Meghatározatlan időre elhalasztotta a New York-i Random House könyvkiadó egy elsőkönyves írónő The Jewel of Medina (Medina ékszere) című regényének közlését, mert attól tart, hogy a mű sértheti egyes muzulmánok érzéseit, és akár erőszakcselekményeket is kiválthat - közölte a szerző.
Sherry Jones 46 éves újságíró a Mohamed prófétával gyermekként, hatéves korában eljegyzett Áisa történetét írta meg egészen Mohamed haláláig.A kiadó eredeti tervei szerint a könyv augusztus 12-én jelent volna meg, majd a szerzővel nyolc várost érintő körút következett volna a regény bemutatására. Májusban azonban - mint arról Jones a héten a Reuters hírügynökséget is tájékoztatta - az író megtudta, hogy a kiadó meghatározatlan időre elhalasztotta a tervet.
Sherry Jones kijelentette, hogy tiszteletteljesen írt az iszlám vallásról és Mohamedről, sőt abban reménykedett, hogy könyve "hidat verhet" az iszlámhoz.
A Random House szóvivője szerint azonban a kiadó olyan jelzést kapott, hogy a könyv kiadása sértheti a muzulmán közösség egyes tagjait, sőt erőszakot is kiválthat egy kis, radikális részében. Ezért a Random House a szerző, saját alkalmazottai, valamint a könyvkereskedők a biztonsága érdekében elhalasztotta a mű megjelentetését. A szerző "szabadon átadhatja könyvét más kiadóknak" - közölte az illetékes.
A döntés vitát váltott ki az interneten és értelmiségi körökben. Sokan felidéztek más hasonló eseteket, amikor az iszlám nyugati ábrázolása erőszakot váltott ki. 2006-ben a Mohamed prófétáról Dániában megjelent karikatúrák, amelyek egyike a próféta turbánját bombához hasonlóan ábrázolta, zavargásokat váltottak ki több muzulmán országban, ezekben legalább 50 személy életét vesztette, és több dán diplomáciai képviseletet is megtámadott a tömeg.
Salman Rushdie Sátáni versek című könyve 1988-ban ugyancsak tiltakozást váltott ki és a szerző 9 évig bujkálásra kényszerült annak a Khomeini ajatolláh fatvájának, vallási állásfoglalásnak következtében, amelyben halált szabott ki a szerzőre.