A MOME mozgóképes szekciójának (animáció és media design szak) legfrissebb diplomamunkáit és vizsgamunkáit lehet megtekinteni az Örökmozgó Filmmúzeumban, utoljára július 22-én. A vetítésen bebizonyosodott, az egyetemen tehetséges egyéniségek diplomáztak.
A ma még Magyarországon csak feljövőben lévő, egyébként igen divatosnak tűnő és hangzatos szakokon (média design és animáció) a szakma iránt elkötelezett fiatalok tanulnak öt évig, nem hiába. A végzősök tele vannak ötletekkel, kreativitással, így elgondolkodtató, miért tartunk e területen ott, ahol. Mindenesetre az Örökmozgóban tartandó vetítés felcsillantja a reményt, hogy lesznek még hazánkban jó, sőt, nagyon jó klipek, filmek, animációk.Fülöp József, a MOME rektori megbízottja a Kultúrpartnak elmondta: a vetítés egy premier program a fiatal frissdiplomások számára. "Az Örökmozgó filmvetítések egész estés élményt nyújtanak, nagyjából másfél óra alatt láthajtuk a sok rövidfilmet, ezzel egy egész estét élményt adva a nézőknek."
A filmek, installációk témáit a diákok maguk választották, szerencsésnek mondhatják hát magukat, hogy megkötések nélkül dolgozhattak. "A filmek, munkák nagyon komplexek. A koncepció szerint a diákoknak ez az első olyan anyaguk, melyben felelősséget vállalnak azért amit gondolnak, éreznek, és amit a világgal kommunikálni akarnak", mondta Fülöp József.
A MOME MOZGÓ anyagát egy kiállítás egészíti ki, az Örökmozgó aulájában. Előtérbe kerül a valós vagy rituális térben való ábrázolás, a rajzolás, a képalkotás. Az alkotóknak a mozgatáson és a filmnyelvi ismereteken túl figura - és látványtervezőként, grafikusként és tipográfusként, valamint nem ritka esetben fotográfusként, vagy operatőrként is meg kell állniuk a helyüket. És hogy kikről is van szó? Hát róluk:
A nőben szunnyadó Múzsa és a titokzatos állatka
A vetítésen különböző szemlélettel, képi világgal, gondolattal találkozhatunk. Sokak használják a zenét erős mankóként, egyesek a témát erősítik, mások a humort részesítik előnyben.
Mendrei Miklós: Egyedül című animációs rövidfilmje sajátos hangulata és figurái megfogják a nézőt. Az egymásba átalakuló rajzok nem hagyják lankadni a tekintetet, így Traub Viktória szomorú hangulatú Eső című filmje, vagy Glaser Kati Fin című, csaknem 7 és fél perces rajzfolyamata sem.
A moziban megismerkedhettünk két nagyon eredeti installációval: Góg Emese Dialogue című installációjában több diavetítő segítségével mutat be csaknem 400 diafilmet, melyet saját fiókjaiból, a nagyszülőktől, illetve bolhapiacról szerzett be: Kedves családi képek egymásutániságáról van tehát szó, hét diavetítőn levetítve egy félkörben, folyamatos mozgással, melyet egy számítógép működtet.
Zseniális installáció Nagy Ágoston Sonorama című alkotása. A Sonorama tulajdonképpen egy állathangokat utánzó szerkezet, mely érintésre produkálja a különböző hangokat. Az alkotó honlapján több munkájával is megismerkedhetünk.
Láthatunk egy rövidfilmet is a titokzatos ’állatról’, érdekes képsorokkal, nyaktól lefelé megjelenő szereplőkkel, a Hoppart társulat szinkronjával, némi kis Blairwitch-projektre emlékeztető dramaturgiával. Az erdőben többen üldözik ’az állatot’, amely lehet akármi, rájönni nem tudunk, mi is az.
A divat performance dokumentáció egyedi hangulatát kapjuk Visnyovszky Jánostól, a 31 éves művésztől, aki Bányai Inez diploma kollekciójához készítette munkáját. "Egy felmagasztalt szellemi ( nem kézzel fogható) nőalakot jelenítek meg – a minden Nőben ott szunnyadó MÚZSÁT – egy divatbemutató keretei között virtuális, audiovizuális helyzetben", mondta a Kultúrpartnak Visnyovszky János.
"A performansz az installáció és a díszlet lényegének kölcsönhatása. A performansz által keletkezik egy új látvány. A performanszok mozgatórugója a „szentséges lény” és ábrázolásának kapcsolatai. A megnyilatkozás és az ikon fogalmának újraértelmezése... A performance díszletté válik - bár a tanáraim nagyon nem szerették a „díszlet” kifejezést. Ám mindenképp a divat költői aurája a fontos", tette hozzá.
