Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Egy év, amely megrázta a világot

Egy év, amely megrázta a világot

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 06. 20.
Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

további bejegyzések a szerzőtől »

Végtelenül hosszú év volt, amiről valószínűleg évtizedekig vitáznak majd, hogy vég vagy kezdőpont-e inkább, de annyi bizonyos, hogy 1968 öröksége a mai napig velünk él mind a nevekben, mind a szavakban, mind a történésekben. Egy nagyszabású fotókiállítás jóvoltából Budapesten is átélhetjük a nagy évet.

Az 1968-as párizsi diáklázadásokat, a vietnámi háború elleni tüntetéseket, a prágai tavasz eseményeit, valamint a korszak hippijeit, művészeit megidéző fotókból nyílt kiállítás ’68-as éveink címmel Budapesten, a Politikatörténeti Intézetben.

Martin Luther King polgárjogi aktivista és Robert Kennedy amerikai szenátor meggyilkolására, valamint a Rudi Dutschke baloldali német diákvezér elleni támadásra utalva felidézte, hogy 1968 első felében három merénylet is történt, de ebben az évben lázadtak fel a párizsi diákok és a lengyel egyetemisták is.
Magyarországon január 1-jén életbe lépett az új gazdasági mechanizmus, megnyílt a Metro Klub és rengeteg nézőt vonzott az Omega együttes parkszínpadi koncertje.


Martin Luther King és Robert Kennedy

A tárlatot rendező Göbölyös N. László történész szerint 1968 szerteágazó téma: az akkori történéseket 20 éve kutatja, és mint az MTI külpolitikai újságírója nap mint nap találkozik az akkori eseményekkel, szereplőkkel. A kiállítás meglátása szerint újabb állomás lehet a korszak feltárásában. Göbölyös N. László az MTI Fotóarchívumából származó képek kiválasztásakor kategóriákat próbált felállítani: a különböző tüntetésekkel, a vietnámi háborúval, Csehszlovákiával, Kínával, az Egyesült Államokban történt merényletekkel kapcsolatos képeket választott ki, de művészekről, hírességekről, hippikről, valamint a lázadó diákokról készített felvételek is bekerültek az összeállításba.

A július 13-ig nyitva tartó kiállításon láthatók felvételek a párizsi diákok lyoni tüntetéséről, a prágai tavaszról, egy pekingi nagygyűlésről, Mao Ce-tungról és kijelölt utódjáról, dél-vietnámi óvóhelyről, Martin Luther King temetéséről, valamint Robert Kennedyről. A fotókon megelevenedik Yoko Ono és John Lennon ágyban tartott sajtótájékoztatója, George Harrison, a Beatles tagja Krisna-tudatú hívők társaságában, Andy Warhol, a pop-art atyja, Muhammad Ali nehézsúlyú ökölvívó bajnok edzés közben,és az amerikai lázadó diákok egyik kedvenc zenekara, a The Doors.

1968 fordulópontjai a nagyvilágban


1968. április 4.
Memphisben egy merénylő golyója végez Martin Luther King baptista tiszteletessel, békeaktivistával, a fekete egyenjogúság legfőbb szószólójával. A tettest, James Earl Rayt Londonban tartóztatták le, és miután beismerte bűnösségét, 99 év börtönre ítélték. A többség azonban máig meggyőződéssel vallja, hogy King nem magányos elkövető, hanem összeesküvés áldozata lett: Ray már elítélése napján megváltoztatta vallomását, és halála napjáig kitartott ártatlansága mellett. Ettől függetlenül életfogytiglani büntetését nyolcszor erősítették meg, és egy kongresszusi bizottság is arra a következtetésre jutott, hogy ő volt a tettes. King tragikus halála után soha nem látott méretű faji zavargások robbantak ki az Egyesült Államokban, melyekben 46 ember vesztette életét. Egy 2001-es közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak szemében Jézus Krisztus után a második legnagyobb hős az amerikaiak szemében, születésnapja nemzeti ünnep.


1968. április 11.
Egy Baumann nevű segédmunkás életveszélyesen megsebesíti Rudi Dutschkét, az NSZK-ban történt baloldali diákmegmozdulások legfőbb szószólóját és emblematikus vezetőjét. Maga Dutschke nem volt az erőszak híve, de határozottan és radikális megfogalmazásokkal állt ki fő programpontjai mellett, elítélte a vietnami háborút. Ennek ellenére Axel Springer sajtómágnás lapjaiban kíméletlen kampányt folytatott ellene, felszítva ellene a legszélsőségesebb indulatokat. Dutschke 1979-ben halt meg a merénylettel összefüggésben kialakult egészségügyi problémái következtében: az ő és Springer nevét ma két egymást keresztező utca viseli Berlinben.


1968. június 5. Los Angelesben, az Ambassador Hotelben egy beszéde után többször rálőnek Robert Kennedy demokrata szenátorra
, aki az év őszén harcba szállhatott volna Richard Nixonnal a Fehér Házért az amerikai elnökválasztásokon. Kennedyt kórházba vitték, de másnap meghalt. A 24 éves palesztin merénylő, Sirhan Sirhan azzal indokolta tettét, hogy a szenátor támogatta Izraelt a hatnapos háborúban 1967-ben. Először halálra ítélték, de büntetését később életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatták. Jelenleg is egy kaliforniai börtön foglya.


1968. július 1.
Aláírják a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozását célzó atomsorompó-szerződést. Ez a dokumentum volt a nukleáris fegyverek elterjedése megakadályozásának sarokköve a hidegháború idején. Három fő alkotóeleme az elterjedés megakadályozása (a nukleáris fegyvereket az azokkal rendelkező országok nem adhatják tovább, az ilyen fegyverekkel nem rendelkezők nem szerezhetik be), a leszerelés (az államoknak csökkenteniük kell nukleáris arzenáljukat), illetve a nukleáris technológia békés célú felhasználásának joga.


1968. augusztus 20.
A Varsói Szerződés csapatai szovjet vezetéssel 200 ezer katonával és ötezer harckocsival lerohanják Csehszlovákiát, hogy véget vessenek a prágai tavasznak, azaz a kibontakozó demokratikus folyamatnak. Az invázióban a szovjet csapatok mellett jelentősebb lengyel, magyar, és inkább jelképesen bolgár erők vettek részt. Az NDK csapatai a Varsói Szerződés főparancsnokának utolsó pillanatban hozott döntése alapján maradtak ki a hadműveletből.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1968 Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
  • Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében
  • Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr207829732

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard