-én a MűvészetMalomban, a Tolcsvay testvérek Magyar miséje a Péter-Pál templomban hangzik el július 20-án. Augusztus 9-én peddig egy Puccini-Verdi operaest ősbemutatójával várják a közönséget a Fő téren.
Szentendre éjjel-nappal nyitva
Miközben hétről-hétre bábszínházi és gyerekszínházi előadások gondoskodnak a kisebbek szórakoztatásáról, egy igazán nekik való látványos fesztiválra is sor kerül Szentendrén. Július 26-án szombaton Ister, a folyami istennő ünnepélyesen partra száll, majd játékos vetélkedők keretében Habtündéreket és Fodrozókat választ a gyerekek közül, kijelölve ifjú helytartóit is. Az Ister Napok fesztivál két napján át bábszínházi előadások, tréfás toborzók, zenés-látványos programok váltják egymást a Dunakorzón.
Kiállítással, koncertekkel és fényfestészeti programokkal várja a látogatókat a X. Nemzetközi Performansz- és Nehéz Zenei Fesztivál augusztus 29-30-31-i hétvégén, a MűvészetMalomban.
Szintén a Szentendrei Nyár záróakkordjaként kerül sorra augusztus 29-tól 31-ig a Szentendre éjjel-nappal nyitva című program. Először 2006-ban, civil kezdeményezésre szervezték meg az akciót, amelynek célja, hogy Szentendre Fő terét igazi mediterrán hangulat töltse meg reggeltől egészen hajnali 2 óráig.