1864-ben beiratkozott a bonni egyetemre, és klasszika-filológiát, művészettörténetet és egyháztörténetet tanult. Később átment a lipcsei egyetemre, ahol tanárai felfigyeltek írásaira. Már tanulmányainak befejezése előtt, 1869-ben meghívták a bázeli egyetemre tanárnak, mindezt huszonévesen.
Egy ifjúkori szerelmi kaland vérbajt oltott belé. Előbb egy súlyos, fájdalmas szembántalommal kezdődtek a fiatal filozófus szenvedései, szép lassan már beszélni sem tudott, ezért 10 év tanítás után nyugdíjba vonult.
Akarat, Übermensch, nácik
A filozófusról igen szerteágazó vélemények hangzottak már el az idő folyamán: Egyesek szerint Nietzschét Hitler eljövetelének előérzete kergette az őrületbe, mások szerint viszont Nietzsche volt egyenesen a nácizmus melegágya, és azt vallják, művei befolyásolták a Mein Kampf megszületését.
Bagoly mondja verébnek - mondta Isten
Nietzsche elfordult a kereszténységtől. Szerinte a keresztények úgymond bort isznak és vizet prédikálnak. Ő magát egyértelműen ateistának vallotta. "Nem tudok hinni egy olyan istenben, akihez mindig imádkoznunk kell. A mennyből az összes érdekes ember hiányzik", vallotta.
A filozófus szép lassan megőrült. Utolsó, zavaros tanulmányában „A hatalom akarása" ( „Wille zur Macht") című műben azt állítja, hogy az ember névre érdemes ember minden gondolata és minden cselekedete a hatalom megszerzését akarja elérni. Az ember lényege e hatalomra törekvés. Akiben ez nincs, az szolgaságra rendeltetett. — Itt azonban már nemcsak a gondolat őrült, hanem elmaradt az oly sokáig jellemző stílusművészet is.
Összeomlása után jelent meg Az Antikrisztus és legvégül az Ecce Homo, amely lényegében egy önéletrajz.
1889 január elején Torinóban Nietzsche szellemileg totálisan összeomlott. Tébolyult leveleket és táviratokat intézett barátaihoz és idegenekhez is, amelyeket hol "Dionüszoszként", hol a "Megfeszítettként" írt alá. Teljes szellemi összeomlása után édesanyja, majd anyja halála után húga gondozta 1900-ig, amikor Nietzsche, csaknem tizenkét év szellemi vegetálás után meghalt Weimarban.
Nietzsche a neten
Ez év márciusában felröppent a hír, miszerint sírját buldózerekkel tervezik eltűntetni egy újonnan megnyitandó szénbánya miatt. "Itt született Nietzsche, itt található a templom, ahol megkeresztelték és ahol az édesapja protestáns lelkészként imádkozott, a gyümölcsöskert, ahol játszott és az iskola, ahol megtanult írni és olvasni. És itt van az egész Nietzsche család sírja is" - fordult a nyilvánossághoz támogatásért Ralf Eichberg, a Nietzsche Társaság elnöke.
A hatszáz lakosú Röckennek eddig is keményen meg kellett harcolnia híres szülöttjéért, hiszen Nietzschét a kelet-német kommunista hatóságok veszélyesnek minősítették; benne látták a náci ideológia atyját, mivel állításuk szerint ő dolgozta ki a "felsőbbrendű ember" koncepcióját. Valójában Nietzsche azt vallotta, hogy a tiszta teuton faj eszméje "hazug svindli" - ennek ellenére feketelistára került az egykori NDK-ban, Röckent pedig már az 1980-as években kijelölték bányászati helyszínként.
Azóta nem érkezett hír arról, Nietzsche maradhat- e szülőfalujában, az biztos,
Nietzsche rajongói szerint az egyik leghíresebb német filozófus földi maradványainak áttelepítése szentségtörés.
Egyébként Nietzshe a mai napig izgatja az embereket- a fiataltól az öregig, a művéstől az amatőr filmesig. A BBC például egy nagyszerű filmet készített a filozófusról, íme ebből egy részlet:
A Dandy Warhol nevű formáció is megemlékezik a híres gondolkodóról:
A dal szövege pedig:
"I want a god who stays dead
not plays dead
I, even, I, can play dead
I want a god who stays dead
not plays dead
I, even I, can play dead
I want a god who stays dead
not plays dead
I, even I, can play dead"
Egy érdekes felvételre is rábukkanhattunk pár éve az interneten, bár szinte kétségtelen, hogy nem valós felvételről van szó:
A kameramozgások egyértelműen nem korabeliek, nem beszélve arról a tényről, hogy Nietzsche nem pislog, fejét meg sem mozdítja.
Végül de nem utolsó sorban egy kedves, amatős művészt is megtaláltunk a youtube-on, aki fáradtságot nem kímélve forgatott magának-nekünk egy remek kis Nietzsche - filmet. Vagyis magáról.