Három videót készített Janó, melyekben egyrészt textilen jelenik meg a MÚZSA, mintegy hologramként lebeg a térben, majd saját maga hagy lenyomatot a felületen ( áthallások a Torinói Lepelhez, Veronika Kendőjéhez és újraértelmezve az ikonhoz), harmadszorra pedig láthatjuk a Múzsa kicsomagolását.
"Leleplezése során egyrészt a szoborszerűséggel társított felmagasztaltságot szerettem volna érezhetővé tenni, másrészt a kibábozódás és a megszületés analógiájára kívántam utalni" (e filmet láthatjuk az Örökmozgóban is).
"Szeretném fesztiválokra vinni a művem"- folytatja János arra vonatkozólag, mik a tervei a közeljövőben munkájával. "Törökországból nemrég érkezett ide egy kurátor, aki látta a filmet, és ha mind jól megy, ott lesz majd egy divatfilm-fesztivál, amelyre jelentkezni fogok"- mesél terveiről a művész a Kultúrpartnak. "Éppen most írom az önéletrajzom, nézegettem külföldi magazinok portáljait, site-jait, melyeken vannak videoriportok. Volt már egy – baráti jellegű munkám egy magyar magazinnál is, akkor egy címlapfotót dokumentáltam, de az igazi munka csak most jön…".
Valaki ottan arrafele potyog lefele
Bónuszként az elmúlt tanév legjobb vizsgafilmjeiből is láthatunk válogatást.
Vetítik például a végtelenül leegyszerűsített, ám annál remekebb pálcikaemberkék főszereplésével készült filmet, a Ki szeret jobban című animációt Huszár Dani feldolgozásában, melyben a pálcika gyerkőc apu és anyu között vívódik.
A fiatal diákok vizsgafilmjeiben gyakran köszön vissza a ritmus, így például Costache Adrián Csocsójában, és Szöllösi Dániel Hajdú - soundjában is.
A végzősök kitűnő humorukról is tanubizonyságot tesznek: Hermán Árpád: Büdöske című animációját például biztos hogy nincs, aki kibírja ki harsány nevetés nélkül: a lezuhanó ejtőernyős, a görnyedő asszonyság és szorgos ura fergeteges élményt nyújtanak.
Lovas Dávid: For your safety című oktatófilmje a terroritsaveszély eseteire hívja fel a figyelmet, animációjából megtudhatjuk például, övünket ilyen helyzetben miért kell szorosan meghúzni.
Az uderground zene szerelmeseinek Szabó András animációját ajánljuk sok szeretettel. Jó zenéhez ugyancsak jó klip dukál, a Beat Dis formáció Just like című számához nem akármilyen képi világot teremtett a diák:
A MOME MOZGÓ kiállítás megnyitójára az Örökmozgóban legközelebb (és utoljára) július 22-én, 18:30-kor kerül sor. A tárlat augusztus 3-ig tekinthető meg.
Diplomamunkák: Mendrei Miklós: Egyedül – 7‘30“, animációs rövidfilmKapitány-Fövény Mihály: Hegymenet – 12‘, fikciós dokummentumfilmGábor Márton: Motion Graphics – 2‘, mozgó arculattrevekFleischmann Mariann: Álomút – 7‘, animációs rövidfilmVisnyovszky János: Ikons of a Muse – Divat Performansz – 5‘, video Traub Viktória: Eső – 4‘, animációs rövidfilmGóg Emese: Dialogue – Installáció, 4‘, video dokumentációjaNagy Ágoston: Sonorama – Interaktív hanginstalláció, 4‘, video dokumentációGlaser Kati: FIN – 7‘20“ , animációs rövidfilm
Vizsgafilmek: Huszár Dani: Ki szeret jobban - 4'30", 200521. Horváth Viktor: Pszichossoftver - 2', 200722. Kájel Judit-Tari Zsófi: Pást '- 1', 200723. Pető Anna Ildikó: Renassaince - 2', 200824. Horváth-Molnár Panna: Bedtime Story - 1' 10", 200726. 25. Costache Adrián: Csocsó - 2' 50", 200727.Lovas Dávid: For your safety - 3', 200728. Szabó András: Just Like - 3', 200729.Bukta Zsolt: Pig Slaughter - 1' 30" 200730. Szöllősi Dániel: Hajdú-sound '- 2', 200731. Hermánn Árpád: Büdöske - 2' 30", 200732. Regula Gergely: Helvetica 50 - 1'50", 200733. Szurdi András: Analóg főcím - 2', 200734. Kájel Judit: Szótár - 3' 200735. Bakos Barbara: Whale Paradise - 2' 2007