Alex de Grassi a nemzetközi akusztikus gitározás egyik legmeghatározóbb alakja lép fel a Budavári Művelődési Házban. Szabó Sándor, a magyar akusztikusgitár-élet egyik kiemelkedő alakjának meghívására érkezik Magyarországra.
Magyarországon az akusztikus gitármuzsikát sokan a flamenco-val, a bluegrass-szal illetve a klasszikus zenével azonosítják, esetleg valamiféle tábortűzi gitározgatással. Ezzel szemben az utóbbi évizedekben az akusztikus gitárnak igen kiterjedt kultúrája alakult ki.A Budavári Művelődési Házban olyan kortárs zene szólal meg, ami messze túlmutat műfajok korlátain. Mindkét művész saját kompozícióinak különleges világa, \"játékossága\" a garancia arra, hogy kellemes, laza, de mély tartalmat hordozó muzsika csendül majd fel október 12-én.
A koncerten a zenei élményt vizuális megjelenítés egészíti ki, mely \"multimédiás\" jelleget kölcsönöz az eseménynek. A csend és a hangok kapcsolatának képsorokkal történő ábrázolását ötvözi a színpadi történések speciális lencsén keresztül való láttatásával. Ez a kötetlen forgatókönyv kiemeli, és hangsúlyossá teszi a csend és a hangok között rejlő belső üzenetet. A vizuális információk egyenrangú művészetként olvadnak a programba.
Alex de Grassi a koncert előtti napon 12.00 órától workshopot tart az Amarant
Hangszer Műhely és Galériában. A témája a zenekarszerű, háromdimenziós hangzás.
Alex de Grassi az egyik legnagyobb név, Grammy-díjra is jelölt stílusteremtő alak
az úgynevezett fingerstyle gitárvilágban. (Fingerstyle: a gitárt ujjakkal
szólaltatják meg.) Zenéjében az amerikai zenei gyökerek mellett a jazz és a
klasszikus zene elemei is megtalálhatók, ugyanakkor kompozíciói nagyon \"ülnek\",
hamar megragadnak az ember fülében, dalszerkezetei követhetők, de mégis tartogatnak meglepetéseket. A gitárosoknak lehet érdekes, hogy Alex de Grassi a standard hangolástól eltérő, csak rá jellemző hangolásokat használ.
Alex de Grassi alapjaiban az ún. kaliforniai stílus művelője, de zenéje egyaránt
táplálkozik a jazzből, az európai és a klasszikus zenéből is. Kompozíciói és
előadásmódja hamar magával ragadja a közönséget. Játéka könnyed, légies, hangszerét fölényes technikai tudással kezeli, virtuozitása azonban sohasem öncélú, vagy hivalkodó. Technikai tudásával kapcsolatban az amerikai Guitar Player Magazine munkatársa a következőt írta: Alex de Grassi az a fajta gitáros, akinek játékát figyelve a gitárosok többségében felmerül a kérdés: \"most kezdjek el őrült módjára gyakorolni, vagy végleg hagyjam abba?\" De Grassi igen aktív muzsikus: játéka több mint 16 lemezen hallható. Első albuma 1978-ban jelent meg. Szólóban, és különféle formációk tagjaként a világ számos országában koncertezett. Hazánkban másodszor lép fel.
Szabó Sándor a sokhúros és bariton gitárok mestere a gitár nemzetközi birodalmában. Zenéjét a klasszikus zene, a keleti zene, a jazz, a népzene folyamatosan formálja. Számos különleges hangszere van, az utóbbi években elsősorban bariton gitáron játszik. Ennek alsó tartománya a basszusgitár tartományában szólal meg, a hangszer egyedi hangolása jelenti egyik különlegességét. Szabó Sándor pályája a kilencvenes évek közepétől lassanként a kortárs akusztikus gitárzene nemzetközi világa felé irányult. Egyéni hangvételű játékával, jellegzetes hangzásával és kompozícióival mára a nemzetközi akusztikus gitár világának elismert művésze lett. Európában csaknem minden országban bemutatkozott, az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban és Koreában is többször turnézott. Eddig több mint 20 hanglemezen hallható játéka. Legújabb, \"A Deeper Reality\" címet viselő felvételén hallható először a világviszonylatban is különlegesnek számító új hangszere, a 12 húros bariton akusztikusgitár, mely különleges hangzása, és Szabó egyéni hangvételű kompozíciói miatt a lemez igazi kuriózumnak számít.