Az új egész estés Star Wars rajzfilm magyarországi mozipremierjére szeptember 18-áig még várnunk kell, a saga hívei azonban addig is elfoglalhatják magukat Timothy Zahn, az űropera kibővített univerzumának megújítója révén. A Hugo-díjas szerző Kirajzás című könyve immár magyarul is kapható.
Hány bőrt lehet még lenyúzni valamiről? – kérdezheti a gyanútlan szemlélődő, netán starwarsilag felületesen képzett olvasó, amikor a könyvesstandon beleütközik a jól ismert logóba. A Csillagok háborúja univerzumának kibővítése nyilván kőkeményen üzleti szempontokon alapul, de ne feledjük, korunk legnagyobb mítoszáról van szó, aminek tömegkulturális jelentőségéhez az utóbbi fél évszázadban egyedül a Beatles volt fogható, így aztán a kiterjedt továbbfejlesztés és oldaliránybeli tapogatózás is indokolható. Arról nem is beszélve, hogy a sokmilliós rajongótábor világszerte felszippantja a csatolmányokat, legyen szó könyvről, Darth Vaderrel ékesített hőtartó kakaósbögréről vagy yodás hokimezről.Ami a könyveket illeti, az első, nem filmhez kötött Star Wars regény Alan Dean Foster tollából jelent meg The Splinter Of The Mind’s Eye címmel 1978-ban – magyarul Erőpróbaként jött ki 1992-ben – : egyes máig meg nem erősített híresztelések szerint ez a kisebb büdzsét igénylő, egy dzsungelbolygón játszódó történet lett volna a második mozifilm alapsztorija, amennyiben Luke Skywalker első filmes eljövetele elhasal a kasszáknál. Ezt követte Brian Daley Han Solo-trilógiája 1979-ben, majd egy Lando Calrissian karaktere köré épített, az általános vélemények szerint meglehetősen gyenge háromosztatú sztori 1983-ban, innentől fogva azonban majd egy évtizedes csend köszöntött be.
Ezt törte meg 1991-ben Timothy Zahn a Heir To The Empire (A Birodalom örökösei, 1992-től már itthon is olvasható volt) című könyvvel, melyet a Star Wars saga első hivatalos folytatásaként harangoztak be, és annak rendje és módja szerint világszerte az eladási listák élére is ugrott. Zahn öt évvel A Jedi visszatér eseményei után vette fel a történet fonalát, és egy, a szétrombolt Birodalom maradványait újraegyesítő stratégiai zsenit állított benne szembe az eredeti trilógia főhőseivel. Az első kötet és a két folytatás (Sötét erők ébredése és Az utolsó parancs) óhatatlanul is sokak ellenszenvét vívta ki bonyolultabb történetvezetésével, „felnőttesebb” felfogásával, Zahn azonban új életet pumpált a Star Wars univerzumba, nyomdokain pedig óhatatlanul is megindult a nagyipari méretű folytatás- és köztes-gyártás, amit aztán az előzmény-filmtrilógia moziba kerülését követően a korai sztorik is követtek. Ebből a szempontból Magyarország sem panaszkodhatott: az újrakiadásokkal és a fiatalabb olvasóknak szóló, vékonyabb gerincű és egyszerűbb nyelvezetű munkákkal együtt nálunk is száz fölött van a kiadott Star Wars kötetek száma, és az évtized első felében bekövetkezett rövidebb pauza után a Szukits Kiadó jóvoltából végre ismét kapunk friss sztorikat is.
