A Jókai utca olyan, mint egy kincsesláda: sok-sok színes, apró bolt, eldugott pincehelyiség és meleg, csendes kuckók tarkítják. Végigsétáltunk hát a Jókai tértől a Nyugatiig, és kiválasztottunk három olyan teázót, melyek mély nyomot hagytak bennünk.
Gyurcsó Bori és a partyszervíz-Teaház a Vörös Oroszlánhoz-
Budapest VI. Jókai tér 8.
A Vörös Oroszlán tíz éve nyitotta meg ajtaját a teát kedvelőknek. Talán még ma is kulthelynek számítana, ha a romkocsmák nem nyíltak volna a nyakára, nem beszélve a tucatnyi újabb teázóról, amelyek miatt ma már sajnos nem éppen kuriózum a hely. Azonban mégis megmaradt a Jókai utca különleges színfoltjának: egy amolyan bizalmas, elbújós hely, meleg tónusokkal, kedves és (legalábbis tea ügyben) kiváló szaktudású pincérekkel. A Vörös Oroszlán ráadásul bővült: hirtelen lányos zavarunkban nem is tudjuk, hol lépjünk be, mikor a Vörös Oroszlán bolt MELLETT megpillantjuk a teázót egy hétköznap délelőtt. "Hiszen eddig a könyvesboltból lehetett felmenni"- gondoljuk magunkban, majd rájövünk, most is. Csak épp ide is betérhetünk. Mi azonban a régi, megszokott galériát választjuk, és a kis bolton keresztül megyünk fel. Ugyanaz a különleges, misztikus hangulat lengi be a teázót, mint amire emlékeztem: Meditatív zene szól, füstölő illata terjeng, és akár a szeparéba, vagy asztalokhoz is ülhetek. A Vörös Oroszlánba mindenképp térjünk be, ha egy kis nyugalomra vágyunk: a folyamatos meditációs zene ugyanis teljesen el tud bágyasztani, hiába a marlenka vagy a Mate tea.
Megnyugvással tapasztalom, hétközben dél körül mindig van hely bőven: azt persze mindenki tudja, este meg se kíséreljen helyet találni a teázóban, ez ugyanis lehetetlen. Igaz, nappal töltik fel a készletet (persze nem a teásat), így mikor szendvicset kérek, és a sűrű választékból rábökök egyre, a pincér közli, csak háromféle van egyelőre. Persze szendvics fronton nem viszik túlzásba, ahogyan az ételek tekintetében sem: a teázókban, kávézókban átlagban megszokott marlenkán és bagetteken kívül nincs specialitás. De nem is ezért vagyunk itt.
Idén ősszel Szepes Máriára emlékezünk a centenáriumi ünnepségek részeként, a Szepes Mária Alapítvánnyal közösen szervezett rendezvénysorozat alkalmával. A teaházi rendezvényeken egy finom kanna tea mellett a vendégek többek között Katona Klári, Venczel Vera, Eszenyi Enikő és Dobó Kata előadásában hallgathatnak meg részleteket a csodás művek néhány darabjából. Időpontok és helyszínek:
2008. október 13. hétfő 15.00-18.00 óráig - VI. Jókai tér 8.
2008. november 10. hétfő 15.00-18.00 óráig - XI. Villányi út 12.
2009. január 19. hétfő 15.00-18.00 óráig - IX. Ráday u. 9.
2009. február 2. hétfő 15.00-18.00 óráig - Debrecen, Bajcsy-Zsilinszky u. 14.
Hát akkor miért?
Először is, a Vörös Oroszlán egy picit csajos hely: asztrológiai tanácsadást is kaphatunk keddenként és vasárnaponként Gyurcsó Bori asztrológustól. Aztán ott van ez a Tarot-dolog: a teázóban körben, végig a falakon óriási tarot kártyák kiterítve. Persze haladni kell a korral, erről gondoskodnak is az üzletvezetők: a Vörös Oroszlánt ma már franchise rendszerben működtethetjük (négy üzlet már van Magyarországon). És ne feledkezzünk meg a partyszervízről sem, szóval, ha a karácsonyi bulin whiskey helyett inkább a teát választanád, gondolj a Vörös Oroszlánra. A Teaház kiváló teáit és kiegészítőit, a forrástiszta vizet, a különleges teák elkészítésének és felszolgálásának elméleti és gyakorlati tudását, valamint a technikai hátteret és a berendezést is biztosítja!
De maradjunk a Földön, és bent a teázóban: kellemes, gyors kiszolgálás, kellemes hangulat, vöröses, buja tónusok és sok-sok teamécses,
kedves kis csészék és finom teák, óriási választék jellemzi a helyet, szeretjük is nagyon.
A Kultúrpart kedvence: Vitality Organic (Édesgyökér, Mate tea, ánizs és kakaóhéj, fél liter: 580,- Forint)
Kozsósított teakuckó
-Zöld Teknős barlangja-
Budapest VI. Jókai utca 14.
Nem messze a Vörös Oroszlántól létezik egy elképesztő hely a hajtincs szerelmeseinek: ez nem más, mint Kozsó elvarázsolt kastélya, a Zöld Teknős Barlangja. Esküszöm, és tényleg nem hazudok, végtelenül izgalmas kalandtúrában veszel részt, ha ellátogatsz a Teknősbe. Egy igazi kozsósított hely, kozsósított pincérekkel és teákkal. Először is kezdjük rögtön az elején: belépve a teázóba egy boltban találod magad; kis-nagy és közpes indián (!) lány és fiú babákat vásárolhatunk. Jó, van plüssmackó is, ám kis számban. Túlsúlyban a különböző indiánok és kellékeik, toll, rojtos ruha, egyebek. Ott aztán kedves indiánruhába öltözött leányzó kalauzol lefelé: ott egyenesen, aztán balra, majd le- magyarázza az útvonalat. Óriási a hely. Leérve kicsit tétovázunk és ijedten pislogunk: imitált kis faház ajtaja fogad, rajta töménytelen mennyiségű kép indiánokról, fa asztalok, narancssárga fal, a falon porcelánteknősök felragasztva, az asztalok felett kis indiánfejek és valamilyen állat farka- nem sikerült megfejtenünk, mi lehet az.
