Szombattól fesztivállal ünnepelnek a zsidó származásúak, elkezdődik a Zsidó Nyári Fesztivál. Nyitottak mindenkire és mindenre. Panaszra nincs ok, bőven lesz klezmer, mégpedig maratoni, kántorkoncert, szefárd est, színház, tánc, kiállítás, Palya Bea még ráadást is énekel 6-án. A bús borongás helyett örömünnep, boldogság, amire még Andrzej Wajdát is várják.
Az idei zsidó Nyári Fesztivál mottója „A tehetségek fesztiválja”. Miért a tehetséget emeltétek ki? Egy fesztiválon remélhetőleg mindig tehetséges emberek lépnek fel.Soós Emese programszervező, művészeti menedzser: Abszolút igazság, hogy minden fesztiválunkra igyekszünk a legreprezentatívabb, legkiemelkedőbb tehetségeket meghívni, az ideinél még azt tenném hozzá, hogy ez az idei tehetségek fesztiválja. Minden eddiginél több külföldi és magyar fiatal muzsikus vendégünk lesz. Az Olasz Kultúrintézetben szeptember 1-jén Tokody Ilona, Sípos Cecília és Lőwenberg Dániel kamarazenei estje lesz, ahol a Kossuth-díjas Tokody mellett két huszonéves művész fog a közönség elé lépni. Ezen kívül, már tavaly is nyitottunk a fiatalok felé, ami azt jelenti, hogy ebben az évben is több színvonalas könnyűzenei produkciót látunk vendégül.
Ide tartozik a Bulizóna az A38 Hajón, ahol fellép a Besh O Drom és a népszerű klezmercsapat, a Vodku, és a Magna Cum Laude.
A fesztivál előestéje augusztus 30.-án lesz az A38 Hajón, ahol nemcsak a Magna Cum Laude lép fel első alkalommal a Zsidó Nyári Fesztiválon, hanem az A38 Hajó is először debütál helyszínként. Ezen kívül az Uránia Filmszínházban is lesznek külföldi fellépőink, egy nagyon szimpatikus, fiatal, holland klezmercsapat a Nikitov együttes mutatkozik majd be.
A fesztivál alappilléréhez tartozik a Nemzetközi Kántorkoncert. Miért érdekes a kántorok munkája? Művészekként tatjuk őket számon, vagy egyházi alkalmazottakként?
Különleges zenei stílusismerettel és előadói képességekkel rendelkező művészekről beszélünk, akik természetesen a maguk hite szerint a saját egyházukat szolgálják, a lehető legnemesebb értelemben. A Zsidó Nyári Fesztiválnál mindig hangsúlyozzuk, hogy mi nyitott fesztivál vagyunk, tehát nem liturgikus zenei fesztiválról, hanem nyitott összművészeti fesztivál a mienk. Ez az ars poétikánk.
A XI. Zsidó Nyári Fesztivál sztárvendégei között lesz Dudu Fisher, a kiváló izraeli énekes, előadóművész, aki különleges zenés show műsorral érkezik. Ilyen könnyed szórakozás is belefér a Zsidófesztiválba, vagy ez csak látszólag tűnik könnyednek, hiszen Dudu Jeruzsálem történetét meséli el, a dalok pedig öt különféle nyelven - angol, héber, ladino, francia és jiddis – hangzanak el.
A klezmer muzsika a maga bús, borongós, fájdalmas volta mellett mi másról szól, ha nem a zsidó nép pusztíthatatlan életöröméről. A kicsattanó életöröm, a boldogság szimbóluma. Semmi esetre sem borongani szándékozunk, a Zsidó Nyári Fesztivál számunkra minden szempontból örömünnep.