Köztársaság legádázabb ellenfele
A Kirajzásban a Hugo-díjas – ez kábé a sci-fi Oscarnak felel meg – szerző csavarint egyet a meneten, és a folytatásokban megismert stratégiai zsenit időrendben az első Csillagok háborúja film sztorija elé helyezi. 27 évvel járunk az első Halálcsillag elpusztítása előtt: Jorus C’baoth, a cseppet egomán és hibbant Jedi-mester megkapja a felhatalmazást a Szenátustól és a Jedi Tanácstól nagyszabású vállalkozásához, melynek jegyében egy maroknyi Jedi és mintegy 50 ezer ember elindul feltérképezni a Galaxison kívüli területeket. Az ekkor még rejtőzködő Darth Sidious persze ezúttal is elkezdi sütögetni a saját pecsenyéjét, ám helyzetét nehezíti, hogy a Kirajzás nevet kapott giganthajó fedélzetére ideiglenesen Obi-van Kenobi és Anakin Skywalker is felkerülnek. Később pedig a csillagrendszer peremén felbukkanó vöröslő szemű taktikai lángelme, bizonyos Mitt’hraw’nuruodo, azaz Thrawn köp bele a leendő császár levesébe, ám mint kiderül, minden szinkronba hozható egymással, csak akarni kell.
megújítója
A sztori tehát cseppet sem bonyolult, de hát aki Star Wars könyvet vesz a kezébe, az nyilván nem lemi gondolatisággal átitatott, lételméleti kérdéseket boncolgató tudományos fantasztikumot vár tőle, hanem szórakoztató űrfantasyt, sima, minőségi ponyvát, ami egyben megfelel a legendárium kritériumainak. Timothy Zahn ezúttal is pontosan ezt adja az olvasónak: egy könnyen fogyasztható, de láthatóan nagy műgonddal megírt, sok szálon futó, alapos és intelligens munkát, ami helyrerakja az író által megalkotott karakterekhez tartozó utolsó puzzledarabkákat, és természetesen komoly utalásokat tartalmaz a Star Wars univerzum egyéb részeire is. Így például említés szintjén már az a bizonyos yuuzhan vong invázió is szerepel itt, ami az utóbbi években semmi máshoz nem hasonlíthatóan osztotta meg az űropera rajongótáborát. Az eddig Magyarországon még ki nem adott húszkötetes New Jedi Order sorozat alapötlete szerint a Luke Skywalker és társai által felépített Új Köztársaság alig két évtizeddel a Birodalom felett aratott győzelem után egy idegen faj támadása következtében összeomlik (a hatás kedvéért a Lucas-művek még abba is hajlandó volt belemenni, hogy ez eredeti filmszereplők közül meghaljon egy, és a választás szegény Csubakkára esett). Zahn igen ügyesen oldja meg, hogy ez a vitatott húzás alapvető momentumként épüljön be a Kirajzásba – tetszik a yuuzhan vongok szerepe vagy sem, hatásos és ütős a végeredmény, ami egyből más színben láttatja a dolgokat, még akár egyes központi figurákat is.
A könyv megjelenésével immár magyarul is majdnem teljesen hozzáférhetővé vált a szerző Csillagok háborúja-munkássága, és ha hihetünk a pletykáknak, az egyetlen kimaradt sztori, az Új remény és A Birodalom visszavág között játszódó Allegiance is itt van már a kanyarban. Vagyis a borult Star Wars fanok örülhetnek, a többiek meg nyilván most sem fogják érteni, miért érdekes ötezredszerre is egy történet fénykarddal hadonászó lovagokkal, sötétcsuklyás ármánykodókkal és egyéb hasonló szerzetekkel.
Eközben gőzerővel zajlanak a minimum száz részesre tervezett élőszereplős Star Wars tévésorozat előkészületei is: Rick McCallum producer, George Lucas állandó munkatársa egyelőre nem árult el sokat a részletekről, de annyi bizonyosnak tűnik, hogy az egyenként 60 perc körüli részek kivétel nélkül a Birodalom sötét éveiben játszódnak majd, és nagyobb szerepet kapnak majd benne az egyes figurák és történetük, mint a technikai trükkarzenál. Az, hogy a filmek szereplői - akár csak cameo-jelleggel - feltűnnek-e majd a tévé képernyőjén, egyelőre szintén nem ismert, egy kivételtől, Boba Fett fejvadásztól eltekintve, aki központi alak lesz majd egyes részekben. És hogy mikor láthatjuk ezeket? 2010 egyelőre valószínűbb dátumnak tűnik, mint 2009, de minden a Lucasfilmen múlik. A hírek szerint jelenleg a sztorivonalak véglegesítése folyik.