Mivel végre új, alaposabb és impozánsabb kiadásban élvezhetjük DVD-n a Die Hard harmadik részét, itt az idő áttekinteni néhány alapvető információt az iskolateremtő akciófilm-szériáról. Tíz dolog, amit tudni kell John McClane-ről és a Drágán add az életed sorozatról.
Die Hard (Drágán add az életed) - 1988
Die Hard 2: Die Harder (Még drágább az életed) - 1990
Die Hard With A Vengeance (Az élet mindig drága) - 1995
Live Free Or Die Hard (Legdrágább az életed) - 2007
PÉNZHEGYEK Az eddig elkészült négy Die Hard film összesen 1,12 milliárd dollárt hozott a mozikasszáknál a készítők konyhájára. Nem annyira közismert tény, hogy a sorozat legkisebb jegybevételét meglepő módon az 1988-as első rész termelte, videoforgalmazása azonban minden képzeletet felülmúlt, és megalapozta az 1990-es folytatás elsöprő fogadtatását. Abszolútértékben a 2007-es Live Free Or Die Hard számít a franchise legjövedelmezőbb darabjának, ez ugyanis világviszonylatban 383,5 millió dollárral zárt, ha azonban az inflációs rátát is számításba vesszük, a második rész 239,5 milliós és a harmadik 361,2 milliós végeredménye is felülmúlja ezt.
ÚJ TÍPUSÚ AKCIÓSZTÁR Bruce Willis a korszak harci gép akcióhőseit, Arnold Schwarzeneggert, Sylvester Stallonét, Chuck Norrist tekintve meglepő választásnak számított John McClane szerepére. A színészt korábban elsősorban a könnyed Moonlightning (nálunk: A simlis és a szende) tévésorozatból ismerte a közönség, moziban addig mindössze két meglehetősen sekélyes komédiában, a Nem látni és megszeretni-ben, illetve a Hollywood varázsában tűnt fel. Mel Gibson 1987-es Halálos fegyvere mellett a Drágán add az életed volt az a film, mely megalapozta a ’90-es évek érzékenyebb, esendőbb akcióhőseinek kultuszát.
John McTiernan
A RENDEZŐ A négy filmből kettőt – az általános vélekedések szerint a két legjobbat – ugyanaz rendezett: az első és a harmadik rész munkálatait egyaránt John McTiernan felügyelte, aki a Die Hard előtt a Ragadozóval szerzett magának nevet a szakmában. A Még drágább az életed rendezését azért nem tudta elvállani, mert éppen a Vadászat a Vörös Októberre mozin dolgozott, ezért a stúdió és a producerek a fiatal Renny Harlinra bízták a munkát. A negyedik részt eredetileg szintén McTiernan vitte volna a hátán, de egy kényes bírósági ügy – börtönbüntetéssel fenyegető hamis tanúzás – miatt a készítők végül jobbnak látták Len Wiseman alá rúgni a rendezői széket. McTiernan producerként vett részt a munkálatokban.
KAVARODÁS Az első mozifilm Roderick Thorpe Nothing Lasts Forever című 1979-es bűnügyi regénye alapján készült. A könyv néhány évvel korábban Arnold Schwarzenegger 1985-ös Kommandója második részének alapanyagaként is felmerült, de ezt a filmtervet végül elvetették. A főszereplő detektív neve a regényben még nem John McClane, hanem Joe Leland volt, a német terrorista – a könyvben nem Hans, hanem - Anton Gruber által elfoglalt toronyházas alapszituáció viszont megmaradt. A mozinál sötétebb tónusú, komolyabb hangvételű könyvben ugyanakkor a filmmel szemben nem haszonszerzési, hanem politikai célok vezénylik a negatív szereplőket. Érdekesség, hogy a korabeli német szinkron nem merte bevállalni, hogy a terroristák németek legyenek, mivel a ’80-as években a német politikai terrorizmus még igen érzékeny témának számított. Így lett kissé skizofrén módon Hans Gruberből Jack Gruber, egy ír terroristacsoport agytrösztje. Mindez évekkel később, a harmadik rész megjelenésénél komoly ellentmondásokat okozott, hiszen az ottani főgonosz, Simon Gruber Hans Gruber bátyja, és szintén fontos pont a sztoriban, hogy német származású.
