Egy egyedülálló hétezer éves női agyagszobor torzójára bukkantak cseh régészek, akik rejtélyes agyaghölgyet "Johankának" nevezték el. Ez a második hasonló szoborlelet, amely Csehország déli részén, Masovicéban előkerült.
Johanka "nővére", amelyet masovicei Hedvikának kereszteltek el, tavaly nyáron került a felszínre. A "keresztelőnél" a cseh régészek a felfedezés napján a naptárban szereplő neveket választották - jelentette be a régészeti feltárást irányító archeológus, Zdenek Cizmar - olvasható az Archeologica című honlapon. "Annak ellenére, hogy a szobrok ugyanabból a korból származnak, a "nővérek", Hedvika és Johanka különböznek egymástól, ám mindkettő kivételes a maga nemében" - hangsúlyozta Zdenek Cizmar.Ismertetése szerint mindkét szobor az úgynevezett morvaországi festett cserépkultúra korszakából származik, s feltehetően az életet és a termékenységet jelképező idolként tisztelték őket.
Zdenek Cizmar szerint Hedvika, "akinek" deréktól lefelé eső része került elő, teljes "életnagyságban" félméteres lehetett. Ez a legrégebbi ilyen méretű szobor, amely előkerült Közép-Európában. Johanka torzója 35 centiméteres, s négy darabban került elő a földből, alsó végtagjai viszont hiányoznak.
Masovice környékén már több őstörténeti településre és számos leletre bukkantak a régészek.