Egy zsidó fesztivál elképzelhetetlen klezmer nélkül. Miért találtátok ki a Klezmermaratont? Gondolom, nem a Guinness-be szeretnétek bekerülni...
A Klezmermaraton csak fantázia cím. Nem kell 24 órán keresztül, ájulásig klezmer zenét hallgatnunk, de arre még soha nem volt példa, hogy két egymást követő napon csak klezmer muzsika szóljon a Dohány utcai zsinagógában. A mögöttünk lévő 10 év tapasztalatai összegezve leszögezhetem, hogy a klezmer koncertek mindig a legsikeresebb előadások. Egyszerűen nem tudunk annyiféle klezmer produkciót meghívni, hogy ne lenne rá érdeklődés. Ezért gondoltuk ebben az évben, hogy legyen bőven klezmer, hogy most már aztán tényleg senki ne tudjon panaszkodni. Aki nem jut el a Dohány utcai Klezmermaratonra, az kárpótolhatja magát, például az Olasz Kultúrintézetben, az Adler Trió koncertjével. A jazzes, klezmeres, világzenét játszó trió minden tekintetben hihetetlen hangulatú előadásra készül.
A Rumbach utcai zsinagógában a spanyol ajkú diaszpórák, a szefárdok különleges zenei világába tekinthetünk be, az Alma, vida y corazón című spanyol reneszánsz esttel.
A szefárd a középkori Spanyolországban élő zsidó diaszpóra neve. De szefárdok nemcsak Spanyolországban éltek, hanem Törökországban is. Mi most a spanyolországi zsidó diaszpóra kultúrájához nyúltunk vissza. Két okból kifolyólag: az egyik, hogy túl azon, hogy mi minden kultúra felé nyitottak vagyunk, és nemcsak kifejezetten zsidó tematikájú előadásaink vannak, de nagyon nagy hangsúlyt helyezünk a hagyományok ápolására. Ezért a reneszánsz év jegyében, a zsidó zenekultúra előtérbe helyezése végett találtuk ki ezt a spanyol szefárd estet, ahol szebbnél-szebb szefárd balladák fognak elhangzani, négy fiatal muzsikus előadásában, akik nagyszerűen reprezentálják a fiatal tehetségek fesztiválját, hiszen átlagéletkoruk 20-22 év.
A Lengyel Intézetben egy rendhagyó tárlaton, a világhírű filmrendező, Andrzej Wajda színes grafikái láthatóak majd. Hogyan került a képbe Wajda?
Feltehetőleg nem sokan tudják, hogy Andrzej Wajda eredetileg festőművésznek készült. Az ő különleges képi világa nem véletlen a filmes formanyelvben sem. Nem szakadt el teljesen a képzőművészettől.

Igen, de csak időtöltésként. De semmi esetre sem lehet amatőrnek nevezni. Egy sokoldalú, kivételes képességű művészről beszélgetünk, aki több műfajban is maradandót tud letenni az asztalra. Ez egy kuriózum, hogy a fesztiválunk része lehet az ő tárlata.
Személyesen is jelen lesz a megnyitón?
Erre nem tudok egyértelmű választ adni. Wajdának az egészségi állapota hullámzó, tehát az orvosaitól függ, hogy elengedik-e Budapestre. Mi reménykedünk.
A másik képzőművészeti program, ami az én figyelmemet megragadta, az a Szlovák Kultúrintézetben a Testvériség? című kortárs festészeti triennálé. Itt zsidó művészek mellett a hazai művésztársadalom nem zsidó művészei is szerepelnek a kiállítók között. Sokat sejtet már a Testvériség? utáni kérdőjel is. A Testvériség? kiállítás a mai problémákra is reflektál?
Nem szeretnék aktuálpolitikai problémákba belemerülni. Szándékosan, direkt soha nem politizálunk a fesztivál egyetlen programjával sem. Ez a kiállítás, azt hiszem, a lehető legpozitívabb szimbóluma a békés egymás mellett élésnek. Ez is volt a célja Nógrádi Péternek, aki az egész tárlatot megálmodta.
A színházi programok közül, az én érdeklődésemet Kulka János és László Zsolt főszereplésével Katrin Kressmann Taylor: Címzett ismeretlen című darabja keltette fel, Groó Diana rendezésében. Ezt a darabot már a fél világon bemutatták, mindenütt hatalmas sikerrel.
Nálunk már a második napon elfogyott az összes jegy. Magyarországi ősbemutatóról van szó, és már a jogokat sem volt egyszerű megszerezni. Nagyon komoly feltételekkel engedélyezték az itteni bemutatót, például az is limitálva van, hogy hányszor lehet előadni. Úgyhogy komoly harc folyik, hogy a viszonylag kis befogadóképességű Spinoza Házba bejussanak az érdeklődők.

Több rendezvény zajlik majd zsinagógákban. Mire kell figyelnünk öltözködésileg?
Nem túl komplikált. Amit mindenképpen tisztelettel kérünk, hogy a férfiak fejfedő nélkül ne lépjenek be a zsinagógákba. Akinek otthon nincs erre használható kalapja, kapedlije, az a zsinagóga főbejáratánál minden koncert előtt tud bérelni. A hölgyeknél pedig, zárt felsőruhát kérünk, ami annyi jelent, hogy ne jelenjen meg senki fedetlen vállal. Tehát, aki ujjatlan felsőben szeretne eljönni koncertre, az hozzon magával egy kendőt, és takarja be a vállát. De a legfontosabb szempont persze, hogy mindenki jól érezze magát.