Néhány hónapja még az életéért küzdött, ma zsidó kulturális fesztivált szervez a Király utcai Sirály. A Sátoros Ünnep nevű összművészeti eseményre július 26-a és augusztus 2-a között kerül sor Monostorapátiban – a kortárs zsidó kultúra jegyében.
A Sirály és a Marom Budapest zsidó kulturális szervezet nyolcnapos Sátoros Ünnepén több mint százféle program várja az érdeklődőket. A látogatók folk, rap, jazz és elektronikus zenei koncertek, színházi előadások közül válogathatnak, filmeket nézhetnek, kóser ételeket kóstolhatnak, könyv- és kézműves vásáron nézelődhetnek. A fesztiválokon hagyományos programkínálatot wörkshopok és beszélgetések egészítik ki.Tanulj újat!
Akik szívesen fordítják szabad idejüket valamilyen újfajta készség megszerzésére, Dékány Edit táncos és színházi koreográfus táncműhelyén vehetnek részt minden délelőtt 10-től 12-ig. A foglalkozás egyórás bemelegítéssel, erősítéssel és nyújtással kezdődik, a második részében improvizatív táncszínházi játékokat játszanak a résztvevők. A szervezők szándéka szerint a kurzus végére összeáll egy kisebb bemutatóra való anyag.
Aki inkább színészi képességeit tenné próbára, választhatja a színházi wörkshopot Andrew Hefler, a Madhouse Theater Company színésze és Szász János rendező (Woyzeck, Witman fiúk, Ópium) vezetésével. A foglalkozások mindennap 12-től 18 óráig tartanak a fesztivál helyszínén, a Magyar Narancs Műhelyben. Hefler az amerikai és angol improvizációs színház módszereibe vezeti be a kurzus látogatóit, akiket kortól és színházi tapasztalattól függetlenül várnak. „A cél: megtanulni és szabadon engedni a belső kreativitást és spontán gondolkodást” – ez Hefler programjának lényege a saját megfogalmazásában; míg Szász János nemzetközi és hazai színházi tapasztalataiba avatja be a résztvevőket. A tanítványok a fesztivál végére itt is összehoznak egy-egy előadást.
Bob Cohen népzenész és zenegyűjtő, valamint Párniczky András jazzgitáros, a Nigun zenekar alapítója zenei wörkshopot tart a Sirály színpadon, a fesztivál minden napján 14-től 16 óráig. Minden órán más klezmer tánctípust képviselő zenemű kerül terítékre. A zenei műhelybe hangszerrel rendelkező zenészeket várnak. A műhelyekre jelentkezni a sasvarijuli@marom.hu emailcímen lehet.
Új identitás kulturális alapokról
A Sátoros Ünnep természetesen nemcsak az önképzésről szól: a rendezvény legfőbb célja, hogy párbeszéd induljon a fesztivál látogatói és a különböző kulturális háttérrel rendelkező – zsidó, keresztény, muszlim, ateista – alkotók között. A szervezők hisznek abban, „hogy a gondolatok cseréjének és a vélemények ütköztetésének legjobb terepe a kultúra”.
A koncerteken, előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken szeretnének felvázolni egy újraértelmezett, aktuális és pozitív zsidóságképet, amelynek középpontjában a közös kulturális élmény áll. A fesztivál zenei küldetése a világzenét, jazzt és zsidó zenét a progresszív elektronikus irányzatokkal elegyítő alkotók és stílusok bemutatása.
Progresszív etno
A rengeteg koncertből csak néhány ínyencséget ragadunk ki: Grencsó István az Ama zenekarban más hangszeren és más zenei stílusban szólal meg, mint amit megszoktunk tőle. A „poszturbánus neo-beat”-et játszó Ama formáció a Sirály színpadon szerepel július 26-án 22 órakor. A nyolcvanas évek underground zenei hagyományát ápoló Csókolom zenekart jól ismerik a pesti és vidéki klubokban. A csíkos pólós banda a Sátoros Ünnepen július 27-én éjfélkor lép fel a Sirály színpadon. A már említett Nigun együttes, amely a hagyományos kelet-európai zsidó zenét vegyíti a jazzel, 28-án 19 órakor lép színre. Ugyanazon a napon, 23 órakor játszik a Dav formáció, amelyben más együttesekből (Egy Kiss Erzsi Zene, Popiván, Kamu, Chackra Hacker, Budbudas) ismert zenészek keresnek újabb teret a kibontakozásra.
Július 29-én éjfélkor a brit Emunah lép színre cigány, palesztin, pakisztáni, orosz és zsidó hagyományokból építkező, reggae-vel, breakzzel és drum and bass-el megbolondított zenéjével. Július 30-án 22 órakor Szalóki Ági énekel a Hagesher nevű, VII-XIII. kerületi folkból építkező hiphop formációval. A Hagesher stílusrepertoárján elfér a jazz, a reggae, a klezmer és a magyar népzene, a rapszövegek angolul, németül, magyarul és ivritül hangzanak el.
Július 31-én 21 órakor a Said Tichiti trió szólaltatja meg autentikus marokkói népzenéjét, ud-on, gembri-n és más népi hangszereken. Az augusztus 1-jén 18 órakor fellépő Chinga magyar, görög, román, szerb, török, egyiptomi és indiai cigányzenét játszik. A műsor különlegességéhez hozzájárul az a sokféle egzotikus hangszer, amelyeken a Chinga tagjai megszólaltatják a túláradó játékosságot és életörömöt sugárzó muzsikát. Ugyanazon az estén, hajnali 1 órától dj Sabbo, magyar származású izraeli dj játszik. Eklektikus szettjeiben előszeretettel keveri a club, a calypso, a dancehall, a dub, a dub step, a hiphop és a house elemeit. Augusztus 2-án 23 órakor az izraeli Laroz Sound System nevű dancehall csapat zárja a zenei programot, élén a török származású basszusgitárossal, Laroz Turkomannal.
Filmek és szavak
A Kertmoziban az 1894 és 1941 közötti időszak amerikai avantgárd filmjeiből válogatnak a fesztivál minden napján 22.30-tól, délutánonként pedig kortárs izraeli játékfilmeket vetítenek. A Pilpul.net sátorban tartott beszélgetéseken a legkülönfélébb témák kerülnek terítékre: július 26-án 18 órakor Kornis Mihály és Vári György beszélget a zsidó önérzetről és önostorozásról, 29-én 18 órakor a Bábel-történet értelmezéseit veszi végig Geréby György, a CEU és Vincze Kata Zsófia, az MTA munkatársa. A Pilpul sátorban szó lesz még boszorkányokról, zsidó kultur-pr-ról és zsidó brandekről és genderkérdésekről.
A Mancs Műhelyben kerül sor a fesztivál színházi programjaira. A Budapesti Zsidó Színház július 28-án este Jónás könyvével, augusztus 1-jén a Hunkurunk, avagy a szemérmes nem tanul című darabbal lép fel. Július 29-én a Shu Műhely, július 30-án a TÁP Színház gondoskodik a közönség szórakozásáról.
A monostorapáti Sátoros Ünnepre 1000 forintba kerül a napijegy, 6000 forintba a nyolcnapi belépő.