A Gödör Klubban mutatták be szerda este a Hasítás című rocknovella-kötetet. A bemutatón Kovács Patrícia és Szalay Álmos színművészek olvastak fel a művekből, a könyv szerkesztői, Tóth Kriszta és Békés Pál pedig az antológia születéséről meséltek.
Jim Morrison és a Pink FloydA Könyvbemutatót Király Levente, a Magvető Kiadó szerkesztője nyitotta meg, majd arról faggatta Tóth Krisztát és Békés Pált, hogyan született meg a könyv.
„Beültünk az Európa Kávézóba Békés Pállal, pár nappal azután, hogy olvastam írását a Mozgó Világban. Nagyjából ezzel egy időben jelent meg az én Doors - írásom is, így a kávézóban elhatároztuk, másokat is megkérünk arra, emlékezzenek vissza fiatalkorukra"- mesélte Tóth Kriszta.
„Azon kívül, hogy respektáljuk egymást, az is domináns volt, hogy ő nő, én férfi, illetve hogy különböző generációkat ismerünk, különböző írói ismerettségi körünk van”- magyarázta Békés Pál a koncepcióról.
Tóth Kriszta szerint érdekes, hogy a zenén kívül az illatok azok, melyek az emberben ennyire erősen élhetnek. "Mindenkinek van olyan együttese, vagy egy dal, amiről eszébe jut egy kedves, vagy akár kellemetlen emlék", mondja az írónő.
Arra a kérdésre, hogy számukra melyek ezek a zenekarok vagy dalok, Békés Pál a Pink Floyd: The Dark Side Of The Moon című albumát említette, Tóth Kriszta pedig a Doorst. "A kilencvenes években Párizsban éltem, ekkor mutatták be a Doors filmet is. Emlékszem, hogyan szaporodtak el azok a csapatok, akik alkohollal locsolgatták Jim Morrison sírját”.
A novellák szerzői
Békés Pál a válogatásról elmondta, sem történelmi, sem földrajzi oka nem volt annak, hogy három író is szerepel az antológiában, akik az egykori Jugoszláviában éltek (Radics Viktória, Majoros Sándor és Balázs Attila). "Az ő írásuk összead egy ismeretlen világot az olvasónak", mondta Békés Pál ( Radics Viktória például saját kamaszkori naplójából idéz a kötetben).
Tóth Kriszta elmesélte, nem csak prózaírókat szeretett volna felkérni egy-egy rocknovella megírására, így esett a választás Szűcs Miklósra, Bárdos Deák Ágira, Salamon Andrásra vagy Hazai Attilára.
Rázni és pörgetni
Békés Pál szerint régen sokan csak azért tanultak meg angolul, hogy megértsék a dalszövegeket. „Én is ezért mentem el tanulni. Novellám a Pink Floyd szövegeiről szól, amely költészet”.
A beszélgetés utolsó perceiben a szerkesztők arról vitatkoztak, mit is jelent a Rock and Roll. Király Levente szerint jelentése nem más, mint „kúr és basz”, Békés Pál szerint azonban jelentheti azt is, hogy "rázni és pörgetni", és ez persze a táncra vonatkozik. "Több mint harminc féle magyar fordítási lehetőség van, ami önmagában is lehetne egy jó Rock'n'Roll dal szövege", tette hozzá.
A kötet huszonhat író elbeszélését tartalmazza, a Rock'n'Roll színe-javát felvonultatva: Míg Radics Viktória saját naplójából idéz, addig Esze Dóra a Nirvanáról ír. Szűcs Miklós Elvis Presley-ről, Vámos Miklós a Beatlesről értekezik, de megtaláljuk az írások között többek között a Guns'n' Roses zenekart, a P-Mobilt, a VHK-t, a Neurotikot, a Kreátort, Jimi Hendrixet, a Sex Pistolst és Janis Joplint is.