A cseh kulturális élet legfrissebb botránya, hogy a cseh származású Párizsban élő francia állampolgár, Milan Kundera besúgó volt. Egyelőre csak röviden tudunk beszámolni a hírről, mivel a hétfői cseh lapokban jelennek meg részletek az ügyről.

Kundera évtizedek óta Franciaországban él és elzárkózik a nyilvános szerepléstől, csak íróként jelenik meg a média előtt. Morvaországban született, és a legkevésbé sem nevezhető tipikus csehnek – Párizsban él, franciául ír, legutolsó regénye spanyol nyelven jelent meg először, és megtiltotta, hogy Csehországban más fordítsa őt le anyanyelvére, vagy hogy egyszerre több művét is kitegyék a könyvesboltok polcaira... De nem volt mindig ilyen elkényeztetett művész - első novellái, majd első regénye még Csehszlovákiában jelentek meg, nem kis vihart kavarva... A Nevetséges szerelmek c. novellagyűjteménye igazi remekműveket tartalmaz, igaz, stílusában nem annyira páratlan, mint Hrabal.
Ugyanez mondható el Tréfa című, világhírűvé vált első regényéről is: elsősorban a politikai viszonyok, az adott korszak, és csak másodsorban a könyv irodalmi értéke az, ami Kunderát ekkor egycsapásra világszerte ismertté tette. Kritikusai szerint a későbbi gyengék már ekkor kezdtek megmutatkozni írásaiban. Kundera az emigrációt követően egyre híresebbé lett, és a „kunderai regénytípus” fogalommá vált - csak néhányan merik megjegyezni, hogy jellemábrázolása egysíkú, cinizmusa gyakran bántó és nihilista, erkölcstana meglehetősen leegyszerűsített, morális mondanivalója pedig, ha éppen van, állandóan ismétlődik és csak kevesekhez szól.
Ennek ellenére Magyarországon is óriási rajongótábora van, Václav Havel mellett ő a legnagyobb élő cseh író. És azért ne legyünk igazságtalanok, igazi profi ő, és a regényről szóló esszéje, amely magyarul is megjelent, valóságos kis remekműnek mondható a maga műfajában.
Kár, hogy ezzel a „tréfával” megkérdőjeleződik ember és mű hitelessége, ahogyan azt a hírre elsők között reagáló írótárs, Ivan Klima nyilatkozta. További részletekről később számolunk be.