A populáris amerikai szerző, Neil Simon 1972-es darabját tűzte műsorára a Karinthy-színház, méghozzá igen helyesen egy nagyon ismert hazai színész-komikust és humoristát választva az egymással zsörtölődő páros szerepére.
A populáris amerikai szerző, Neil Simon 1972-es darabját tűzte műsorára a Karinthy-színház, méghozzá igen helyesen egy nagyon ismert hazai színész-komikust és humoristát választva az egymással zsörtölődő páros szerepére. Az eredeti komédia és filmes adaptációi (az 1995-ös Woody Allennel és Pater Falkkal) is a két főszereplőre építettek, az alapanyag rengeteg helyzetet teremt az eltérő karakterekből adódó magánszámok és „hozott” poénok beépítésére.
Koltai Róbert, aki Szőke Istvánnal együtt rendezte is a darabot, Galla Miklóssal együtt tekint ránk az új bemutató plakátjáról, ami a színpadképet meghatározó óriásposzterként köszön vissza a nézőre, mint Al Lewis és Willy Clark egykori tündöklésének bizonyítéka. Illetőleg gyűlölködésüké, hiszen Al (Galla Miklós) arca és neve több piros festékcsíkkal van áthúzva Willy (Koltai Róbert) lakásának főfalán, amin aztán „színpadfordultával” egy produceri iroda ízléstelenül modernkedő képe, az új közös produkció plakátja, vagy kórházi válaszfüggöny lóg – ügyes és praktikus díszlet, háziköntös-jelmezekkel ala amerikai-sztájling.
Galla Miklós
Természetesen Koltai is tud magánszámokat, és meg is örvendeztet velük – a jellem- és helyzetkomikum sajátos keverésével alapból jól egészíti ki társa, Galla/Al produkcióit. Ezáltal nem a cselekmény szempontjából fontos jelenetek, mint a produceri irodában tett látogatás vagy a végső összeveszés, rosszullét emelkednek ki játékában, hanem azok az apró mozzanatok, amikor társa kibékíthetetlen, de elválaszthatatlan partnereként, esendő emberként léphet fel. Ilyen a teakészítés két főre – egy filterrel, vagy a becsatolatlan övvel való babrálás beteglátogatás előtt. Ezekben egyrészt helyére kerül az eltúlzott „kifelé” játék, másrészt több regiszteren szólal meg, tárul elénk a két figura embersége, jelleme, akiknek a pénzen kívül talán mégiscsak a közönség reakciója, a „kell egy poén” számít – mint ahogy ezt az élőben elhangzó, kevésbé sikeres szövegkönyvű dalocska is kifejezni hivatott.
Koltai Róbert
Talán lehetett volna maibbra, magyarabb színpadra, vállaltan Koltai-Galla-duóra alkalmazni a darabot, bátrabban rugaszkodni el az eredetitől, egy idevágó poént idézve: hogy nevük ne csak két x-nek hasson azon a bizonyos Rolex márkán. Amit azért Buda népszerű és valóban nagyon barátságos színházának közönsége, ahol jegyezzük meg, személyesen Karinthy Márton fogadta a nézőt a bemutatón – a tapsból ítélve nem bán.
A Napsugár fiúk
R: Koltai Róbert, Szőke István
FSZ ill. mai színpadra alkalmazta: Galla Miklós, Koltai Róbert
bem. október 3., 2 óra 30 perc egy szünettel
További időpontok: október 11., 26.; 19:00
Willy Clark (Koltai Róbert) és AL Lewis (Galla Miklós) két nagyszerű, sikeres, amerikai komédiás, akik fiatalabb korukban tizennégy évig együtt léptek fel A napsugár fiúk néven. A lobbanékony természetű Willy és a blazírt Al játéka csodálatosan egészítette ki egymást. Eltérő egyéniségük vezetett a szakításukhoz is.
Most, amikor a darab játszódik, már nyolc éve nem találkoztak, még csak nem is beszéltek egymással. Csakhogy az egyik legnagyobb amerikai tévétársaság, a CBS egy karácsonyi tévéfilmben szeretné újraegyesíteni az egymásról hallani sem akaró, önérzetes komikusokat. A közvetítést Willy unokaöccse, az időközben menedzserré avanzsált Ben (Harmath Imre) vállalja. Elindul a játszma, miközben akarva-akaratlanul "felidéződnek" a régi, mámorítóan sikeres poénok, s persze állandóan újak is születnek, ha kell, ha nem...