Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Programozott gyilkosság egy 11 gyermekes apa ellen

Programozott gyilkosság egy 11 gyermekes apa ellen

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 07. 17.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

Robert Kennedy az 1968-as amerikai elnökválasztások biztos esélyesének számított: bátyja, az 1963. november 22-én meggyilkolt John Fitzgerald Kennedy emléke még élénken élt az amerikai köztudatban. Öt évvel testvére után az ifjabbik Kennedy is erőszakos halállal távozott az élők sorából, és a merénylet körülményei legalább olyan ellentmondásosak, mint JFK esetében.

Robert Kennedy
A Kennedy-klán 1925-ben született hetedik gyermeke egy rövid haditengerészeti kitérő után a Harvardon, majd a Virginiai Egyetemen szerzett diplomát, de kis időre az újságírásba is belekóstolt. Már fiatalon megnősült, házasságából pedig nem kevesebb, mint tizenegy gyermek született, a legkisebb már apja halála után. Ügyvédként és ügyészként kérlelhetetlenül harcolt a kommunista aktivisták és a szervezett bűnözés ellen, 1952-től pedig hatalmas erőkkel segítette bátyja, John Fitzgerald Kennedy szenátusi kampányát segítette. Később apja befolyásának köszönhetően szakértőként kapott helyet a kommunisták elleni hajtóvadászatot folytató McCarthy-bizottságban. Az ’50-es évek közepétől Kennedy a szervezett bűnözés és a szakszervezetek kapcsolatait vizsgáló McClellan-bizottság főtanácsadója lett, és személyes szerepe kiemelkedő volt abban, hogy rávilágítottak a fuvarozók szervezete és a maffia közötti kapcsolatra.

Robert Kennedy oroszlánrészt vállalt bátyja 1960-as elnökké választásában, és a felálló kabinetben megkapta az igazságügyi miniszteri tisztséget. Fivére legbizalmasabb belső tanácsadója lett, és igen szoros, egyszerre testvéri, baráti és kollegiális kapcsolatukon még az sem lazított, hogy szigorú katolikusként ellenezte az elnök legendás nőügyeit (habár Marilyn Monroe-val őt magát is hírbe hozták). Miniszterként a maffia elleni küzdelemben nagy sikereket elkönyvelő bizottságot hozott létre, amelyet bizalmasan csak az „elkapni Hoffát csapatként” emlegettek: Kennedy és a mindenható szakszervezeti vezér, Jimmy Hoffa gyűlölködő személyes viszonya közismert volt, és ahogy teltek az évek, egyre jobban elfajult. Robert Kennedy eleinte bizalmatlan volt Martin Luther Kinggel szemben is, akinek állítólag még lehallgatását is elrendelte, később azonban mégis a tiszteletes polgárjogi harcának támogatójává vált.

Bátyja meggyilkolása teljesen összetörte, habár utána még 10 hónapon át miniszter maradt Lyndon B. Johnson elnök kormányában. Hivatalosan hajlandó volt elfogadni, hogy Lee Harvey Oswald gyilkolta meg bátyját, de nem csinált titkot abból, hogy úgy gondolta: a merénylet mögött „vagy a kubaiak, vagy a gengszterek” álltak.

1964-ben New York állam szenátorává választották, 1968-ban pedig ringbe szállt az elnökségért. A 43 éves New York-i szenátor június 5-én megnyerte pártja kaliforniai előválasztását, ami által gyakorlatilag biztossá vált, hogy ő indulhatott volna a rebulikánus Richard Nixonnal szemben a Fehér Házért a novemberi elnökválasztásokon. A győzelem feletti ünneplést Hollywood legfényesebb luxusszállodájában, az Ambassador Hotelben tartották. Hajnalban, beszédét követően Kennedy lejött az emelvényről, és éppen a konyhai személyzet gratulációit fogadta, amikor egy fiatal férfi keveredett mellé, elmosolyodott, majd többször közvetlen közelről rálőtt. A golyók Kennedy mellett további öt embert sebesítettek meg, de ők túlélték, ellentétben a leendő elnökjelölttel.


A merénylet után...

A merénylőt, a 24 éves palesztin férfit Sirhan Bishara Sirhan néven azonosította a rendőrség: a tettes azzal indokolta a gyilkosságot, hogy a szenátor támogatta Izraelt a hatnapos háborúban 1967-ben. Halálra ítélték, de büntetését később életfogytiglanra változtatták, és jelenleg is egy kaliforniai börtön foglya. Akárcsak bátyja esetében, úgy Robert Kennedynél is nehezen fogadta el a világ a magányos merénylő teóriáját: egyes feltételezések szerint a chicagói maffia ölette meg, megint mások úgy vélekedtek, hogy a vietnami háborúban anyagilag érdekelt amerikai lobbinak állt útjában.

Kennedy halála Martin Luther King két hónappal korábbi megölésével együtt csak olaj volt a tűzre a kormány- és háborúellenes mozgalmak szemében, amelyek augusztusban utcai harcokká változtatták a demokrata párt chicagói elnökjelölő kongresszusát. A folytatás ismert: az elnökválasztásokat végül Richard Nixon nyerte meg Hubert Humphrey-vel, Lyndon B. Johnson alelnökével szemben, a vietnami háború, melyből Kennedy minden bizonnyal igen záros határidőn belül kivezette volna Amerikát, csak 7 év múlva ért véget.

Ellentmondásos részletek

Sirhan Sirhan 1997-ben

A Kennedy ruháján lévő lőpornyomok szerint mindhárom lőtt sebét olyan golyó okozta, melyeket 0-4 centiméteres távolságból adtak le. A szemtanúk egybehangzó állítása szerint azonban Sirhan Sirhan egy pillanatra sem került hozzá közelebb 80-90 centiméternél. Emellett a lövedékek becsapódási szöge sem egyezik azzal, aminek Sirhan kartartásából következnie kellett volna. A legfrissebb vizsgálatok szerint a végzetes lövést közvetlenül a szenátor feje mögött adták le, a palesztin férfi azonban végig szemben volt vele.

Sirhan fegyverében nyolc lövedék fért el. Ehhez képest hét golyót operáltak ki a merénylet többi sérültjéből, egy nyolcadik a levegőbe repült és átlyukasztott két függönyt, két további pedig egy ajtókeretbe fúródott. Az összes nyomozati anyag, mely a pisztoly későbbi vizsgálatai során született, rejtélyes módon eltűnt, de még az összehasonlító ballisztikus elemzésekhez használt azonos típusú tesztfegyvernek és dokumentációnak is nyoma veszett.

A Los Angeles-i rendőrség által rögzített közel 3500 interjúból mindössze 371-et használtak fel a nyomozás és a bírósági eljárás során. A helyszínen és utólag felvett tanúvallomások hangfelvételeinek mintegy 90 százaléka ma már nem áll rendelkezésre. Az eredeti nyomozati anyagban szereplő fényképek közül több mint 2400-at megsemmisítettek. Sirhan Sirhan a mai napig azt állítja, hogy „beprogramozták” a gyilkosságra, és saját bevallása szerint nem is emlékszik a merényletre.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1968 Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Együtt lenni jó – újra itt a Kispesti Városünnep! Együtt lenni jó – újra itt a Kispesti Városünnep!
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója
  • Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr367830938

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard