A legendáknak is vannak gyengébb napjai – összegezhette az ember a budapesti Whitesnake koncert tapasztalatait. Hiába vérprofi muzsikusok gyülekezete a csapat, hiába volt jó a hangulat, minden idők egyik legnagyobb rockfrontembere, David Coverdale sajnos egyáltalán nem volt formában, és ez rányomta a bélyegét az estére.
Magyarul népünnepély volt ez, méghozzá nem is kicsi: a Whitesnake egyik mutációja 1997-ben ugyan járt itt, de akkoriban nem volt becsülete a ’80-as évek nagyjainak, és a koncert elsikkadt az érdektelenség ingoványában. Most viszont retrohullám van, ráadásul a jelenlegi felállás is bődületesen erős, így aztán gyűltek az emberek. Az már más kérdés, hogy ki távozott maradéktalanul elégedetten a végén…
Rögtön le kell szögezni, hogy a Whitesnake egy döbbenetesen profi zenekar: Doug Aldrich és Reb Beach klasszikus képzettségű gitárhősök, akik ugyanakkor tisztában vannak azzal, meddig mehetnek el a technikai bemutatókkal, és kifejezetten alázatos, dalcentrikus felfogásban játszanak, Uriah Duffy és Chris Frazier óraműpontosságú ritmusszekciót alkotnak, Timothy Drury pedig páratlan ízléssel tolja társai alá a billentyűs szőnyegeket. Ami David Coverdale-t illeti, nos, ő igazi rockisten, méghozzá a szó eredeti értelmében véve. 57 éves kora ellenére is roppant fiatalos, kondíciója óriási, csak egyet moccan, és szinte hallja az ember, ahogy az összeverődött nők felsóhajtanak, a tenyeréből eteti a nézőket, énekeltet, mosolyog, viszi a vállán a show-t, és ez sokat jelent. Főleg akkor, ha a hangja éppen egyáltalán nincs formában… Elég sok kalózfelvétel kering a neten mindenféle utómunkálat nélkül, így bizton állítható: rossz napot fogtunk ki, aminek az oka nem ismert. Egyes hírek szerint egy üveg ír whiskey volt a ludas, mások megfázást rebesgettek, Coverdale néhol tétova mozdulatai és még a szokásosnál is szexuálisabb tematikájú átkötő szövegei viszont inkább az első verziót valószínűsítették. Persze ő azért nem papolt a benzináremelésről és hasonlókról, az énektémákkal azonban keményen meggyűlt a baja, és ahol volt rá lehetőség, ott el is kamuzta, amit csak tudott, hol a döbbenetesen jól vokálozó zenészekre, hol egyértelműen gépi segítségre támaszkodva.
Kattintson a képre, nézegessen Whitesnake koncertet!
Így viszont az összhatás lett teljesen hullámzó: az óriási népünnepéllyel fogadott gigasláger Is This Love verzéi például kimondottan csapnivalóan szóltak, a tábortüzes feelinggel, Aldrich akusztikus kíséretével elővezetett ősrégi Ain’t Gonna Cry No More viszont gyönyörű volt és óriási, pedig David itt sem élő, sem elektronikus mankóit nem csapta a hóna alá. Ugyanígy miközben a Give Me All Your Love Tonight-ban már úgy sem akart tenni, mint aki énekel, csak elszavalta a sorokat, az elképesztő üdvrivalgással megünnepelt Here I Go Again magasaival teljesen jól elboldogult, és a szokásosan acapella Soldier Of Fortune sem volt kínos, sőt. Hogy ki érti ezt…
Mivel a közönség zömét a 30 fölötti korosztály adta, túl nagy beindulás, színpadmászás és közönségszörf természetesen nem volt, de a négy új dallal felhízlalt best of-program azért alaposan megtette a magáét, legyen szó a Love Ain’t No Strangerről, az Ain’t No Love In The Heart Of The Cityről vagy a generációs himnusz Still Of The Nightról. Ezek hallatán az ember még Coverdale hangjának hiányosságairól is hajlamos volt megfeledkezni, főleg, hogy az énekes láthatóan nagyon élvezte a koncertet (hiába, az írek azért értik a csíziót).
Az összkép tehát felemás: itt volt egy igazi mítosz, akiket nagyon jó volt látni, de az énekfront rakoncátlankodásai miatt pusztán a zenei teljesítményt nézve ez azért nem volt egy olyan koncert, amit évek múlva is emlegetni fogunk. Az egyik szem nevet, a másik meg sír.
De azért igazságtalanság lenne nem megjegyezni, hogy a Love Ain’t No Stranger azóta is szól abban a bizonyos belső magnóban.