Leülünk, majd egy pincérlány azonnal odasiet és elmondja a betanult szöveget: 270 tea közül választhatunk, és ha segítséget akarunk, csak a lámpa kapcsolóját nyomjuk meg. Igen, azt - mondja nyomatékosan, mikor értetlenül nézünk rá (később kiderül, nem azért kell a kapcsolót nyomkodni hogy a lámpa villogjon, hanem nekik jelez, ott hátul, igen). Megkapjuk a teknőc (!) alakú itallapokat, amit szinte lehetetlenség átolvasni: van itt fekete láb, duzzogó grizzly, Manitou álma, Mohican Sun, vagy szimpla szilvásgombóc tea is. Gyorsan egy kis kitérőt teszek, ám azonnal el is tévedek: még kétszer ekkora helyre bukkanok, amelyekből szintén folyosó nyílik, azokból pedig kis, kellemes, párnás szeparék 3-6 ezer forintos óradíjért. Egy ideig nem kimondottan indiános disco-trance muzsika szól, majd a pincérek valószínűleg észbekapnak, hogy vendég is van, hoppá, és jön a kozsó-fíling: chill-out, ambient, szeretet-életérzés. Mikor az itallap aljára érek, minden világos: ha tetszik a zene, megvehetem 2800 forintért. Megérkezik a teánk, isteni illattal: belekukkantunk a kannába, ahonnan óriási gyümölcsdarabok figyelnek ránk. Remek teát iszunk, de nem győzünk közben tekeregni, annyi minden lóg a plafonról; csak arra lehet odafigyelni.
Jómagam kicsit erősnek érzem az „Európa legszebb teaháza” titulust, amellyel Kozsó saját teaházát írja le az itallapban, és inkább a Jókai utca leggiccsesebb, legfurcsább teknőcös teázójának mondanám, ahol napközben a pincérek eleve többen vannak, mint a vendégek (azaz én és kísérőm), de valószínűsíthetjük, hogy sok-sok Kozsó rajongó tér be esténként, hogy tollakat tűzzön a fejére, és békepipát szívogasson a szeparékban. Mindazonáltal valóban széles a választék, szinte lehetetlen végigolvasni az itallapot, és a furcsa nevek mögött legtöbbször egyszerű, mezei teák állnak; azt mondhatom, kellemes időt töltöttünk a Zöld Teknősben.
A Kultúrpart kedvence: Holopaw Gyöngyei : Gyümölcstea a harmatos málna édes és friss ízével, almadarabokkal, hibiszkuszvirággal és csiperózsalevelekkel. Fél liter 590,- Forint
No és persze a lámpára erősített mű-állatfarok (talán oposszum?) is kedvenc, azt imádtuk a legjobban.
3. Ahol a dalai láma is jól érezné magát
-Teapalota a Potalához-
Budapest VI. Jókai utca 20.
Az igazi Potala a dalai lámák hagyományos téli rezidenciája, és Tibet vallási és történeti örökségének jelképe. Eredetileg Song-tsen Gampo tibeti király építette a VII. században, később azonban lerombolták, és csak a XVII. században építette újjá az V. Dalai Láma (Lobszang Gyatso). A jelenlegi épület 110 méter magasan emelkedik a lhaszai „Vörös hegy” csúcsán. A tizenhárom szintes palota több mint 1500 méter hosszú, és csaknem ezer szoba, terem, szentély és templomhelyiség található benne. A palota körülbelül 3700 méternyire a tengerszint felett, a Himalája hegységében áll. A tibeti néphit azt tartja, hogy a palotát az istenek építették egyetlen éjszaka alatt.
Habár a Jókai utcai Potalát valószínűleg nem az istenek építették, mégis a legbuddhistább és legtradicionálisabb teázó a Jókai utcában, és egyben a legvilágosabb is, hiszen a hatalmas ablakokon beszűrődhet a fény.
A földszinten csupán két szeparé található - persze itt is háromezer forint körüli összegekért bérelhetjük-, és a galérián egy nagyobb szeparé található: Itt aztán óriási csapatépítő tréningeket lehetne csapni, imazászlóval, Buddha-szoborral, párnákon.
A pult mellett ajándékboltban vásárolhatunk mindenféle ezoterikus könyvet, imazászlót, feng-shuis kellékeket, füstölőt. A legszebb látvány azonban a többsoros polc, telis-tele izgalmas mintázatú teásdobozokkal. Van kicsi, nagy, közepes, drágább és olcsóbb, vicces figurájú, egyszínű és komoly is. A Potalában színes a választék, ám semmi fantázianév, hiszen a stílust magában hordozza a teák eredete: ceyloni tea, a legkülönfélébb zöld teák, oolong sárgateák, fehér teák stb.
Számos képet találunk a dalai lámáról, óriási arany Buddha- szobor figyel ránk teázás közben, kellemes, meleg hely, elmélyülésre, baráti beszélgetésekre kiválóan alkalmas!
A Kultúrpart kedvence: China Oolong Kwai Flower: A Kwai folyó mentén élő virágok finom íze egy dobozba zárva a relaxációt és a fogyást elősegítő oolong teával és barack ízzel.
Fél liter 680,- Forint