A nagy múltú debreceni mézeskalácsosság és a vidék méhészeti hagyományaira építve rendezi meg az idén első alkalommal a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatósága a Debreceni Mézeskalács Fesztivált augusztus 2-3. között.
A nyári idegenforgalmi szezon egyik debreceni látványosságaként, a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum (Debrecen, Péterfia u. 28.) adottságai nyújtotta lehetőségek kihasználásával, a nagy múltú debreceni mézeskalácsosság és a vidék méhészeti hagyományaira építve rendezi meg az idén első alkalommal a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatósága a Debreceni Mézeskalács Fesztivált, 2008. augusztus 2-3 között (szombat - vasárnap).Ez a fesztivál a benne rejlő adottságok révén, újabb programokkal, magyar és nemzetközi partnerekkel bővítve, beépítve az elkövetkezendő évek folyamán a híres európai mézeskalács-készítő központokat (pl. Nürnberg, Aachen, Frankfurt, Offenbach, Bécs, Bázel, Reims, Dijon, Brassó, Nagyszeben, Kézdivásárhely, Torda, Besztercebánya, Pozsony, Kassa, Bártfa, Lőcse, Rozsnyó, Rimaszombat stb.), a velük kialakítandó együttműködés révén a fesztivál programjába illeszthető kulturális cserekapcsolatok hozadékát (kiállítások, termékbemutatók, zenei- táncegyüttesek, színházi, előadóesti produkciók) - túlzás nélkül állítható, a város emblematikus nagyrendezvényévé nőheti ki magát.
A nagy múltú magyarországi mézeskalácsosságnak Debrecen az egyik jelentős központja. Kiváló minőségű és messze földön híres mézeskalácsot készítettek a városban évszázadokon keresztül és készítenek napjainkban is. Egyik jellegzetes debreceni mézeskalács neve, - készítsék bár Európa más országában -, ma is "debreceni tányér".
A vásárok, heti piacok, búcsúk, kisebb-nagyobb kulturális rendezvények elmaradhatatlan kellékei mind a mai napig a mézeskalácsosok, akik szemet és gyomrot vidító, érzelmeket közvetítő készítményeiket árusítják.
A mézeskalácsosság nem háziipar, hanem nagyhírű, európai kapcsolatokkal rendelkező céhes ipar volt. Debrecenben a mézeskalácsos céh első artikulusait 1713-től ismerik. Bizonyos azonban, hogy mézeskalácsosok már jóval korábban is dolgoztak a városban.
A fesztivál a híres debreceni mézeskalácsosság és a vidék jelentős méhészeti hagyományai révén nemcsak magáról a mézeskalácsról szólna, hanem a mézről, a méz kultúrtörténetéről, a méz sokrétű felhasználásáról, rendkívül fontos és előnyös élettani hatásáról, a szorgos méhekről, a méhészekről, a mézes csodák születéséről, a hozzákapcsolódó, vagy mozgósítható kultúráról.
A kétnapos fesztivál programjai a gyerekektől a fiatalokon keresztül (stílszerűen külön gondolva a mézesheteiket a városban töltő párokra), az idősekig, a legkülönbözőbb rétegek, korosztályok érdeklődésére építenek.
A fesztivál idején lesz különböző mézzel, mézeskaláccsal kapcsolatos termékek vására: mézeskalácsok, fűszerszámok, különféle virágmézek, propolisz, virágpor, lépesméz, viasz, viaszgyertyák, offerek, mézesköcsögök, mézesbögrék, mézespálinka, mézesbor, mézestea, mézzel tartósított gyümölcsök, befőttek, mézzel, mézeskaláccsal kapcsolatos könyvek, krémek, kenőcsök, méhpempő, hajsamponok, testápoló....
A Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum időszaki kiállító helyiségében a debreceni mézeskalács hagyományokat bemutató kiállítással ismerkedhetnek a látogatók.
De láthatók lesznek a régi kasos, kaptáras méhészkedés, mézpergetés eszközei, s üvegkaptár segítségével bepillantást nyerhetnek a méh-társadalom életébe is.
Számos versenyre, vetélkedőre is sor kerül. Nászutas párok számára rendezik a Mézeshetesek versenyét. A nagyközönség előtt zajló tréfás, szellemes, szórakoztató verseny győztesei értékes nyereményekkel távozhatnak.
Lesz Mézescsók verseny is két variációban. Az ifjabbak számára: ki eszi meg a legtöbb mézescsók névre hallgató süteményt egy meghatározott idő alatt, a szerelmesek versenyeként pedig, ki bírja tovább a csókolózást, természetesen stílszerűen mézes szájjal.