83 éves korában szombaton New Havenben elhunyt Hollywood egyik legnagyobb alakja, Paul Newman. A magyar gyökerekkel rendelkező filmsztár mindig is az álomgyár különleges egyéniségei közé tartozott: habár szuperfilmek egész sorában szerepelt, a reflektorfényt és a hamis csillogást mindig kerülte, ám egyszersmind komoly sikereket aratott rendezőként vagy autóversenyzőként is. Egyike volt a legtöbbet jótékonykodó hírességeknek.
1925. január 26-án született az Ohio állambeli Shaker Heights-ben Édesanyja, Theresa Fetzko Magyarországon született, édesapja, Arthur S. Newman magyar apa (Simon Newman) és lengyel anya (Hannah Cohn) fia volt. Miután a második világháborúban az amerikai haditengerészetnél szolgált a Csendes-óceánon géppuskásként, majd rádiósként, a Yale egyetemen kezdett tanulmányokat, de közben eljárt a kor legkiválóbb New York-i színiiskolájába, Lee Strasberg Actor's Studiójába is. Az ifjúság édes madara című Tennessee Williams-drámának Broadway-előadása után figyeltek fel rá Hollywoodban, - ezt a szerepet később filmen is eljátszotta - de Newman állítólag még nem bízott eléggé magában, és félt, hogy egyetemi tanulmányait nem tudja ott folytatni. 1954-ben azonban mégis megkezdődött filmkarrierje, amelynek során a mozi számos klasszikusában kapott szerepeket.A hollywoodi zajtól magát mindig távol tartó színész nemcsak művészi munkájával élt a köztudatban: szenvedélyes autóversenyző volt, 1979-ben a 24 órás Le Mans-i versenyen második lett Porsche 935-ös autójával. 1982-től az élelmiszerpiacon is megjelent Newman's Own márkájú salátaönteteivel, tésztáival és más konyhai készítményeivel. Meggyőződéses demokrata és liberális volt, abban a "megtiszteltetésben" volt része, hogy az 1970-es évek elején felkerült Richard Nixon elnök "ellenséglistájának" 19. helyére.
Fia, Scott 1978-ban kábítószer-túladagolásban hunyt el: a tragédiát követően hatalmas összegeket fordított drogfüggők gyógyíttatására különféle alapítványok keretében. Idősebb, színészként már kevésbé aktív éveinek egyik legfontosabb részét a jótékonysági mozgalmak aktív támogatása jelentette. Köztük bevallottan legfontosabb projektje a beteg gyerekek testi-lelki rehabilitációját segítő Association of Hole in the Wall Camps nevű nemzetközi táborszövetség volt, melynek első, Hole in the Wall Gang Camp nevű táborát 1988-ban szervezték. A program sikere nyomán hozták létre Magyarországon a Bátor Tábor Alapítványt, mely súlyosan beteg gyerekek számára kínál élményterápiás rekreációs programokat a résztvevők speciális igényeihez igazított, komoly orvosi és pszichológiai felügyelettel megtámogatott nyaraltatás ingyenes biztosításával. Paul Newman a magyarországi kezdeményezést is aktívan támogatta, és járt is hazánkban, hogy megismerkedjen a Bátor Tábor Alapítvány tevékenységével. Élete során több mint 220 millió dollárt fordított karitatív célokra.
A színészóriás utoljára 2002-ben jelent meg a vásznon A kárhozat útja című filmben, ami ismét Oscar-jelölést hozott neki. 2006-ban még szinkronizált a Pixar fémjelezte komputeranimációs Verdákban, majd 2007-ben bejelentette visszavonulását, arra hivatkozva, hogy megromlott a memóriája. "Ha az embernek romlik a memóriája, lassan elveszti önbizalmát és alkotóképességét. Ezért úgy gondolom, jobb, ha becsukom a színészet könyvét" - mondta. Ennek ellenére még mindig érdekelték új kihívások: színházi rendezőként szeretett volna az idén debütálni, John Steinbeck Egerek és emberek című darabját állította volna színpadra Westportban. Betegségének elhatalmasodása azonban megakadályozta ebben.
Hollywood valaha élt egyik leghatalmasabb alakját felesége, öt gyermeke, két unokája és bátyja gyászolják.