A múmia 3: a Sárkánycsászár sírja című filmben Han, a Sárkánycsászár többezer éves átokból felébredve akarja leigázni a Földet terrakotta seregeivel. Rick O’Connel családjának kalandos esete a feltámadott múmiával ugyan fikció, mégis valós alapokra épül, hiszen a filmet Csin Si Huang-ti, és híres terrakotta hadserege ihlette. Az igazi múmiák azonban sokkal izgalmasabbak, mint a róluk szóló mesék - leginkább rejtélyes haláleseteik, vagy a bizarr körülmények miatt. Íme nyolc vérbeli múmia a való életből.
1. Tutankhamon fáraó
2. II. Ramszesz fáraó hajtincse az interneten

A francia úr ugyanis fogta a fürtöket, és a fáraó mumifikálásához használt gyantával és kötéssel együtt áruba bocsájtotta az interneten.
Diebolt néhai édesapja, egy francia kutató 1976-ban fedezte fel a múmiát és nyilván megtartotta magának a mementókat. 2007 áprilisában aztán az egyiptomi régészeti hatóságok visszaszerezték az elveszett leleteket.
II. Ramszesz időszámításunk előtt 1279-től 1213-ig uralkodott. Ő volt Egyiptom egyik
legerősebb fáraója. Többek között nevéhez fűződik a Ramesszeum halotti templom is, Egyiptom egyik legnagyobb építménye.
II. Ramszeszt utolsó éveiben reuma és érelmeszesedés kínozta, fogai pedig rossz állapotban voltak. A fáraónak vörös haja vörös volt, ami akkor szokatlannak számított.
Ramszesz múmiáját eredeti sírjától igen messze, Deir el-Bahariban találták meg, egy koporsóban.
3. Hatsepszut királynő múmiája

Hatsepszut királynő 20 évet uralkodott az őskori Egyiptomban, miután gyakorlatilag trónfosztotta mostohafiát, III. Thutmosis-t. Halála után megpróbáltak minden rá emlékeztető feliratot és nyomot eltüntetni, így sokáig azt hitték, hogy múmiája mindörökre elveszett. Ezt bizonyította az az eset is, hogy sírját megtalálták, az abban lévő szarkofágok azonban üresek voltak.
2007 júniusában Egyiptomi régészek bejelentették, hogy a képen látható múmia bizony maga Hatsepsut királynő. A bejelentés azon a CT-vizsgálaton alapult, ami többek között azt is kimutatta, hogy a nevét viselő temetkezési edényben talált fog passzol a múmia szájához.
Haláláról sokáig megoszlottak a vélemények. Egyesek szerint mostohafia bosszút állt és megölette, mások szerint leukémiában halt meg 50 évesen, van, aki szerint viszont rákban hunyt el.
4. Chinchorro: az első mumifikálók

Az ősi halászfaluban, Chinchorroban egytől egyig, a közösség minden egyes tagját mumifikálták, a gyakorlatból senkit nem kíméltek. Chinchorro az első ismert olyan kultúra, amely konzerválta halottjait - a legkorábbi példa Krisztus előtt 5000-ből származik.
A közösségben az elittől kezdve a pici gyermeken át a halott magzatig mindenkit mumifikáltak. A technika változott az idők folyamán, de egy metódus mindig megmaradt: a belső szerveket mindig eltávolították, sőt, gyakran meg is nyúzták a holttestet, majd agyaggal kenték be és kiszárították. Ezután lepellel csavarták be a testet, és hamuval vagy barnakővel kenték be.
5. Felhízlalták, feláldozták

A 15 éves lány, "La Doncella" a Salta-i múzeumban található, Argentinában. Vele együtt felfedezték 1999-ben egy 6 éves kislány és egy 7 éves kisfiú múmiáját is. A gyermekeket felhízlalták, mielőtt feláldozták őket az Argentina és Peru határán található Llullaillaco vulkán tetején.
A napjainkban történt vizsgálatok szerint és a több mint 500 évvel ezelőtt mumifikált gyermekek hajmintái alapján a haláluk előtti hónapokban étrendjükben csakis burgonya, gabona s talán lámahús szerepelt - mintegy "státuszukat" jelképezvén. A múmiákat, melyeket "Llullaillaco Gyermekeinek" neveznek, szép ruhákba öltöztették, és alkoholt, vagy valamilyen bódítószert adtak nekik, mielőtt otthagyták őket meghalni a 6739 méter magas vulkán tetején.
6. Jéglány az Ampato Vulkánban

"Juanitát", a perui jéglányt valószínűleg inka papok áldozták fel, hogy csillapítsák az istenek haragját, valamikor 1440 és 1450 között.
Reinhard, aki egyébként a National Geographic kutatója, úgy véli a kislányt fejbevágták, és úgy ölték meg, míg mások szerint egyszerűen megfagyott és így 500 évre konzerválódott.
7. Megfejtették Ötzi, a Jégember rejtélyes gyilkosságának rejtélyét?

Hogyan halt meg Ötzi, a jégember, akit ma a dél-tiroli égészeti múzeumban őriznek Olaszországban? A történet részleteit a kutatók szép lassan összerakták, 2007-ben pedig nyilvánosságra hozták.
Az 5000 éves múmia fejére valaki halálos csapást mért, miután egy nyíl lényegében széttrancsírozta egyik artériáját a bal kulccsontja körül. 1991-ben turisták találtak Öttzire, a jégemberre az olasz Alpokban, arccal lefelé feküdt, bal karja pedig keresztezte mellkasát. Tudósok szerint hátraesett, de támadója még kihúzta belőle nyilát, a nyílhegy azonban a vállában maradt, ő pedig ettől a mozdulattól fordulhatott a hasára. Azt nem lehet tudni, ki támadta meg Ötzit, azt azonban igen, hogy 46 éves, 159 centi magas volt, emellett bélférge is volt.
8. A Lindow-i férfi

1984 augusztusában munkások dolgoztak Lindow-i mocsár közelében, észak- nyugat Angliában, amikor rábukkantak a szinte tökéletes épségben maradt múmiára. A férfi valószínűleg 25 éves lehetett, és időszámításunk előtt 20 és 90 között halhatott meg.
A Lindow-i férfi rendkívül sértetlen maradt, köszönhetően a mocsár savtartalmának, a hidegnek és az oxigén hiányának. A British Múzeumban végzett hosszas tanulmány után a tudósok arra a követkesztetésre jutottak, hogy a férfi erőszakos halált halt. Valószínűleg két csapást mértek a fejére, a harmadikat pedig a hátára. Ezután fojtogatni kezdték egy vékony kötéllel, ami először eltörte a nyakát, majd elvágta a torkát. Az elkövető fejjel lefelé otthagyta a mocsárban. Egyes tudósok szerint ez egy rituális gyilkosság volt.