A brezsnyevi Szovjetunió "fenegyereke", Vlagyimir Viszockij születésének 70. évfordulójára emlékező kiállítás nyílik szeptember 12-én az esztergomi zsinagógában. A dalnok-színész életművéről korábban a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezett tárlatot Viczai Péter Viszockij-kutató.
Az anyagot Oroszország két Viszockij múzeumából kapott tárgyakkal kibővítve mutatják be Esztergomban. Moszkvából, Viszockij fiától az énekes kézzel írt leveleit hozta el a kutató, illetve látható a Taganka Színház pártbizottságának 1974-ben írt jellemzése, melyben támogatták, hogy az énekes Párizsban meglátogathassa feleségét, Marina Vladyt. A moszkvai múzeumból érkezett még Viszockij életében megjelent öt kislemeze korabeli kiadásban.Szamarában indult az énekes karrierje, itt lépett fel először nagyobb közönség előtt, majd kritikus hangú, szamizdatban kiadott versei kézről-kézre jártak, dalait kazettákon terjesztették. A szamarai múzeumból CD-ket hozott a kutató, valamint bemutat több, az évfordulóra kiadott emléktárgyat. A kiállítás után Farkasvadászattól a csend hangjáig címmel a költőt idéző zenés műsort hallhatnak a látogatók.
Vlagyimir Viszockij (1938-1980) orosz színész, énekes, költő, akitől lázadó egyénisége miatt félt a hatalom, ezért megpróbálták elhallgattatni. A moszkvai olimpia idején, 1980. július 25-én, alig 42 évesen halt meg. Művészete csak a glasznoszty idején lett legálisan hozzáférhető.
Viczai Péter 15 éve foglalkozik Viszockij kutatással, Magyarországon a témában hét kötetet írt, száznál több tanulmánya jelent meg az alkotóról, többségük Oroszországban.
2006-ban felvették a Moszkvai Írószövetségbe, idén pedig megkapta a szamarai Viszockij Múzeum hivatalos elismerését, a költő arcképét ábrázoló emlékérmet. Viczai Péter nevéhez fűződik az első magyarországi Viszockij-verseskötet, valamint a 2008 januárjában megjelent A különc bolygó.