A Balaton Sound látogatói talán nem is gondolják, hogy iparszerűen működő szelektív hulladékgyűjtés és előkezelés folyik a háttérben - mondta Dióssy László, a környezetvédelmi tárca szakállamtitkára pénteken, miután megtekintette Zamárdiban a fesztivál hulladékgyűjtő- és feldolgozórendszerét.
A szakállamtitkár megnézte a szelektívhulladék-gyűjtőszigeteket, -konténereket, a fesztivál Zöld Infó Pontjait, a hulladék-előkezelőt, sőt maga is kipróbálta egy hulladékgyűjtő hosszú facsipeszét. A bejárás után elismerően szólt a Zöldövezet Társulás által működtetett rendszerről, és a tapasztalt tisztaságról, amelynek - mint hangsúlyozta - fontos szemléletformáló hatása is a fesztiválon megforduló fiatalok számára.A Zöldövezet Társulás az Etalon Kft., a Sziget Kft., a Sziget the Line, a Hulladék Munkaszövetség (HUMUSZ) és az Öko-Pannon Kht. összefogásával jött létre tavaly azért, hogy környezetszennyezést minimalizáló hulladékkezelési megoldást nyújtson tömegrendezvények, fesztiválok számára.
Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy ezek a fesztiválok a legnagyobb olvasztótégelyei a a fiataloknak, akik számára a jó közérzet részévé válik a tiszta környezet, környezettudatos magatartásra nevelve őket.
Nagy Tamás, a HUMUSZ civil szervezet elnökének beszámolója szerint a több tízezer fiatalt befogadó, négynapos Balaton Soundon napi 20-40 köbméter hulladék keletkezik, amelynek szelektív gyűjtését és előkezelését egy egész csapat végzi. A fesztivál területén nyilvános előkezelő üzem működik, ahol az utóválogatást és a bálázást bárki megtekintheti. A szelektíven összegyűjtött hulladék 15 százaléka alkalmatlan csak a továbbhasznosításra - a tapasztaltak szerint.
A Zöldövezet fő támogatója az Öko-Pannon Kht. a fesztivál során szemléletformáló programokkal, játékokkal, a szelektíven gyűjtők megajándékozásával is igyekszik meggyőzni a fiatalokat a hulladékszelektálás fontosságáról. A fesztiválozók például a sörösdobozaikat ajándékokra válthatják a Zöld Info Pontoknál.