Az elnyűhetetlen McClane
HÁNYATTATOTT SORSÚ IROMÁNYOK Az egyes forgatókönyvek alapötletei a későbbiekben is sokat változtak. A Még drágább az életed szintén egy regényt vett alapul, Walter Wager 58 Minutes című könyvét, mire azonban végső alakot öltött, a könyv sztorijából jóformán semmi sem maradt meg a vásznon. Az élet mindig drága helyszíne az első szkript szerint egy terroristák által elfoglalt luxushajó lett volna, rajta a nyaraló McClane-nel és családjával, az ötletet azonban elvetették Jonathan Hensleigh forgatókönyve kedvéért. Utóbbi eredetileg egy Brandon Lee főszereplésével forgatott mozi alapjául szolgált volna, de felmerült a Halálos fegyver negyedik részének szkriptjeként is, míg végül kikötött a Die Hard franchise-nál. A negyedik film, a némi spéttel érkezett 2007-es Live Free Or Die Hard középpontjában a kezdetektől fogva kiberterroristák támadása állt, ám a terveket a 2001. szeptember 11-ei események miatt évekre jegelték – vagyis az első elképzelések és a végeredmény már itt sem álltak egymással jóformán köszönőviszonyban sem.
Alan Rickman mint Hans Gruber
GONOSZTEVŐK A sorozatban mindig is kiemelt reflektorfény irányult a negatív hősökre. A Drágán add az életed a brit Shakespeare-színész, Alan Rickman első filmszerepe volt, és Hans Gruber briliáns megjelenítése egyből világszerte ismertté tette a nevét. A Még drágább az életedben az Amerikában kevéssé ismert Franco Nero és a B-színész William Sadler osztoztak a közönség ellenszenvén. Az élet mindig drága főgonosza, Simon Gruber szerepére eredetileg Sean Conneryt szemelték ki a készítők, a skót színészlegenda azonban nem akart ennyire elvetemült bűnözőt játszani. A következő esélyes David Thewlis volt, de vele sem sikerült megállapodni, így került végül a filmbe Jeremy Irons, aki tökéletes választásnak bizonyult. A negyedik rész főgonoszának, a kevéssé ismert Timothy Olyphantnak még ilyen előképekkel is sikerült emlékezeteset alakítania Thomas Gabrielként.
FISHBURNE ÉS BRITNEY Az élet mindig drága fekete polgárjogi aktivista boltosa, Zeus Carver szerepére eredetileg nem Samuel L. Jacksont akarták szerződtetni, az első kiszemelt, Laurence Fishburne azonban túl sokáig vonakodott az igennel. A Fox stúdió egyébként valamiért sokáig mereven ellenezte, hogy Zeus fekete legyen, jobban örültek volna egy ázsiai vagy egy fehér sidekick-szereplőnek. A negyedik filmnél Britney Spears, Jessica Simpson és Paris Hilton egyaránt komoly esélyesek voltak Bruce Willis lányának szerepére, de végül a készítők hallgattak a jó ízlés parancsaira, és inkább a kevésbé ismert, de legalább vállalható Mary Elizabeth Winsteadet szerződtették le Lucy McClane-nek. Érdekesség, hogy maga Willis leginkább saját lányát, az első rész idején született, vagyis korban nagyjából megfelelő Rumert látta volna legszívesebben Lucyként.
UTÁNÉRZÉSEK A Die Hard sorozat tényleg műfajteremtő volt abban az értelemben, hogy a ’90-es években A-, B- és C-kategóriás filmek egész sora készült a jellegzetes McClane-féle „egy ember a terroristák ellen” recept alapján. Sylvester Stallone Cliffhangere, Steven Seagal Úszó erődje, Wesley Snipes Az 57-es utasa, Keanu Reeves Féktelenülje vagy Jean-Claude Van Damme Hirtelen halála tisztán és teljesen nyilvánvalóan merített a Die Hard-univerzumból. E filmeknél bizonyos személyi összefonódások is találhatóak: a Cliffhangert ugyanúgy Renny Harlin rendezte, mint a Még drágább az életedet, a Féktelenül munkálatait pedig az a Jan De Bont dirigálta, aki pont a Drágán add az életed operatőreként került Hollywood élvonalába.
MÉG EGYSZER? Az ötödik rész kérdése a levegőben lóg: Bruce Willis a negyedik epizód bemutatója idején határozott igennel felelt arra a kérdésre, hogy visszatér-e még a vászonra John McClane, de biztos információk egyelőre nincsenek az előkészületi stádiumban álló moziról. Csak annyit tudni, hogy vélhetően ezt a filmet is Len Wiseman rendezi majd, gonosztevőként pedig a készítők szívesen látnák a vásznon Morgan Freemant. Elképzelhető, hogy emellett McClane volt felesége, az első két részben Bonnie Bedelia által alakított Holly is visszatér majd, sőt, bizarr pletykák szólnak arról, hogy a film esetleg korábban is játszódhatna, mint némelyik előző epizód. Ha lesz is ötödik rész, az 2010 előtt egészen biztosan nem várható.
WILLIS ÍZLÉSE Bruce Willis saját bevallása szerint az első és a negyedik részt tartja igazán jónak a sorozatból, a harmadik és különösen a második filmmel utólag már nem túl elégedett. „A Még drágább az életed túl sokat merített az első részből, és ez nem jó”, mondja a sztár.
Szereted a Die Hard filmeket? (1 - nem, 5 - nagyon)