12 óra tánc egyfolytában 2 napig. Agyban, izomban, szellemben, testtudatban, öntudatban. Jazztánc, kortárs tréning, pilates, jógatánc, Graham, Limón, Horton technika, gyrokinesis, orkesztika alapok. Mi a szösz? Kipróbálhatjuk, megnézhetjük 6-án és 7-én a Trafóban a Táncmaratonon. És ne gondoljunk a „A lovakat lelövik, ugye?” -re.
Újabban sokan maratonoznak: klezmermaraton, olimpia, paralimpia, és most a Táncmaraton.Pintér Gábor programszervező, Műhely Alapítvány: Mi 6 évvel ezelőtt kezdtük el ezt a programot, akkor még nem volt sok maraton, leszámítva a futókét. A Táncmaratonnál a maraton, mint kitartást igénylő próbatétel jelenik meg, mivel ez egy 2 napos, reggeltől estig tartó folyamatos tánc.
Éjjel-nappal tart majd, vagy lesz benne egy kis szünet?
Reggel 10 órától este 10-ig, két helyszínen - a Trafó nagyteremben és a Trafó stúdióban - lehet majd kipróbálni a különböző technikákat. A 24 óra tánc kicsit sok lenne, a 12 órásat is nagyon kevés ember tudta eddig végigcsinálni.
Tehát, akkor arról van szó, hogy aki részt vesz a Táncmaratonon, az reggel 10-től este 10-ig táncol?
Van ilyen lehetőség is, árulunk napijegyet, ami annyit jelent, hogy bármennyi órára be lehet menni. De persze nem ez a cél, és mi sem kérjük senkitől, hogy táncolja végig a 12 órát, pláne, ha nincs is olyan fizikai kondícióban. Ugyanis a technikák elég kimerítőek, és ha valaki nincs jó kondícióban, akkor megerőltető lehet, nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is. Tehát én azt mondom, hogy ha bárkit érdekel bármelyik technika, az jöjjjön el, és ha esetleg már nem bírja tovább, akkor nyugodtan hagyja abba, attól még benn maradhat, és megnézheti, megfigyelheti a többi technikát.
Azt hirdetitek, hogy a Táncmaraton iránytű a modern és kortárs tánctechnikákhoz, mozgástréningekhez. Hogyan működik az iránytű?
A program annyiban iránytű, hogy igyekszünk bemutatni a legfontosabb modern tánctechnikákat. Visszamentünk olyan 80-100 évvel, és az akkor kialakult, a balettet elvető technikákat próbáljuk megismertetni, és eljutunk a magyar kortárs tánc élén járó koreográfusokhoz. A fő technikák - a Graham, a Horton, a Limón – nem maradhattak ki, de ezek mellett párhuzamosan megismerhetjük a kiegészítő technikákat is, mint a gyrokinesis vagy a pilates. Ezek a testtudatosságot, az egyensúlyérzéket, a koncentrációt elősegítő technikák, amelyek alapot adhatnak, hogy a későbbiekben a komolyabb, jelentősebb technikákat is megtanuljuk a táncban. Iránytű még annyiban is, hogy ha valakinek valamelyik technika megtetszik, akkor lehetősége van arra, hogy a következő héten, hónapban azt Budapest valamelyik tánciskolájában folytassa.
A balett-technika, a jazztánc, a kortárs tréning a jógatánc, a pilates még számomra is érthető, de mi a helyzet a Graham, a Limón, a Horton technikával, nem beszélve a gyrokinesis-ről, vagy az orkesztika alapokról?
A közismertebb technikák mellett a nagyközönség körében kevésbé ismert technikákat is ki lehet próbálni a Táncmaratonon. Mindegyik technikának megvan a speciális jellege, és rendeltetése. A gyrokinesis technika például a légzésen keresztül, izommunkával próbálja stimulálni az idegrendszert és ezáltal pezsdíti fel a vérkeringést és az egész testet. A Limón technikát José Limón fejlesztette ki, aki a modern tánc egyik úttörője. Elsősorban az ejtésből, a zuhanásból való felépüléssel foglalkozik a gravitáción keresztül. Bizonyos mozdulatokkal próbálja optimalizálni az energia befektetést.
Az előbb említetted a testtudatot, amit mi még itt Magyarországon csak most tanulgatunk. Mire jó a testtudat? Építhetjük vele az öntudatunkat?
A testtudat a táncokban és a különböző mozgástechnikákban egyaránt fontos.
Én azt gondoltam, hogy a mindennapi életünkben fontos.
Természetesen a mindennapi életben is elengedhetetlen. Ezek a technikák is - amelyeket a Táncmaratonon is kipróbálhatunk – arra szolgálnak, hogy megismerjük a saját testünket, javítsuk a tartásunkat, próbáljunk helyesen járni, ülni, mozogni. Ezekkel a gyakorlatokkal, technikákkal nap, mint nap frissen tarthatjuk a testünket, az agyunkat. Kiváltképp az ülőmunkát végzőknek van erre különösen szüksége. Pár mozdulatsor segítségével az egész testet át lehet mozgatni.
A program egy nap alatt 16 különböző technikából ad ízelítőt. Gondolom, nem csak fiataloknak…
A Táncmaratonra minden korosztályt várunk, 12 éves volt a legfiatalabb jelentkezőnk és 50 a legidősebb. Ezt bármikor el lehet kezdeni. Ha valaki nem egy adott sport mellett kötelezi el magát, hanem „csak” frissen szeretné tartani a testét, akkor válassza a táncot. A tánc egyszerre szellemi és fizikai kihívás, és közben még élvezzük is.